Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Żbik

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania
Komentarze

Żbik (Felis silvestris)

Łac: Felis silvestris




      Żbik jest gatunkiem drapieżnego ssaka z rodziny kotowatych. Jako nocni łowcy mają doskonały wzrok oraz słuch, ale węch słabo rozwinięty. Wsuwane pazury służą do chwytania zdobyczy i wspinania się na drzewa. Koncentruje się szczególnie w starych lub mieszanych lasach na wysokości 300 - 400 m. Lubi krajobraz zróżnicowany, unika równic i wysokich gór. Terytorium łowieckie żbika obejmuje 50 ha.

Galeria zdjęć 

Żbik w zoo
Kły żbikaŻbik podczas polowaniaŻbik z potomstwem

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
      Dawniej Żbik bytował w ciągłej strefie obejmującej całą Eurazję od Wysp Brytyjskich do Azji Środkowej i północnej Afryki. Żbik występuje w Europie, Kaukazie, Azji Mniejszej.       Zamieszkuje gęste lasy obszarów górskich. Najlepiej czuje się na skraju kompleksów leśnych. Schronienie znajduje wśród drzew, a polując na terenach otwartych, łąkach, śródleśnych polanach, oraz na polach. W Polsce we wschodniej części Karpat żyje nie więcej niż 200 żbików.

WYGLĄD
      Kotowate mają wypukłą czaszkę, zaznaczone łuki brwiowe, krótki i zaokrąglony pysk tak, że głowa ich wygląda na całkowicie okrągłą.       Sierść Żbika jest gęsta oraz długa, barwy żółtawoszarej w ciemne widoczne pręgi (te różne barwy dają efekt że całe ciało ma barwę brązowoszrą). Powyżej opuszek, na tylnych kończynach ma czarne plamy.

  • długość ciała wynosi około 45-90 cm
  • długość ogona wynosi około 25-40 cm
  • wysokość w kłębie to około 25-35 cm
  • waga Żbika wynosi około 5-15 kg (dorosły osobnik)
    Rozwścieczony żbik kładzie uszy płasko na głowie, otwiera szeroko czerwoną paszczę i zaczyna przeraźliwie parskać, jeży sierść i wygina grzbiet w łuk co sprawia, że olbrzymieje. Samiec jest zawsze większy od samicy.

    POŻYWIENIE
          Żbiki żywią się najchętniej małymi ssakami, gryzoniami, ptakami, rybami, żabami oraz małymi sarnami, jelonkami i jagniętami. Czasem nawet polują na owady.

    ROZMNAŻANIE
          Żbiki rozmnażają się wiosną, w lutym i marcu. Okresowi godowemu towarzyszą efekty dźwiękowe identycznie jak u kota domowego.       Ciąża Żbika trwa około 9 tygodni . Samica rodzi między kwietniem a czerwcem od 3 do 5 młodych kociąt, które zaczynają widzieć po 10 -12 dniach. Przez 6 8 tygodni matka karmi młode mlekiem, później młode zaczynają jeść pokarm mięsny. Samice dojrzewają w wieku 10 miesięcy, a samce rok później.

    Filmy 

    Żbik

    Żbik w zoo

    Sposoby zwalczania 

    OCHRONA
    W 1980 roku żbik został wpisany do aneksu II konwencji berneńskiej i w wielu krajach wprowadzono ograniczenia mające służyć ochronie tych kotów.
    Na rynku są dostępne różne pułapki oraz żywołapki dzięki którym możemy złapać zwierzę nie czyniąc mu żadnej krzywdy. Następnie możemy do wywieść w bezpieczne miejsce i wypuścić na wolność.


    Komentarze (1)

    Żbik | Jaś rogulski  |  2022-12-03, 09:33:05
    Wole fenki


    Dodaj komentarz

    Autor:
    Temat:
    Treść:
    Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
    Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 1 ->