Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Kozica

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania
Komentarze

Kozica

Łac: Rupicapra rupicapra




      Kozica (kozica północna) jest ssakiem z rodziny krętorogich, które to zamieszkują zazwyczaj wysokie góry. Kozica żyje od 18 do 25 lat. Znane podgatunki kozicy to: kozica alpejska (zamieszkuje Alpy), kozica kartuska (zamieszkuje Masyw Chartreuse), kozica bałkańska (zamieszkuje Bałkany), kozica kaukaska (zamieszkuje Kaukaz), kozica karpacka (zamieszkuje Karpaty oraz tereny Rumuni), kozica anatolijska (zamieszkuje Góry Pontyjskie oraz Taurus),kozica tatrzańska (zamieszkuje Tatry).

      Kozice należą do zwierząt żyjących w niewielkich stadach (tzw. kierdla), na czele których znajduje się zawsze doświadczona samica z młodymi, tzw. licówka, niżej postawione w stadzie znajdują się samice z młodymi oraz tzw. roczniaki wraz z dwulatkami. Samice zazwyczaj żyją samotnie, a do stada powracają na czas godów, które maja miejsce jesienią.

      Kozice są bardzo dobrze przygotowane do życia na terenach górskich. Ich dłuższe kończyny tylne, ułatwiają żerowanie na stromych zboczach gór, ponadto dzięki mim bardzo zwinnie potrafią się wspinać oraz skakać. Niesyty nie są one pomocne podczas schodzenia z gór, ale zwierzęta radzą sobie z tym, podczas schodzenia podkurczają swój zad. Kozice maja bardzo ruchome racice, mają osiem punktów oparcia, na każdej z racic znajduje się rogowy kant, który latem ściera się, odsłaniając tym samym lepką jak guma podeszwę.



Galeria zdjęć 

Kozice na polanieKoźlątkoStado kozic podczas zimyKozice w górachKozica samica z młodymKoźlątko na skałach

Informacje hodowlane 

Wygląd
      Zwierzę ma ciało w barwie brunatnej, wzdłuż jego grzbietu przebiega ciemniejsza smuga. Zarówno samiec jak i samica posiadają rogi. Długość ciała zwierzęcia wynoszącą od 120 do 135 cm. Wysokość w kłębie wynosi do 90 cm. Waga ciała osobników tego gatunku, wynosi od 34 do 62 kg.



Rozmnażanie
      Ciąża kozicy wynosi od 150 do 200 dni. Osobniki te, dojrzałość płciową osiągają w wieku około 20 miesięcy, lecz do rozrodu zazwyczaj dochodzi gdy zwierzęta osiągną wiek 3 lub 4 lat. Młode rodzą się zazwyczaj wiosną (rozrody zaczynają się w kwietniu, a kończą w czerwcu). Kozica na świat najczęściej wydaje jedno potomstwo, rzadko zdarza się aby rodziła dwoje potomków.



Zagrożenia naturalne kozic
      Największym naturalnym zagrożeniem dla dorosłych kozic jest drapieżny ryś oraz drapieżny wilk, młode koźlęta są skazane na zagrożenie ze strony drapieżnych lisów. Orzeł przedni należący do gatunku drapieżnych ptaków, również poluje na młode koźlęta ale nie gardzi także osobnikami dorosłymi.

      Lawiny śnieżne, stanowią innego rodzaju naturalne zagrożenie dla kozic, podczas ich napadów może zginąć wiele zwierząt. Kozice giną także, poprzez pechowe upadki z wysokich gór, które podczas zimy są oblodzone.

      Kozice jak inne zwierzęta cierpią także na różnorodne choroby, które mogą się przyczyniać do ich śmierci. Choroby te, to np. choroba parchów, na którą ginie wiele kozic, robaczyca występująca w kilku gatunkach, jak również kozia ślepota, pod wpływem której chore zwierzęta mogą spaść w przepaść.



Filmy 

Kozice w górach

Stado kozic w górach

Sposoby zwalczania 

Ochrona
      Od wielu wieków na kozicę polowano, ze względu na uzyskiwanie z niej wyjątkowo jedwabistej skóry, z których produkowano giemzy, czyli zamsz. Kozica północna, jest gatunkiem o niższym ryzyku wyginięcia, ale niektóre jej gatunki są wręcz na skraju wymarcia.


Komentarze (5)

Kozica | Jaś rogulski  |  2022-12-02, 18:15:53
Naco poluje a jeszli nanic to Ją wykraście

samice ? | adrian  |  2020-01-20, 15:55:02
Chyba samce zyją samotnie :P

|  |  2019-01-07, 21:59:49
kozica nie jest ssakiem drapieżnym

Wątpliwość | Takijeden  |  2018-10-20, 23:35:29
Kto był tym geniuszem inaczej, co zaliczył kozice do drapieżników?

| M.  |  2018-08-20, 22:11:08
czy kozica to aby na pewno drapieżnik?


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 16 ->