Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Dzika zwierzyna

      Wraz z przyjściem okresu mroźnych zim, przychodzi trudny okres dla dzikich zwierząt oraz dla bezdomnych kotów i psów. Gruba warstwa śniegu oraz lód utrudnia zwierzętom dostęp do naturalnego pokarmu i wody. Leśnicy wraz z myśliwymi, przy pomocy wolontariuszy ze szkół i organizacji pozarządowych starają się pomóc bezbronnym dzikim zwierzętom przetrwać trudny czas zimy. Czy dokarmianie dzikiej zwierzyny jest konieczne? Zdania są podzielone wśród zwykłych ludzi jakże wśród specjalistów. Dokarmiając dzikie zwierzęta pomagamy im przetrwać najtrudniejszy okres, kiedy to pokarm naturalny jest poza ich dostępem, bądź gdy jest go mniej. Karma dostarczana zwierzętom jest wyłącznie uzupełnieniem ich diety. Dzikich zwierząt jest coraz mniej - starajmy się im pomóc.

      Czynności jakie należy podczas zimy wykonać w lesie to odśnieżanie dróg leśnych, jak również miejsc gdzie występuje naturalny pokarm (wrzos, borówki czernicy). Bardzo ważne jest zapewnienie dostępu do naturalnego wodopoju, jak również istotne jest ścinanie drzew do spałowania, czyli do obgryzania przez zwierzęta takie jak jelenie czy daniele. Niedostatek wody możemy zastąpić podaniem dzikim zwierzętom soczystej karmy pod postacią ziemniaków, jabłek, buraków czy marchwi.

      Najczęściej ludzie w miastach i na wsiach podczas silnych mrozów skupiają swoją uwagę na ptakach, w wyniku czego zaczynają je dokarmiać za pomocą karników do których wysypują ziarno, słonecznik i umieszczają w nich słoninę. Tymczasem nie można zapominać o zwierzynie leśnej, która także wymaga i zasługuje na naszą pomoc. Dokarmianie dzikich zwierząt umożliwia utrzymanie ich w miejscowej populacji, jak również pomaga leśnikom w ochronie młodych sadzonek drzew przed zgryzaniem. Ostatnimi czasy Polski klimat złagodniał, w wyniku czego zwierzęta dają sobie radę same. Nie można jednak zapominać, że w trakcie najchłodniejszych miesięcy w roku przypada około 20 dni głodowych, czyli jest to czas gdy śnieg uniemożliwia odnalezienie pokarmu dzikim zwierzętom roślinożernym. Najgorszy okres przypada na przełom stycznia i lutego, z tego to powodu dzień 11 luty jest ustanowionym Dniem Dokarmiania Zwierzyny Leśnej.

Spis treśći

Jak i gdzie dokarmiać zwierzynę

Jak i gdzie dokarmiać zwierzynę

      Dzika zwierzyna powinna być dokarmiana podczas trwania bardzo mroźnych zim, kiedy gruba pokrywa śnieżna uniemożliwia zwierzętom ...

  x1 więcej
Co jedzą zwierzęta w trakcie zimy

Co jedzą zwierzęta w trakcie zimy

      Jelenie i sarny uwielbiają zjadać młode pędy sadzonek, które ...

  x1 więcej
Czego nie wolno robić przy dokarmianiu zwierzyny

Czego nie wolno robić przy dokarmianiu zwierzyny

      Przy dokarmianiu dzikiej zwierzyny, należy mieć na uwadze, że nie wolno wywozić do lasu zbyt dużej ilości warzyw na własną rękę. Gdy nadejdzie odwilż, nadmiar pożywienia zaczyna się psuć, ...

  więcej
Dokarmianie dzikich ptaków

Dokarmianie dzikich ptaków

      Podczas mroźnych zim nie możemy zapomnieć o ptakach, dokarmia się także dzikie ptaki podczas zimy, ponieważ nie ...

  więcej
Opieka nad dzikimi zwierzętami

Opieka nad dzikimi zwierzętami

      Opieka nad dzikimi zwierzętami przypada kołom łowieckim oraz leśnikom. Zadaniem kół łowieckich jest dbanie ...

  więcej