Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Dokarmianie dzikich ptaków

Dokarmianie dzikich ptaków

      Podczas mroźnych zim nie możemy zapomnieć o ptakach, dokarmia się także dzikie ptaki podczas zimy, ponieważ nie wszystkie odlatują do ciepłych krajów. Prowadzone są akcje, gdzie leśnicy wraz z młodzieżą szkolną dokarmiają ptaki oraz im pomagają. Ważne jest to, aby karma dla ptaków przypominała ich naturalny pokarm.

      Dzikie ptaki (wróble, kosy, sikorki), które najczęściej odwiedzają miejsca gdzie są dokarmiane tzw. "ptasie stołówki" są dokarmiane zazwyczaj drobną kaszą, słonecznikiem, pestkami dyni, jabłkami oraz słoniną - która musi być niesolona. Osobniki większe, tzw. ptaki takie jak kawki, gawrony, bardzo chętnie zjadają grube kasze oraz ziarna. Najważniejsze, jest to aby podawana karma była świeża oraz niezanieczyszczona. Ilość zadawanej karmy jest różna, jest to uzależnione panującymi warunkami pogodowymi w danych okresach zimy. Gdy panuje odwilż, należy ptakom podawać mniejsze ilości karmy, zaś podczas panujących mrozów zadaje się większe ilości karmy. Należy pamiętać, że ziarna podawane ptakom muszą być suche. Gdy będą wilgotne zaczną się w nich rozwijać procesy gnicia, zaczną pleśnieć. Ptakom można także podawać suszone rodzynki.

      Bardzo ważne jest pojenie ptaków zimą, ponieważ nie tylko latem piją wodę. Zimą ważne jest podawanie wody, ponieważ ptaki najczęściej stołują się w odpadkach ludzkiego jedzenia, wśród którego króluje słone pieczywo. Podanie ptakom wody zimą jest ważne, woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego i moczowego ptaków. Latem każdy może zauważyć pijącego wodę ptaka, powodem jest gorąco, zaś w zimie ptaki nie muszą pić tak samo dużo wody jak latem, bo nie tracą jej z powodu niskich temperatur. Woda dla ptaków podczas zimy jest ważna, ponieważ ich pokarm jest inny tzn. w porach zimowych pokarm jest suchy. Latem zjadają one także owady, pędraki i inne małe kręgowce, które zawierają duży procent wody. Zimą nie mają takiej możliwości. Zimą ptakom chce się pić, bo ich jedzenie to powoduje w większym stopniu niż latem. Podając ptakom wodę podczas zimy musimy jej pilnować aby nie wyschła lub nie zamarzła. Za pomocą poidła zapewnimy im wodę czystą i odpowiednią do picia. Ma wielki sens powieszenie poidełka na wysokości naszego wzroku. To ułatwia stwierdzenie, czy wodę należy zmienić, i umożliwia wygodne jej nalewanie. Zawieszając poidło bądź karmidło musimy brać pod uwagę to, aby nie dostał się do niej żaden drapieżnik, np. kot. Poidło można zamontować na ścianie budynku, ponieważ ściany oddają zawsze odrobinę ciepła, więc zimą woda nie będzie tak szybko w nich zamarzała. Poidło także może być zamontowane na metalowym pręcie o wysokości około 2 metrów, na taki pręt kot się nie wdrapie.


Komentarze (0)


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 18 ->