Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Łasica

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania
Komentarze

Łasica

Łac. Mustela nivalis


Łasica należy do grupy kunowatych, którą kiedyś (czasem obecnie) uważa się za szkodnika. Łasica atakuje często drobną zwierzynę pierzastą, czyli kuropatwy i bażanty, małe ssaki oraz młode króliki i zające. Ale te szkody są rekompensowane tym, że likwiduje ona duże ilości gryzoni takich jak: myszy, susły oraz chomiki. Łasica jest doskonale przystosowana do polowania na tego typu zdobycze.

Za pomocą swojego wężowatego tułowia oraz krótkich łap, potrafi wślizgnąć się go każdej mysiej nory. Jej małe ofiary nie mają żadnej szansy na ucieczkę, ponieważ zostają schwytane w szczęki które liczą 34 ostrych zębów.

Łasica przystosowuje się do każdego typu środowiska (od równin do największych wysokości). Występuje w Europie (poza Irlandią), w Azji oraz na południowym zachodzie Afryki.

Zamieszkuje gęstwiny, żywopłoty, zarośla na skrajach lasów lub na polach. Potrafi się zagnieździć nawet w dużych ogrodach lub na podwórkach gospodarczych.

Łasica porusza się skokami o długości 15-50 cm pozostawiając trop podobny do śladów innych kunowatych. Odciski jej przednich łap mają 1,5-2 cm długości, tylne są nieco krótsze.

Galeria zdjęć 

Informacje hodowlane 

WYGLĄD ŁASICY
Jest mniejsza od gronostaja. Samiec jest większy od samicy o jedną trzecią budowy ciała. Z wyglądu przypomina samicę gronostaja, różni się jednak od niej tym że ogon samicy gronostaja jest czarny przez cały rok.

W większej części terenów na których występuje łasica, można spotkać te osobniki posiadające grzbiet koloru kasztanowocynamonowego z białym brzuchem, zarówno latem jak i podczas zimy. Przejście między dwoma barwami nie jest tak bardzo wyraźne jak u gronostaja, jest raczej koronkowe.

Łasice zamieszkujące północ, zmieniają swoje futro na barwę nieskazitelnie białą, wraz z ogonem. Wiosną oraz jesienią ich przejściowa suknia jest wielobarwna. POKARM ŁASICY
Składa się w 83% z gryzoni, w5% z ptaków, w 4% z gadów oraz żab, w 8% z owadów, jaj oraz sredniej wielkości ssaków. Łasica poluje nocą. Dziennie potrzebuje od 20 do 40 g pokarmu, aby go znaleźć przebywa od 1,5 km do 2,5km.

Filmy 

Łasica na śniegu

Łasica w norce poluje

Sposoby zwalczania 

W niektórych krajach strzela się do łasic lub chwyta się w potrzaski. Gatunek chroniony.


Komentarze (5)

lisy i łasice | Kornelia  |  2023-11-14, 11:35:19
czym się różni lis od łasicy??????????????????? a łasica od kuny????????????????????????????????????????????????????????????

psoty | m  |  2023-09-18, 08:42:50
psoci

łasica w kórniku ?? | Gienek  |  2017-09-12, 16:50:40
Łasica jest stanowczo za mała, żeby w kórniku robić szkody!! Może to być tchórz. ja serdecznie zapraszam do mojego ogródka łasice.

Dobrodziejstwo łasicy | Gienek  |  2017-09-12, 16:46:00
Łasica jest dobrodziejstwem dla tych którzy chcą mieć ładny trawnik lub mają ogrodnictwo. Jeśli w korytarzach kreta pojawia się łasica , oznacza to, że tam nie ma już kretów, norników myszy polnych i leśnych. A więc wybieraj co wolisz małe ładene, trochę długie zwierzątko czy usychające krzaki po nienasyconym żarciu korzeni przez nornice, obgryzione z liści krzaki winogron przez myszy leśne lub zryte trawniki przez krety.

Jak pozbyć się łasicy? | andrzej  |  2013-02-26, 21:18:23
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 0 ->