Najciekawsze komentarze
Artykuł:
| 2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.
Artykuł: Łasica
andrzej | 2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.
Artykuł:
Kamil | 2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze
Artykuł:
lol | 2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu
Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil | 2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki
Artykuł:
Janek | 2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.
Napisz do nas
Zając europejski
Łac. Lepus europaeus
Na dużej części Europy zając jest znanym mieszkańcem pól uprawnych oraz lasów a nawet łąk. Występowanie tego gatunku kończy się na północy, w Szkocji oraz na południu Skandynawii. Zająca możemy także spotkać w górach, w Alpach. Zając podróżuje w górach nawet na wysokości 3000 m. Poza obszarami Europy bytuje także na południowym zachodzie Azji oraz północnym zachodzie Afryki. Ssak ten bytuje samotnie, nie wygrzebuje jamy w ziemi, tylko bytuje na powierzchni. W dzień jest mało aktywny, na zdobywanie pokarmu wyrusza dopiero o zmroku.
Zające trzymają się w małej grupie w okresie godów, które zaczynają się w lutym, a jeżeli jest ciepło to gody zaczynają w styczniu lub nawet w grudniu. Jeżeli w okresie zimowym zobaczymy biegające po polach zające, to znaczy że rozpoczął się okres godów. Pierwszym zającem jest samica, a reszta biegnąca za nią to samce.
Galeria zdjęć
Informacje hodowlane
ROZMNAŻANIE
Okres godowy zajęcy wydłuża się do sierpnia lub września. Samica rodzi w tym czasie od 3 do 4 razy. Okres ciąży trwa 42 dni, każdy miot liczy prawie 2 lub 5 młodych. Na miejsce do porodu samica wybiera suche oraz osłonięte miejsca. Młode po urodzeniu widzą i od razu opuszczają gniazdo oraz ich sierść jest już wykształcona. Samica karmi swoje młode mlekiem, które zawiera 24% lipidów. Po 2 lub 4 dniach opuszcza je. Kiedy młode stają się bardziej sprawne i rozwinięte, rozbiegają się po okolicy. Młode postępują tak, ponieważ gdyby zostały wszystkie razem w jednym miejscu, mogły by zostać wyduszone przez lisy w gnieździe.
POKARM
Zając żywi się dzikimi roślinami uprawnymi. Zimą obgryzają także kore z drzew.
Odchody zająca są w kolorze tytoniu, są w kształcie kulek (tzn. bobków), o średnicy 12-15 mm.
WYGLĄD
Sierść zająca europejskiego - turzyca, jest koloru brązowego z wyjątkiem czarnego zakończenia uszów- słuchów, oraz wierzchu ogona omyka, który jest koloru białego. Zając jest wspaniałym biegaczem. Podczas jednej nocy przemierza mnóstwo kilometrów. Jego tylne kończyny - skoki, są długie i silne. Podczas biegu stawia je przed łapami przednimi. Zając, który ucieka zostawia za sobą trop w kształcie litery "Y", przy czym ślady z przodu są odciskami jego skoków.
Filmy
Zające europejskie w lesie |
|
Komentarze (1)
zając | Julia | 2021-03-30, 12:07:14
bardzo mi się podobało polecam:)