Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Zając europejski

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Komentarze

Zając europejski

Łac. Lepus europaeus


Na dużej części Europy zając jest znanym mieszkańcem pól uprawnych oraz lasów a nawet łąk. Występowanie tego gatunku kończy się na północy, w Szkocji oraz na południu Skandynawii. Zająca możemy także spotkać w górach, w Alpach. Zając podróżuje w górach nawet na wysokości 3000 m. Poza obszarami Europy bytuje także na południowym zachodzie Azji oraz północnym zachodzie Afryki. Ssak ten bytuje samotnie, nie wygrzebuje jamy w ziemi, tylko bytuje na powierzchni. W dzień jest mało aktywny, na zdobywanie pokarmu wyrusza dopiero o zmroku.

Zające trzymają się w małej grupie w okresie godów, które zaczynają się w lutym, a jeżeli jest ciepło to gody zaczynają w styczniu lub nawet w grudniu. Jeżeli w okresie zimowym zobaczymy biegające po polach zające, to znaczy że rozpoczął się okres godów. Pierwszym zającem jest samica, a reszta biegnąca za nią to samce.

Galeria zdjęć 

Informacje hodowlane 

ROZMNAŻANIE


Okres godowy zajęcy wydłuża się do sierpnia lub września. Samica rodzi w tym czasie od 3 do 4 razy. Okres ciąży trwa 42 dni, każdy miot liczy prawie 2 lub 5 młodych. Na miejsce do porodu samica wybiera suche oraz osłonięte miejsca. Młode po urodzeniu widzą i od razu opuszczają gniazdo oraz ich sierść jest już wykształcona. Samica karmi swoje młode mlekiem, które zawiera 24% lipidów. Po 2 lub 4 dniach opuszcza je. Kiedy młode stają się bardziej sprawne i rozwinięte, rozbiegają się po okolicy. Młode postępują tak, ponieważ gdyby zostały wszystkie razem w jednym miejscu, mogły by zostać wyduszone przez lisy w gnieździe.

POKARM


Zając żywi się dzikimi roślinami uprawnymi. Zimą obgryzają także kore z drzew. Odchody zająca są w kolorze tytoniu, są w kształcie kulek (tzn. bobków), o średnicy 12-15 mm. WYGLĄD


Sierść zająca europejskiego - turzyca, jest koloru brązowego z wyjątkiem czarnego zakończenia uszów- słuchów, oraz wierzchu ogona omyka, który jest koloru białego. Zając jest wspaniałym biegaczem. Podczas jednej nocy przemierza mnóstwo kilometrów. Jego tylne kończyny - skoki, są długie i silne. Podczas biegu stawia je przed łapami przednimi. Zając, który ucieka zostawia za sobą trop w kształcie litery "Y", przy czym ślady z przodu są odciskami jego skoków.

Filmy 

Zające europejskie w lesie


Komentarze (1)

zając | Julia  |  2021-03-30, 12:07:14
bardzo mi się podobało polecam:)


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 10 ->