Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Opieka nad dzikimi zwierzętami

Opieka nad dzikimi zwierzętami

      Opieka nad dzikimi zwierzętami przypada kołom łowieckim oraz leśnikom. Zadaniem kół łowieckich jest dbanie o odpowiednią ilość, jakość oraz rodzaj i rozmieszczenie karmy, zaś po stronie leśników leży dokarmianie zwierząt. Na niektórych terytoriach w Polsce są wyznaczone osobne stanowiska leśniczych odpowiedzialnych wyłącznie za zwierzęta leśne w danym Nadleśnictwie. Nasuwa się pytanie, że skoro troska o naszych dzikich przyjaciół jest rozdzielona, to czy możemy na własną rękę zająć się dokarmianiem dzikiej zwierzyny? Leśnicy i osoby zajmujące się otaczającą nas przyrodą, mają podzielone zdanie na ten temat. Jeśli jednak zdecydujemy się na dokarmianie dzikiej zwierzyny, powinniśmy wcześniej skontaktować się z leśniczym lub z innym przedstawicielem kola łowieckiego. Osoba taka pokaże nam jak i gdzie dokarmiać dziką zwierzynę oraz jakiej karmy do tego używać, by nie zaszkodzić zwierzętom.

      Podczas okresu zimowego, groźniejszym niebezpieczeństwem dla zwierząt leśnych niż mróz, głód oraz brak wody, są wałęsające się i polujące psy. Wygłodniałe psy mogą polować nawet zbiorowo, wyrządzając przy tym ogromne straty wśród zwierząt. Podczas zimy każdego roku z tego to właśnie powodu giną sarny. Nie mają najmniejszej szansy, aby uciec przed psami, ponieważ zapadają się w głębokim śniegu. Wałęsające się, czasami bezpańskie psy są drapieżnikami, ale zdąża się, że psy polujące nie są bezpańskie, a wręcz przeciwnie są związane z gospodarstwami domowymi. Niedopilnowane psy polują, czyniąc poważne straty zwłaszcza wśród saren, jak już to było wspomniane powyżej w tekście.

      Bardzo ważne jest to, aby podczas spaceru w lesie psy były prowadzone na smyczy. Niestety sam kaganiec nie wystarczy, ponieważ już sama gonitwa psa za wystraszą sarną, jest dla niej duża walką o życie. Sarna jest zwierzęciem dzikim, które jest bardzo mocno narażone na stres, może ona podczas ucieczki na głębokim śniegu doznać dużej kontuzji. Czasami nawet "rozbawiony" pies podczas jego zdaniem niepozornej zabawy, wystraszy mocno sarnę, a w najgorszym wypadku sam się zapędzi w las za zwierzęciem i nie będzie mógł sam powrócić do swojego właściciela, ponieważ się zgubi.


Komentarze (0)


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 2 ->