Najciekawsze komentarze
Artykuł:
| 2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.
Artykuł: Łasica
andrzej | 2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.
Artykuł:
Kamil | 2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze
Artykuł:
lol | 2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu
Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil | 2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki
Artykuł:
Janek | 2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.
Napisz do nas
Sarna
Łac. Capreolus capreolus
Sarna europejska jest gatunkiem ssaka parzystokopytnego z rodziny jeleniowatych, jest najmniejsza z tej rodziny. Samica jest potocznie nazywana kozą, samiec rogaczem, kozłem, młode zaś koźlętami. Sarny żyją na terenach lesistych, ale w ostatnich latach spotyka się mniejsze lub większe stada bytujące na polach. W lesie sarny żyją pojedynczo, podczas gdy na uprawnych polach zbierają się w rudle (stada) liczące czasami nawet 100 osobników. Sarny opuszczają lasy wskutek coraz częstszej obecności w nich turystów, a stadny sposób życia na otwartych przestrzeniach gwarantuje im większe bezpieczeństwo.
Sarny w okresie od późnej jesieni do wiosny żyją w stadach (rudlach) złożonych z kilku do kilkudziesięciu osobników prowadzonych przez doświadczoną samicę. Następnie rudle rozluźniają się i rozbijają na mniejsze grupy. Sarny najbardziej aktywne są w godzinach porannych, południowych oraz wieczornych. Czasami żerują także w nocy. Sarny są gatunkiem roślinożernym.
Przeważnie żywią się trawami, ziołami, liśćmi, grzybami oraz owocami leśnymi.
Samce mogą przejawiać zachowania terytorialne, są wtedy agresywne.
Galeria zdjęć
Informacje hodowlane
WYSTĘPOWANIE
Sarna występuje prawie wszędzie w Europie, żyje w zimnych regionach Azji i Chin, skąd przechodzi do Korei. Można ją często spotkać w Iranie, Iraku i w Azji Mniejszej. Najwięksi przedstawiciele saren żyją w Azji Środkowej, przy czym wzrasta tam ich wielkość tak na wschód jak i na zachód od ich strefy występowania. W Europie zachodniej sarny ważą 15-30 kg, podczas gdy na Syberii prawie dwa razy więcej. Europejskie samce mają 1 m długości i 70-80 cm wysokości w kłębie. Kształt ich ciała, o dłuższych tylnych kończynach, jest przystosowywany do życia w gąszczu.
WYGLĄD
Letnia suknia sarny jest brązowo czerwona, parostki (poroże) u kozła są krótkie, typu przeważnie drugiej głowy. Od października do grudnia kozły chodzą bez parostków. Koza nie nosi parostków, koźlę jest białe cętki. Zimą parostki pokryte są scypułem (ukrwiona i unerwiona skóra), a suknia osobników dorosłych brązowoszara.
U jeleniowatych stare samce pierwsze zrzucają poroże i pierwsze przystępują do godów. Wcześniej od młodych także nasadzają poroże. Stare kozły zrzucają poroże w październiku i natychmiast zaczyna się proces nasadzania nowych. Scypuł znika w kwietniu lub w maju. Cykl młodych kozłów jest opuxniony od 2 do 6 tygodni.
Według wieku rozróżnia się szpicaka, drugą, trzecią, czwartą i piątą głowę, które są bardzo rzadkie i u których liczba odnóg nie powiększa się.
ROZMNAŻNIE
Okres ciąży u saren zapłodnionych w okresie letniej rui (tzn. od połowy lipca do połowy sierpnia) trwa około 10 miesięcy, w przypadku zapłodnienia w listopadzie lub grudniu - 4,5 miesiąca (zimowa ruja występuje u kóz niezapłodnionych w czasie rui letniej). U saren które zostały zapłodnione w lecie przez pierwsze 5 miesięcy występuje zjawisko ciąży przedłużonej (utajonej) polegającej na zahamowaniu rozwoju zarodka w stadium blastuli na okres około 150 dni.
Poród odbywa się w maju lub czerwcu. Samica rodzi od 1 do 3 koźląt. Pozostawia je w ukryciu, przychodzi do nich na czas karmienia. Podczas pierwszych dni życia kontakty matki i rodzeństwa z młodymi są ograniczone do minimum.
Relacje zmieniają się gdy młode zostaną dołączone do stada.
Młode sarny zaczynają pobierać pokarm roślinny w drugim tygodniu życia, do 6 tygodnia mają po bokach tułowia po 3 rzędy plamek o barwie białej.
Młode zostają przy matce przez rok, a czasem nawet dłużej.
Dojrzałość płciową młode osiągają w wieku 2 lat.
Filmy
Sarna na polanie |
|
Sarna z potomstwem |
|
Sposoby zwalczania
OCHRONA Sarny są narażone na ataki drapieżników ze strony wilków, rysi, niedźwiedzi oraz wałęsających się psów (szczególnie dotyczy to młodych osobników zanim nauczą się szybkiego biegu). Strategią obronną saren jest brak zapachu młodych oraz pozostawienie ich tuż po porodzie w odosobnionym miejscu. Koźlęta sarny w pierwszych dniach życia nie mają własnego zapachu. Dzięki temu drapieżniki a np. psy myśliwskie nie mogą ich wytropić. Znalezionych saren nie można dotykać, ponieważ w ten sposób człowiek pozostawia na nich swój zapach, dzięki czemu ulatwia to znalezienie ich przez drapieżniki. Okres polowań na kozły rogacze zaczyna się od 11 maja a trwa do 30 września, natomiast na kozy i koźlęta polowania prowadzi się od 1 października do 15 stycznia. Na kozły, kozy i koźlęta poluje się w różnym czasie, indywidualnie i zbiorowo. Tereny zielone gdzie przebywają sarny możemy ogrodzić za pomocą siatki leśnej. Siatka leśna stanowi idealną barierę fizyczną. Ogrodzenie tego typu jest tanie w utrzymaniu i może służyć nawet do 20 lat (jeżeli druty są odpowiedniej jakości). Ogrodzenie z drutu o wysokiej odporności na rozciąganie oraz system sprężyn pozwala na "odbicie" zwierzęcia, jeśli wbiegnie ono na ogrodzenie, a sama siatka wróci do poprzedniej formy.
Komentarze (1)
Błąd | Anonim | 2019-06-18, 20:58:30
Na trzecim zdjęciu nie jest przedstawiona sarna tylko daniel z młodym (charakterystyczny długi ogon który nie występuje u sarny).