Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Jak i gdzie dokarmiać zwierzynę

Komentarze

Jak i gdzie dokarmiać zwierzynę

      Dzika zwierzyna powinna być dokarmiana podczas trwania bardzo mroźnych zim, kiedy gruba pokrywa śnieżna uniemożliwia zwierzętom na pozyskanie pokarmu w sposób naturalny. Ogromny udział w odżywianiu zwierzyny leśnej oraz w zapobieganiu chorobom odgrywają składniki mineralne, a zwłaszcza sól. Zapotrzebowanie na sól umożliwia żer naturalny, karmy oraz lizawki (lizawki to nic innego jak słupek z kostką soli umieszczoną na szczycie). Sól to źródło bardzo ważnych pierwiastków, rozpuszcza się ona pod wpływem wilgoci, następnie spływa po słupku, zwierzyna leśna bardzo chętnie ją zlizuje. Dokarmianie zwierzyny leśnej nie jest takie proste, jakby się wydawało. Podczas dokarmiania zwierząt należy uważać, by nie przesadzić. Dokarmianie jest najważniejsze w przypadkach ekstremalnych, kiedy to życie zwierząt jest zagrożone. Kiedy panują łagodne zimy, zwierzęta powinny radzić sobie same, aby nie zatraciły naturalnych instynktów pozwalających na pozyskanie pokarmu.

      Zwierzyna leśna może być dokarmiania wyłącznie w porozumieniu z miejscowymi leśniczymi lub w porozumieniu z przedstawicielami koła łowieckiego. Takie osoby podpowiedzą nam gdzie mamy umieszczać dostarczane przez nas pożywienie. Bardzo istotne jest to, aby zwrócić uwagę na dostarczane przez nas pożywienie do lasów, ponieważ zadanie zwierzynie leśnej niewłaściwej karmy może przyczynić się do spowodowania u zwierząt chorób, bądź także możemy niechcący osłabić ich organizm, albo w najgorszy przypadku możemy nieumyślnie przyczynić się do ich śmierci. Zwierzynę leśną dokarmiać należy systematycznie, w tych samych miejscach, wyłącznie podczas surowych bardzo mroźnych zim.

      Dokarmiać należy systematycznie, w stałych miejscach i tylko w czasie surowej zimy. Poza zimą zwierzęta same znajdą sobie pożywienie. Pożywienie można zostawiać zwierzętom w paśnikach, są to zadaszone miejsca z dużą przestrzenią na siano oraz z dodatkowymi pojemnikami na ziarno. Po za tym znajdują się tam także lizawki oraz miejsce na warzywa oraz owoce. Ludzie z koła łowieckiego zostawiają także siano łąkowe na krzewach i pod drzewami. Czasami w niektórych miejscach przed opadami śniegu , stosuje się przyorywanie różnych warzyw np. buraków czy ziemniaków, czyli zapas karmy soczystej. Zazwyczaj te miejsca to buchtowiska dla dzików, czyli takie miejsca gdzie w trawie buchtują - ryją, za różnymi ślimakami, pędrakami oraz drobnymi ssakami, jak również za bulwami roślin. Czasami w porozumieniu z leśnikami, można zostawiać warzywa na nieużywanych drogach leśnych lub na liniach oddziałowych, czyli w miejscach połączenia dwóch lasów. Podczas dużych mrozów, dziki i inne zwierzęta odkopują i wygryzają pozostawione dla nich marchewki, buraki oraz ziemniaki. Pożywienia dla zwierzyny leśnej nie można pozostawiać na prywatnych posesjach, niedaleko miast oraz w parkach miejskich.


Komentarze (1)

Dokarmianie | Ania  |  2018-11-20, 14:19:25
Właśnie jesteśmy przed nadejściem zimy..... ja bardzo lubię pomagać zwierzętom, mam trzy karmniki dla ptaków :) Bardzo lubię patrzeć gdy jedzą ziarno w nich:) .... Kiedyś gdy byłam mała z dziadkiem jeździłam do lasu gdzie on zostawiał siano i ziarno dla zwierząt :) To były fajne czasy :) Szkoda że teraz to zanika ....


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 20 ->