Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Co jedzą zwierzęta w trakcie zimy

Komentarze

Co jedzą zwierzęta w trakcie zimy

      Jelenie i sarny uwielbiają zjadać młode pędy sadzonek, które są wypuszczane przez drzewka podczas jesieni. W szczególności zwierzęta te upodobały sobie młode jodły, sosny oraz świerki, z tego względu podczas sadzenia nowych lasków, cała ich powierzchnia jest ogradzana pastuchami elektrycznymi, które chronią drzewka przed dziką zwierzyną. Na obszarach nieogrodzonych można zauważyć pod koniec zimy największą ilość uszkodzonych młodych drzew przez dziką zwierzynę. Obgryzanie kory drzew to wyłącznie efekt poszukiwania przez zwierzęta cennych dla nich składników odżywczych zwartych w korze. Niestety duże i liczne uszkodzenia kory powoduje bardzo ciężkie do zabliźnienia się rany, w wyniku czego prowadzi to do poważnego osłabienia młodego drzewa.

      Podczas panowania bardzo silnych mrozów i wysokich opadów śniegu, głównym pożywieniem dla dzikich zwierząt umieszczanym w paśnikach i karmnikach jest siano łąkowe. Można dodatkowo donosić tam owoce takie jak jabłka, gruszki, jak również warzywa pod postacią ziemniaków, marchewki, pasternaku czy buraków. Dla dzikich ptaków dodatkowo można wysypać mieszankę z ziaren zbóż, słonecznika, kukurydzy, można także umieścić przy paśniku słoninę oraz specjalne karmy. Nie można zapomnieć że bardzo ważnym składnikiem w jadłospisie ssaków są mikro i makroelementy znajdujące się między innymi w lizawkach, czy też drewnianych palach na których nasadzone są bryłki soli. Dzikie zwierzęta bardzo chętnie lizą lizawki, ponieważ dostarczają sobie w ten sposób niezbędną porcję mikro i makroelementów.

      Zadaniem leśników podczas zimy jest dbanie o zapewnienie dzikim zwierzętom odpowiedniej ilości składników karmy. Należy mieć na uwadze, że zbyt duża ilość dostarczanego pokarmu podczas zimy do lasu, który nie występuje w normalnych warunkach może przyczynić się do powstania zaburzeń w populacji zwierzyny grubej (duże ssaki leśne). Nadmierna ilość karmy wpływa na intensywny rozród parzystokopytnych wiosną, co przekłada się na większą ilość zwierząt, które potem muszą ulec odstrzałowi podczas polowań, aby zapewnić odpowiednią ilość populacji na danym terenie. Człowiek nie jest wstanie przyczynić się do wyregulowania ilości zwierzyny dzikiej tak dobrze, jak zrobiła by to natura za pomocą drapieżników w naturalny sposób. Obecnie na terenach Polski, duże ssaki nie mają naturalnych wrogów, dlatego wpływ człowieka na ich ilość jest ważna, ponieważ gdyby nie polowanie, zwierzęta rozmnażały by się do woli, zaburzając tym samym naturalną regulację panującego ekosystemu.


Komentarze (1)

Dokarmianie | Jan  |  2018-11-20, 14:32:53
Nie wiedziałem, że dzikie zwierzęta mogą jeść gruszki i jabłka zimą, już wiem co robić z ich nadmiarem.


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 7 ->