Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Niedźwiedź malajski

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania

Niedźwiedź malajski

Łac. Helarctos malayanus


     Niedźwiedź malajski to gatunek dużego ssaka lądowego z rodziny niedźwiedziowatych. Jest najmniej poznanym gatunkiem oraz bardzo uroczym i najmniejszym niedźwiedziem z występujących niedźwiedzi na całym świecie. Gatunek ten po raz pierwszy został opisany naukowo pod nazwą Ursus malaynus, następnie został zaklasyfikowany do rodzaju Helarctos jako jedyny jego przedstawiciel. Niedźwiedź bardzo chętnie pokazuje swój długi język do zdjęć. Niedźwiedzie malajskie są świetnymi wspinaczami, wspinaczkę ułatwiają im pazury i nieowłosione stopy, które zapewniają lepszy chwyt. Drapieżniki nie zapadają w sen zimowy. Aktywne są nocą. Niedźwiedzie malajskie na drzewach spędzają nie tylko większość dnia, ale budują także gniazda noclegowe. Co ciekawe śpią na wysokości od 2 do 7 metrów. Odnotowano że w niewoli niedźwiedzie tego gatunku dożyły nawet 24 lat.

Galeria zdjęć 

Niedźwiedź malajski na drzewie
Niedźwiedź malajski z wyciągniętym językiemNiedźwiedź malajski

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
     Niedźwiedź malajski to gatunek występujący w lasach deszczowych południowo-wschodniej Azji. Dokładne granice jego zasięgu występowania nie są znane, niestety drapieżnik ten w Singapurze wyginął.

WYGLĄD
     Najważniejszą charakterystyczną cechą niedźwiedzia malajskiego jest żółtopomarańczowa plama na piersi w kształcie litery "U", jak również bardzo długi język. Dorosłe osobniki tego gatunku są nieco większe od średniego lub większego psa, ważą wyłącznie około 35kg. Ich wysokość w kłębie wynosi około 70cm, długość ciała wacha się od 120cm do 150cm. Samice zazwyczaj są większe od samców o około 10 lub 20%. Niedźwiedź malajski posiada krótką, lśniącą sierść, która pasuje do gorącego klimatu panującego w lasach deszczowych.

ROZMNAŻANIE
     Rozród niedźwiedzi malajskich został słabo poznany w warunkach naturalnych. Ciąża samic trwa około 95 dni, lecz czasami ciąża może trwać dłużej. Zazwyczaj w jednym miocie na świat przychodzi od 1 do 2 młodych (czasami w miocie mogą pojawić się 3 młode). Nowo narodzone niedźwiadki nie widzą, ani nie słyszą, są także w pełni zależne od opieki matki, z którą pozostają do czasu osiągnięcia dojrzałości płciowej tzn. do około 3 lat życia.

POŻYWIENIE
     Niedźwiedź malajski żywi się zazwyczaj owadami, miodem dzikich pszczół, jak również nektarem kwiatowym, który zlizuje swoim długim językiem.

Filmy 

Niedźwiedź malajski w Zoo

Dwa niedźwiedźie malajski

Sposoby zwalczania 

OCHRONA
     Gatunek jest narażony na wyginięcie. Dwoma podstawowymi zagrożeniami drapieżników są utraty siedlisk oraz polowania. Niedźwiedzie malajskie są bardzo często zabijane jako szkodniki upraw lub dla sportu. Drapieżniki są nadal zabijane, ponieważ kłusownictwo jest poza kontrolą prawa.


Komentarze (0)


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 2 ->