Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Kuna leśna

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Sposoby zwalczania
Komentarze

Kuna leśna (Martes martes)

Tumak - czyli nasza polska Kuna leśna to przepiękny ssak aczkolwiek jak wszystkie aktywne i ruchliwe drapieżniki bardzo daje się we znaki ludziom. Nazwa sugerująca, że zamieszkuje lasy nie zawsze ma coś wspólnego z prawdą gdyż zdarza się, że chętnie zasiedla kępy drzew, remizy śródpolne i parki. A stąd już krótka droga do domostw i problemów z ludźmi. Znany jest przypadek, że rodzina naszych bohaterek zamieszkała w dziupli starego kasztanowca który rósł dumnie po środku poniemieckiego folwarku. O ile na początku rodzinka kun leśnych łapała myszy i drobne ptaki nie stanowiła problemu dla mieszkańców folwarku, sytuacja zmieniła się gdy kuny zaczęły psocić, gryźć kable, podbitkę na poddaszu - czyli zachowywać się jak typowy szkodnik.

Tumaki to ssak drapieżny

Kunowate, których tumak jest przedstawicielem wyróżniają się od innych ssaków drapieżnych wielkością, giętkością oraz ruchliwością swojego ciała. Kuna leśna ma krótkie łapy, długie oraz giętkie ciało, dzięki któremu może się wspinać i wślizgiwać do dziupli oraz nor. Daje jej to niezwykłą przewagę nad innymi drapieżnikami w pogoni za ofiarą z którymi konkurują o pokarm. Kuny czyli tumaki są średnimi przedstawicielami kunowatych. W nielicznej grupie bytują w całej Europie (z wyjątkiem Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, gdzie już prawie wyginęły). Kunę leśną możemy spotkać także w zachodniej Syberii i na Kaukazie, w Azji Mniejszej i w Iranie. Tumak jak przystało na ssaka drapieżnego jest mięsożercą leśnym więc nie zapuszczają się na tereny odkryte lub na tereny położone blisko siedzib ludzkich.

Ślady kuny leśnej i jej zachowanie

Kuna leśna swoja bytnością zostawia wiele śladów - ślady te nazywane w gwarze łowieckiej tropami łatwo zaobserwować gdy kuna leśna mieszka gdzieś w pobliżu. Jeżeli na śniegu odkryjemy linię tropów w kształcie par odcisków łap, które są umieszczone jedne obok drugich w regularnych odstępach oraz jeśli te tropy kuny leśnej są o długości ok 4.5 cm i kończą się u stóp drzewa, możemy być pewni że należą one do kuny. Wszystkie kuny na śniegu poruszają się małymi skokami, przy czym tylne łapy stawiają dokładnie w miejscu łap przednich. Kuna przeważnie poluje na terytorium o powierzchni od 5 do 20 km?. Powierzchnia ta jest przecinana ścieżkami, które kuna oznacza swoim zapachem. Kuna co noc przebiega tymi ścieżkami około 3-7 km. Podczas dnia kuna leśna odpoczywa w swojej dziupli na drzewie lub w gniazdach wiewiórek, gdzie przechowuje czasami zapasy swojego pożywienia.

Galeria zdjęć 

Informacje hodowlane 

Jak wygląda kuna leśna

Kuna leśna to bardzo sprawny drapieżnik prowadzący nocny tryb życia, dlatego mało kto miał okazje ją widzieć i dokładnie się jej przyjrzeć i ocenić jej wygląd z bliska na żywo. Dorosła kuna ma długość ciała 40-53 cm. Posiada charakterystyczny długi puchaty ogon o długości około 23-28 cm, a masa ciała od 0.8 do 1.6 kg w zależności od płci i indywidualnych cech osobniczych.

Gęste futro kuny leśnej jest barwy brązowej, jest ono ozdobione pod brodą żółtawą, wyraźnie widoczną , plamą, która kończy się na piersi. Jest to ssak, który się zręcznie wspina na drzewa dzięki ostrym pazurom oraz owłosionym podeszwą. W pogoni za zdobyczą, np. wiewiórką wykonuje skoki o długości około 3-4 m, przemieszczając się z gałęzi na gałąź. Na ścieżkach możemy napotkać jej czarne odchody, wydłużone i skręcone na kształt liny. Pod koniec lata zawierają one sporą ilość resztek leśnych owoców.

Kuna leśna rozmnażanie i ruja

Okres godowy kuny czyli ruja przypada na lipiec i sierpień. Po odbyciu ciąży, przedłużonej z powodu późniejszego wszczepiania się zarodka (236-275 dni), samica rodzi w kwietniu lub w maju. Przeważnie ma od 1 do 6 młodych. Samice kun leśnych, które nie są zapłodnione latem cieczka występuje w lutym lub w marcu następnego roku. Po zapłodnieniu w tym czasie ciąża jest o wiele krótsza. Młode kuny przychodzą na świat w uwitym gnieździe czyli kołtunie, gałązek, suchych traw i sierści.

Sposoby zwalczania 

Kuna leśna jest zwierzęciem pospolity i nie wymaga ochrony. Zwalczenie tumaka jest trudnym zadaniem - wymaga sprytu i dużej wiedzy W Polsce polowanie na kuny jest dozwolone wyłącznie z broni palnej zarówno kulowej jak i śrutowej. Ten drapieżnik to gatunek łowny x dopuszczeniem polowania w nocy przy użyciu termowizji i noktowizji. Zgodnie z kalendarzem polowań można je pozyskiwać od 01go Września do 31go Marca. A na terenach gdzie jest prowadzona introdukcja Głuszca można strzelać do kun cały rok. Wyprawiona skóra z tumaka stanowi piekne i okazałe trofeum.

Pułapki na kuny

Jeżeli kuna leśna wchodzi w skodę najlepszym rozwiązaniem jest jej złapanie. Na kuny można stosować specjalne pułapki tzw. żywołapki. Żywochwytne Pułapki na kunę leśną działa na zasadzie czułej na dotyk zapadni zwalniającej, która znajduje się wewnątrz klatki. Zwabiona przynętą kuna po wejściu do klatki naciska na płytkę. Zapadka zwalnia blokadę klapek wejściowych, co powoduje natychmiastowe ich zamknięcie. Kuna, która znajduje się w środku nie ma możliwości samodzielnego wydostania się z żywołapki. Możemy ją wywieść w bezpieczne miejsce i wypuścić, nie czyniąc kunie żadnej krzywdy. Pułapki na kuny są dość powszechnie używane jednak warto przed złapaniem kuny zerknąć do rozporządzenia czy nasza walka z kuna niw wchodzi w konflikt z prawem.


Komentarze (5)

kuna lesna i domowa | wiech  |  2016-05-03, 10:11:51
Strzelanie dla futra, czy innego trofeum to BARBARZYŃSTWO.

kuna | Gość  |  2015-03-06, 21:51:34
Trzeba być debilem by głaskać i pieścić się do kuny leśnej.... no chyba że martwej ale to jest juz nekrofilia.... P.S. piękne zwierze i ogromne wyzwanie dla myśliwego, a trofeum godne poświęcenia.

kuna | serduszko150404  |  2014-04-17, 19:49:41
Moje ulubione zwierze jest to kuna jest bardzo wrazliwym zwierzeciem interesuje sie kuna i lubie je piescic jesli chcecie wiecej piszcie komentarze druga czesc bedzie jutro o godz.15.15 do obaczenia

kuna lesina | Tomek  |  2014-04-17, 19:42:56
Kuna jest bardzo malym pupilem , wiem bo sam mam kuna na pare dni dostalem od thomasa na urodziny. Lecz jest bardzo wrazliwym zwierzeciem mam nadzieje ze napiszecie komentarze pozdrawopiam was Tomek

kuna | oliwka  |  2014-04-17, 19:36:24
Kuna lesina w lasie zachowuja sie inaczej niz w poblizu ludzi.Na kuny mozna stosowac plapki.Plapka zywochwytna na kune lesna dziala na zasadzie czulej na dotyk zapadni zwalniajacej, ktora znajduje sie wewnatrz klatki. W Polsce polowanie na kuny jest dozwolone wylacznie z broni palnej.


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 16 ->