Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Tchórzofretka

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy

Tchórzofretka (Mustela putorius putorius)

Lac: Mustela putorius putorius


     Tch˘rzofretka, tch˘rz hodowlany jest ssakiem drapieznym nalezacym do rodziny lasicowatych, hodowlana odmiana tch˘rza zwyczajnego. Tch˘rzofretka jest mieszancem dw˘ch innych ras tzn. tch˘rza oraz fretki. Fretka jest zwana takze tch˘rzem afrykanskim, jest tylko udomowiona albinotyczna odmiana tch˘rza. Tch˘rzofretke charakteryzuje kombinacja cech okrywy tch˘rza i wielkiej plodnosci oraz lagodnosci fretki. Czyni to z niej cenne zwierze uzytkowe, dlatego hodowla tch˘rzofretek w naszym kraju znacznie sie rozpowszechnia.

     W przemysle futrzarskim sk˘ry tch˘rzofretek sa wykorzystywane gl˘wnie do wyrobu konfekcji damskiej (pelisy, kolnierze i czapki). W jezyku potocznym nazwa tch˘rzofretka jest czesto utozsamiana z fretka. Ceniony jako zwierze futerkowe, laboratoryjne i domowe. W 8. 11. i 14. tygodniu zycia tch˘rzofretka powinna przejsc pierwsze szczepienia na nos˘wke. P˘zniej szczepienie powtarza sie raz na rok. Zwierzak wychodzacy na spacery (oczywiscie na smyczy) powinien zostac zaszczepiony przeciwko wsciekliznie (najlepiej w wieku 14-16 tygodni).

Galeria zdjęć 

Mlode tch˘rzofretkiTch˘rzofretki w poduszceTch˘rzofretka podczas jedzeniaTch˘rzofretkaTch˘rzofretkaTch˘rzofretkiTch˘rzofretki w lesie

Informacje hodowlane 

WYGLAD
     Tch˘rzofretka posiada wydluzona sylwetke. Jej tul˘w jest w ksztalcie walcowatym, osadzony na kr˘tkich, lecz silnych nogach. Glowa tch˘rzofretki jest kr˘tka, tr˘jkatna, lekko splaszczona w kierunku grzbietowo-brzusznym. Uzebienie fretki sklada sie z 34 zeb˘w. U tch˘rzy, fretek oraz tch˘rzofretek mozna zaobserwowac duze r˘znice miedzy samcami i samicami. Dorosle samce sa prawie dwa razy wieksze od samic. Ich waga zywa nie powinna byc mniejsza niz 1650 gram, a niekiedy przekracza 200o gram, przy dlugosci ciala wahajacej sie w granicach 42-45 cm, obwodnice tch˘rzofretek i fretek powinny wedlug wzorca osiagac ciezar nie mniejszy niz 850 gram, przy dlugosci ciala wynoszacej 36-38 cm, obwodzie klatki piersiowej 15-16 cm i 14-15 centymetrowym ogonie. Tch˘rze dzikie, uzyskane z odlow˘w w lesie, sa nieco kr˘tsze, lecz bardziej krepe i lepiej umiesnione od tch˘rzofretek.

     Barwa okrywy fretek jest biala lub jasnokremowa z brunatno z˘ltymi odcieniami, wyraznymi zwlaszcza na spodniej stronie ciala. W okresie zimy okrywa tch˘rzofretki bieleje. Ubarwienie okrywy tch˘rzy i tch˘rzofretek jest u obu odmian bardzo podobne. Podszycie ich (wlosy puchowe) jest z˘ltopomaranczowe, popielatoszare lub slomkowe. Wlosy pokrywowe sa prawie czarne lub czarnobrunatne. U niekt˘rych linii tch˘rzofretek wlosy pokrywowe sa jakby rozjasnione, barwy czekoladowej. W calosci zwierze jest ciemniej umaszczone w okolicy lopatek, na zadzie i lapach oraz na ogonie. Wzdluz brzucha tch˘rzy i tch˘rzofretek biegnie ciemna prega. Wlosy puchowe u fretek, tch˘rzofretek i tch˘rzy sa dluzsze na grzbiecie i na bokach ciala (15-21 mm), a stosunkowo kr˘tkie na podbrzuszu (11-13 mm). Wlosy pokrywowe sa mniej wiecej dwukrotnie dluzsze od puchowych (grzbiet i boki 33-41 mm, brzuch 19-24 mm). Grubosc wlos˘w bywa na og˘l wyr˘wnana na calym ciele zwierzecia, z tym, ze srednia grubosc wlos˘w puchowych waha sie w granicach 15-20 um, podczas gdy srednica wlos˘w pokrywowych utrzymuje sie w granicach 63-104 um. Wlosy samic sa przewaznie kr˘tsze niz wlosy samc˘w. Puch samc˘w jest nieco grubszy, wlosy pokrywowe natomiast nieco ciensze niz u samic. Wlosy pokrywowe tch˘rzy i tch˘rzofretek oraz fretek sa proste i dosc sztywne, puch natomiast jest lekko karbikowany.

     Wlosy tch˘rzy posiadaja dobra sprezystosc. Wlosy tch˘rzofretek i fretek sa mniej sprezyste. Polysk okrywy tch˘rzofretek odpowiada polyskowi futra kuny lub lisa srebrzystego, pod wzgledem trwalosci nalezy ono do futer cenniejszych. W ramach 100-stopniowej skali ocen trwalosci futra tch˘rzy otrzymuja 60 punkt˘w (podczas gdy futro kr˘lika tylko 5 punkt˘w). Zaliczamy je do futer o okrywie srednio dlugiej (nalezy tu r˘wniez norka oraz wydra).

Tch˘rzofretka
Tch˘rzofretka
     Wada futer tch˘rzy i tch˘rzofretek jest nie w pelni zadowalajaca jego gestosc, a zwlaszcza mala i nier˘wnomierna gestosc wlos˘w pokrywowych, ten brak musi usunac systematyczna praca hodowlana.

HODOWLA
     Metody chowu tch˘rzofretek ulegly zmiana. Poczatkowo trzymano zwierzeta grupami w zagrodach - wolierach otoczonych sciana betonowa o wysokosci 2m, wkopywana w ziemie na glebokosc 60 cm. Zagrody takie byly stosunkowo pojemne, budowane dla ferm liczacych w stadzie podstawowym 50 samc˘w i 200 samic na powierzchnie 1 ha wybiegu, tj. razem z przych˘wkiem dla 1000-1250 sztuk. Obok tej metody wychowu na duzych wybiegach stosowano r˘wniez male zagrody drewniane (odeskowane) szerokosci 2,5 m, dlugosci 3,5 m i wysokosci 0,75 m, byly one w calosci pokryte siatka.

     Obecnie najczesciej chowa sie tch˘rzofretki w pawilonach, czyli w klatkach laczonych po 5 w bloki ustawione pod wsp˘lnym dachem, podobnie jak to bywa stosowane w hodowli norek.

     Mozemy r˘wniez trzymac tch˘rzofretki oraz fretki w indywidualnych klatkach wzniesionych nad ziemia, dlugosci 125 cm, szerokosci 60 cm i wysokosci 50cm. Klatki te buduje sie z ram drewnianych lub metalowych, obciagnietych ze wszystkich stron siatka z drutu o grubosci 1,8 mm, o oczkach 20 x 20 mm. Wierzch klatki jest w 1/3 odeskowany, by stworzyc zwierzetom zacienione, ale przewiewne miejsce na okres upal˘w letnich oraz dac im zaslone przed deszczem i sniegiem. Do klatki powinien byc przystawiony domek drewniany o wysuwanej podlodze, nad podloga powinna lezec osiatkowana rama chroniaca przed ewentualna ucieczka zwierzat. Podobna rama przykrywamy domek z g˘ry, tworzac przewiewny strop na okres letni, jak r˘wniez umozliwiajac kontrole wnetrza domku bez obawy ucieczki zwierzat. Domek najlepiej pokrywa jednospadowy, obity papa daszek, umocowany na zawiasach i zamykany na skobel. Domek laczy z klatka zamykany zasuwa okragly otw˘r o srednicy 10 - 12 cm. Przed wykotem czesc domku oddziela sie ustawiona wewnatrz scianka ze sklejki lub deski, tworzac w ten spos˘b zaciszne gniazdo.

     Wewnetrzne wyposazenie klatki dla tch˘rzofretek stanowi poidelko jedno - lub dwudzi˘bkowe typu szwedzkiego (takie jak dla norek) lub mala miseczka na wode. Karme kladziemy wprost na siatke stropu klatki lub podajemy ja na miseczkach. Tch˘rzofretki sa zawsze czyste. Kal oddaja przewaznie w jednym rogu klatki, oddalonym od domku. W klatkach pojedynczych, wolno stojacych, mozna umiescic tr˘jkatna blache, na kt˘rej gromadza sie odchody zwierzat. Ograniczymy w ten spos˘b zabrudzenia kalem, a tym samym zmniejszymy ryzyko mozliwego w okreslonych warunkach zainfekowania terenu fermy.

ROZMNAZANIE
     Tch˘rzofretki osiagaja dojrzalosc fizyczna w wieku 5 miesiecy, do rozplodu uzywamy ich po raz pierwszy w wieku 9 10 miesiecy. W styczniu nalezy fretki (i tch˘rzofretki) rozdzielic wedlug plci i ulozyc dla fermy plan kojarzen, ruja u samic wystepuje zazwyczaj w drugiej polowie marca lub w pierwszych dniach kwietnia. Na 2 - 3 tygodnie przed okresem rui wargi sromowe samic zaczynaja sie stopniowo powiekszac. Daje sie r˘wniez zaobserwowac w tym czasie ich zaczerwienienie. Podczas rui obrzmiale wargi sromowe samicy osiagaja wymiary nawet do 15 mm srednicy.

     Akt kopulacji trwa u tch˘rzofretek od 15 minut do 1 ? godziny, srednio 30 - 40 minut. Zwierzeta nalezy powt˘rnie skojarzyc w nastepnym dniu po pierwszym kryciu celem zwierzecia pewnosci zaplodnienia i osiagniecia wiekszej plodnosci.

     Owulacja jest u tch˘rzofretek (fretek), a prawdopodobnie i u tch˘rzy (brak jest jeszcze scislych danych w tym zakresie) prowokowana, to znaczy ze wystepuje ona dopiero pod wplywem bodzca jakim jest kopulacja.

Fretki oraz tch˘rzofretki daja na og˘l liczne mioty, po 10 - 14 mlodych. Wczesnosc dojrzewania i duza plodnosc fretek nalezy uwazac za objaw udomowienia.

Tch˘rzofretki
Tch˘rzofretki
     W przypadku padniecia mlodych jeszcze karmionych przez matke, a takze z reguly po odsadzeniu odchowanych, ruja powraca u tch˘rzofretek ponownie po 7 - 10 dniach tak, iz w lipcu dochodzi zazwyczaj (u 70%samic) do ponownego pokrycia i zaplodnienia. W ten spos˘b fretki i tch˘rzofretki daja po 2 mioty w jednym roku.

     Jezeli samica, zwlaszcza w czasie rui wiosennej, nie zostaje pokryta, ruja utrzymuje sie u niej przez czas dluzszy (nawet do 5 miesiecy), co moze doprowadzic do daleko posunietego wycienczania zwierzecia.

     Hodowle fretek prowadzimy poligamicznie. Na jednego samca przeznacza sie 3 - 4 samice. Ciaza samicy trwa 6 tygodni (41-42 dni). Por˘d przebiega z reguly w godzinach nocnych i na og˘l bez komplikacji. Na tydzien przed przewidywanym porodem nalezy wyslac gniazdo sianem lub miekka sloma.

WYCHOW MLODYCH
     Fretki oraz tch˘rzofretki sa na og˘l malo nerwowe, dzieki temu mozemy bez obawy kontrolowac gniazdo juz w dniu wykotu. Mlode rodza sie slepe, porosniete rzadkim, jedwabistym, jasnoszarym puchem. Ciezar mlodych waha sie przy urodzeniu okolo 8 - 10 g. Oczy noworodk˘w otwieraja sie zazwyczaj w wieku okolo 4 tygodni, z tym jednak, ze w zaleznosci od kondycji i stopnia rozwoju mlodych, moga pod tym wzgledem zachowac duze r˘znice.

     Tch˘rzofretki sa dobrymi matkami i starannie odchowuja swe mlode. Czasami tez uzywane sa one jako mamki w fermach norek. Przy duzej ilosci przych˘wka i slabej mlecznosci matka - fretka nie zawsze ma dosc mleka, by dobrze wyzywic swe mlode. Dlatego czasami trzeba dokarmiac nasz przych˘wek juz od 3 tygodnia zycia, gdy szczenieta jeszcze sa slepe. W takich przypadkach podajemy im karme 5 razy dziennie, platki owsiane na mleku z dodatkiem preparat˘w fosforowo-wapniowych oraz karme miesno-zbozowa zawierajaca watrobe i sledzione.

      Konsystencja podanej karmy musi byc bardzo rzadka w por˘wnaniu z karma stosowana dla sztuk doroslych. W poczatkowej fazie dokarmiania mlode zjadaja tylko minimalne ilosci kleiku. Z chwila jednak nauczenia sie przez nie pobierania karmy, ilosci te wzrastaja bardzo szybko.

POKARM
     Zywienie doroslych tch˘rzofretek tym r˘zni sie od zywienia lis˘w i norek, ze zadowalaja sie one o wiele nizszym procentem pasz miesnych w karmie niz wymienione gatunki zwierzat futerkowych.

     Z pasz miesnych do zywienia tch˘rzofretek najlepiej nadaja sie konina i wolowina podawana w formie zmielonej razem z koscmi. Mniej odpowiednia, jako zbyt tlusta, jest wieprzowina. W zywieniu fretek mozna r˘wniez z korzyscia stosowac odpadki poubojowe, takie jak, jelita, narzady rozrodcze, pluca, serca i sledziony zwierzat rzeznych. Bardzo cenna karma jest watroba. Dziala ona lekko rozwalniajaco, jest bogata w witaminy A, D, B oraz w mineralne skladniki, przede wszystkim w zelazo. Nalezy jednak pamietac o tym ze watroba ulega szybko zepsuciu, zwlaszcza przy braku chlodni, nie mozna jej dlugo przechowywac.

     Na pasze dla tch˘rzofretek nadaje sie takze mieso ryb zar˘wno morskich, jak i slodkowodnych. Ryby podajemy fretka zazwyczaj na surowo. Nalezy jednak pamietac ze niekt˘re gatunki ryb zawieraja w swym miesie tiaminaze - enzym niszczacy witamine B, takie ryby nalezy przed skarmianiem przegotowac. Konieczny jest r˘wniez dodatek do karmy mielonych kosci.

Tch˘rzofretki w lesie
Tch˘rzofretki w lesie
     Niezbednym dodatkiem do karmy tch˘rzofretek sa warzywa, owoce, jagody i r˘zne pasze zielone (marchew, kapusta, cebula, selery). Najtanszymi paszami witaminowymi sa: pokrzywa, lucerna i koniczyna, kt˘re skarmia sie w stanie zielonym, jak i w postaci suszu. Nalezy koniecznie przygotowac zapas tych pasz na okres zimowy. Pasze zielone podajemy surowe, mielone.

     Z pasz witaminowych duze zastosowanie w zywieniu tch˘rzofretek maja, tran, drozdze piwne oraz kielkowane ziarno pszenicy lub jeczmienia. Jesienia nalezy podawac zwierzetom siemie lniane, dzialajace dietetycznie, a przy tym wplywajace korzystnie na polysk futra. U celu uzupelnienia witamin oraz soli mineralnych z powodzeniem stosuje sie r˘wniez "Polfamix N".

     W okresie ciazy i karmienia mlodych zwiekszamy ilosc pasz miesnych w karmie do 60%. Nalezy takze pamietac o dodatku pasz zielonych. Og˘lna dawke karmy w tym okresie zwiekszamy, pamietajac jednak, ze kotnych samic nie nalezy zapasac.

     W drugiej polowie ciazy stosujemy dalsze zwiekszenie dawki, bez zmiany procentowego skladu karmy. Na dwa dni przed wykotem dawke zmniejszamy, stosujac pasze lekkostrawne(watroba), lecz o gestej konsystencji. Od czasu zwiekszania dawki karme zadajemy dwa razy dziennie. W okresie karmienia mlodych wobec znacznego zwierzecia dawki paszowej, a to ze wzgledu na konieczny dodatek pasz, obliczanych z uwzglednieniem produkcji mleka na kazde mlode karmimy fretki trzy razy dziennie.

     Mlode odsadzone powinny otrzymywac karme bogata w bialko zwierzece i skladniki mineralne, przy czym dawki karmy stopniowo zwiekszamy w miare wzrostu zwierzat. Niekorzystne jest nadmierne zwiekszenie procentu bialka zwierzecego w karmie (ponad 85%), gdyz powoduje to wyrastanie wiekszej ilosci wlos˘w pokrywowych kosztem podszycia, zmienia niekorzystnie barwe wlos˘w, a ponadto ujawniaja sie przy takim zywieniu pewne niedobory witaminowe.

     Karme podajemy tch˘rzofretka w postaci tzw. Pasztetu, czyli zmielona w "wilku" i dokladnie wymieszana na jednolita, gesciejsza lub rzadsza papke. Orientacyjna dzienna dawka na 1 sztuke wynosi 250-300g.

Filmy 

Tch˘rzofretka w klatce

Tch˘rzofretki na wolnosci


Komentarze (0)


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 18 ->