Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Tchórz zwyczajny

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania
Komentarze

Tchórz zwyczajny (Mustela putorius)

Łac. Mustela putorius




      Tchórz zwyczajny (tchórz pospolity, tchórz europejski) jest gatunkiem drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych.

      Tchórz zwyczajny jest typowym drapieżnikiem. Ze względu na nieduże rozmiary ciała poluje głównie na drobne owady, jaszczurki, płazy, gryzonie, a także ryby. Jesienią żywi się dodatkowo owocami. Jest raczej cichym samotnikiem, prowadzącym skryty tryb życia. Dzień przesypia w wykrotach lub w norach opuszczonych przez inne zwierzęta.

Galeria zdjęć 

Tchórze zwyczajneTchórz zwyczajny w lesie

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
Występuje niemal w całej Europie aż po Ural, oprócz północnej części kontynentu i południa Półwyspu Bałkańskiego. Tchórz zwyczajny żyje w lasach, zagajnikach oraz zaroślach. Czasami zasiedla gospodarstwa wiejskie.

WYGLĄD
Tchórz zwyczajny ma długość ciała około 30- 46 cm, ogon ma 11 -17 cm, a jego masa ciała wynosi u samców od 0,85 do 1,5 kg, u samic od 0,6 do 0,8 kg. Wierzch ciała Tchórza zwyczajnego ma ubarwienie ciemno brunatne, spód ciała oraz nogi ciemnobrązowe, niemal czarne, wargi oraz końce uszu posiada białe. U młodych ubarwienie ciała jest bardzo jasne, prawie białe.

ROZMNAŻANIE
Ciąża Tchórza zwyczajnego trwa około 40 dni. Samica rodzi 1 miot, zwykle w miesiącach od marca do kwietnia. W miocie jest zazwyczaj od 3 do 8 młodych. Noworodki rodzą się ślepe, oczy otwierają dopiero w 5 tygodniu życia. Usamodzielniają się po 2-3 miesiącach. Żyją do 5 lat w naturze, do 10 lat w niewoli.

Filmy 

Tchórz zwyczajny w klatce

Sposoby zwalczania 

OCHRONA
Liczebność Tchórza zwyczajnego spadła niestety od 1992 roku, i nie można jej niestety zapobiec. Tchórz zwyczajny jako zwierzę leśne przyczyniające się do zwalczania szkodników, takich jak myszy albo szczury, zasługuje na większą uwagę. Jeżeli chcemy złapać tchórza zwyczajnego ponieważ wyrządza nam szkody, bądź nie chcemy aby buszował na naszym terenie, możemy złapać go w sposób humanitarny. Na rynku są dostępne różne pułapki oraz żywołapki dzięki którym możemy złapać zwierzę nie czyniąc mu żadnej krzywdy. Następnie możemy do wywieść w bezpieczne miejsce i wypuścić na wolność.


Komentarze (1)

Tchórz | Ja  |  2014-11-26, 20:32:23
OK.


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 6 ->