Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Pies dingo

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania
Komentarze

Pies dingo (Canis lupus dingo)

Łac: Canis lupus dingo
     Pies dingo należy do rodziny psowatych,można go zobaczyć na terenach Australii oraz Nowej Gwineii. Żródła podają, że przodek dingo dotarł na kontynent prawdopodobnie przed 3,5 tysięcy lat wraz z jedną z późniejszych fal osadniczych z Azji Południowo-Wschodniej. Psy dingo pierwotnie były udomowionymi towarzyszami człowieka, jednak w Australii zdziczały.Galeria zdjęć 

Trzy szczeniaki psów rasy dingo
Samiec i samica rasy dingoPsy rasy dingo

Informacje hodowlane 

WYSTEPOWANIE
     Psy rasy dingo można spotkać na obszarach trawiastych skrajach lasów jak również na terenach pustynnych. Ponieważ ten gatunek musi przebywać jak najbliżej wody jego domem staje się jaskinia, opuszczona królicza nora bądź też wnętrze starego zwalonego drzewa.

Psy rasy dingo
Psy rasy dingo
     Psy dingo zamieszkują Australie oraz Nowa Gwineę. Wiele źródeł wskazuje na to, że swoje rodzime korzenie zostawiły w Azji południowo wschodniej, gdzie pełniły rolę oswojonego i udomowionego towarzysza ludzi. Po dotarciu na kontynent australijski powrócił na łono natury stając się bardzo dzikim sąsiadem człowieka.WYGLĄD
     Pies dingo z wyglądu przypomina psa domowego, z którym daje płodne krzyżówki, różni się jednak od niego wieloma istotnymi cechami, miedzy innymi budową i nie potrafi szczekać.

     Psy dingo świetnie przystosowują się do warunków środowiska w których przebywają, ani australijska, ani azjatycka populacja dingo nie wykazuje tendencji spadkowych.

 • wysokość od 44 do 63 cm
 • długość ciała od 86 do 122 cm.
 • waga od 10 do 24 kg
 • dojrzałość płciowa osiągają po upływie 2 latach
 • ciąża trwa zazwyczaj około 63 dni
 • liczba młodych w miocie zazwyczaj do 8 szczeniaków
 • długość życia do 14 lat


  POŻYWIENIE
       Psy dingo jak i inne psy są mięsożerne. Na polowanie wyruszają w nocy, polują jak inne drapieżne w szczególnośći na drobne ssaki, takie jak jaszczurki, kangury. jeśli brakuje im pozywienie żywią sie także jajami ptaków, larwami owadów oraz ptactwem wodnym. Kiedy maja ochotę zapolowac na dużą zdobycz najpierw ją gonią aby ją zmeczyć a następnie przystępują do ataku. Psy dingo zabijają tylko tyle zwierząt, ile im potrzeba do przetrwania. Zapasy pożywienia zagrzebują w ziemi na później. Niestety inaczej zachowują się kiedy uda im się przedostać do ogrodzenia z owcami. Uśmiercają wtedy o wiele więcej sztuk owiec niż potrzebują do wyżywienia, co stanowi główny powód tępienia ich przez hodowców zwierząt.  Trzy szczeniaki psów rasy dingo
  Trzy szczeniaki psów rasy dingo
  ROZMNAŻANIE
        Okres godów u psów dingo przypada na poźną jesień. Podczas okresu rozrodczego za samicami podąża "armia" samców. Samica ma z czego wybrać przyszłego ojca swoich dzieci. Młode psiaki rodzą się po około 9 tygodniach w głębokiej, dobrze ukrytej norze. Dla bezpieczeństwa swojego potomstwa dingo polują z dala od swojej nory i wracają do niej tylko w celu nakarmienia szczeniąt. W początkowym okresie pożywienie dostarcza młodym tylko samica, później w karmieniu młodych pomaga także ojciec .  Filmy 

  Pies dingo

  Psy dingo

  Sposoby zwalczania 

  OCHRONA
        W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów, psy dingo zostały oznaczone jako rasa na pograniczu wyginięcia. Głównym problemem zagrażającym populacji dingo jest krzyżowanie ich z psem domowym. W Australii zbudowano tzw. Dingo Fence, czyli płot, który ma chronić najbardziej zamieszkane południowo-wschodnie tereny Australii przed dingo.

  Samiec i samica rasy dingo
  Samiec i samica rasy dingo
       Istnieją na rynku możliwości instalacji niewidzialnego ogrodzenia dla psów . Systemy typu niewidzialnego ogrodzenia można zastosować w przypadku kiedy chcemy ograniczyć obszar dostępny dla psa, lub utrzymywać go wewnątrz dowolnie ustalonej strefy ograniczonej jedynie poprzez naszą fantazję odnośnie ułożenia przewodu według własnych potrzeb. Zarówno problemy związane z poruszaniem się zwierząt po danym obszarze jak i w przypadkach ich ucieczek poza teren można w szybki i skuteczny sposób rozwiązać za pomocą instalacji jednego z niewidocznych ogrodzeń elektronicznych dla psa.

        Instalując tego typu ogrodzenie minimalizujemy ryzyko opuszczenia terenu przez psa, zapewniamy odpowiednią ochronę wybranych części terenu a co najważniejsze nie ograniczamy niepotrzebnie swobody naszego psa budując płoty, kojce czy wiążąc psa na łańcuchu.


  Komentarze (2)

  to | Ja  |  2017-01-11, 20:08:44
  triumutamata imanga pilajaka. Jupsares ikne sersed misto. Miiiiiniiee lupok suuupiiin rupelser. Melasek onder histoy mikodry lopkou tupyk.

  ochrona psów dingo | iwon  |  2016-04-15, 11:06:50
  Człowiek dla pieniędzy mordował aborygenów , wytrzebił wieloryby a teraz psy dingo. Popieram każdy sposób ich ratowania.


  Dodaj komentarz

  Autor:
  Temat:
  Treść:
  Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
  Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 18 ->