Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Palczak madagaskarski

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania

Palczak madagaskarski

Łac: Daubentonia madagascariensis
     Palczak madagaskarski, jest jedynym żyjącym przedstawicielem rodziny palczakowatych. Jest gatunkiem małpiatki, która w latach przedwojennych została uznana za wymarły gatunek, lecz w latach 60-tych została na nowo odkryta. Obecnie nadal grozi wyginięcie tego gatunku. Palczak madagaskarski prowadzi nocny tryb życia. Ten mały ssak jest bardzo pożyteczny, ponieważ szuka w korze drzew szkodników, które wyciąga długim środkowym palcem. Palczak madagaskarski żyje przeważnie od 20 do 25 lat. Palczaki madagaskarskie prowadzą samotniczy tryb życia, jednak czasami mogą żyć w grupach składających się z 2-3 osobników. Ssaki unikają spotkań tej samej płci, samice wobec siebie są bardziej agresywne niż samce.

Galeria zdjęć 

Palczak madagaskarski na drzewieSsak palczak madagaskarskiMały palczak madagaskarski

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
     madagaskarski, występuje wyłącznie na wschodnim i północno - zachodnim wybrzeżu Madagaskaru. Palczaki pierwotnie oraz obecnie zasiedlają wzniesienia w lasach deszczowych i lasach liściastych. Czasami można je także spotkać na obszarach uprawnych np. na plantacji kokosów.

WYGLĄD
     Cechą charakterystyczną jest to, że ssak posiada cienki, długi palec środkowy, zakończony hakowatym pazurem. Palec ten służy palczakowi do opukiwania pni drzew, głownie bambusów, a następnie tym palcem wyciąga z pnia drzewa owady i inne larwy przez szczeliny, które wykonuje swoimi długimi siekaczami. Siekacze u palczaków rosną całe ich życie , tak samo jak u innych gryzoni. Palczak madagaskarski swoją wielkością ciała przypomina kota, z duża głową i krótkim pyskiem. Uszy ssaka są duże trójkątne i nieowłosione, bardzo chwytne ma palce u rąk i nóg. Nos różowy, oczy o barwie żółto- pomarańczowej lub jasno- brązowej, otoczone ciemnymi pierścieniami futra. Całe ciało palczaka jest pokryte dwoma rodzajami sierści: długimi i czarnymi włosami (wśród których niektóre mają białą końcówkę) oraz włosami krótkimi i jasnymi, które otaczają głównie twarz. Ogon duży bardzo puszysty. Waga ssaka wynosi od 2000g do 3000g.

ROZMNAŻANIE
     Podczas godów samiec czasami śpi w jednym gnieździe z samicą (z innymi samicami też). Gniazdo budują w rozgałęzieniach drzew lub w splotach gałęzi. Gniazdo jest używane wyłącznie prze parę dni, następnie ssaki się z niego przenoszą (opuszczone gniazdo zajmują najczęściej inne osobniki). Ssaki porozumiewają się między sobą poprzez dźwięki, zapachy (poprzez mocz). Gody u palczaków nie występują sezonowo. Samice są cyklicznie gotowe do godów. Podczas rui samice kopulują z więcej niż jednym osobnikiem. Ciąża trwa zazwyczaj między 158 a 172 dni. Samica zazwyczaj rodzi jedno młode co 2 lub 3 lata. Młode osobniki mają oczy w zielonej barwie, uszy bardzo miękkie. Rozwijają się bardzo powoli. Po upływie 20 tygodni od urodzenia pozbywają się mlecznego uzębienia. Mleko matki piją do 28 tygodni życia. Pełną sprawność ruchową osiągają dopiero po upływie 9 miesięcy, zaś dojrzałość płciową po ukończeniu 2,5 roku życia.

POŻYWIENIE
     Palczak madagaskarski żywi się owadami, owocami, bambusem, kokosami oraz trzciną cukrową. Dietę wzbogacają jaja i orzechy.

Filmy 

Palczak madagaskarski

Palczak madagaskarski na drzewie

Sposoby zwalczania 

OCHRONA
Osoby zamieszkujące Madagaskar wierzą, że skierowanie przez palczaka najdłuższego palca na człowieka, oznacza nagła i szybką smierć wskazanej przez ssaka osoby. Ponadto tweirdzą, że ssak ten jest oznaką zniszczeń, zagraża uprawą, jak rowneiż utożsamiają go z demonami, co powoduje, że ssak niestety ginie z rąk ludzi.


Komentarze (0)


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 9 ->