Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Tygrys

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania
Komentarze

Tygrys (Panthera tigris)

Łac: Panthera tigris




     Tygrys jest przedstawicielem dużego drapieżnego ssaka łożyskowego z wielkiej rodziny kotowatych. Na świecie istnieją cztery największe koty drapieżne, wśród nich największy jest jednak Tygrys, ponadto należy także do największych drapieżników lądowych (wielkością ustępuje wyłącznie niedźwiedzią).Dorosły waży ponad 300 kg masy ciała przy 3 m całkowitej swojej długości.

           Tygrys jest znakomitym skoczkiem, bardzo dobrze pływa (uwielbia przebywać w wodzie, potrafi przepłynąć rzekę o szerokości 6-8 km, a z nurtem rzeki 29 km), poluje zawsze samotnie. Dawniej był licznym gatunkiem w całej Azji, budził zawsze grozę, stał się obiektem polowań dla sportu, pieniędzy lub w odwecie z powodu zagrożenia, jakie stanowił dla ludzi oraz zwierząt hodowlanych. Tygrys był wytępiony w wielu regionach, zagrożony wyginięciem, został objęty programami ochrony. Największa dzika populacja tygrysa żyje w Indiach. W niektórych regionach Indii tygrysy są uważane za zwierzęta święte.

Tygrysy białe samiec i samica
Tygrysy białe samiec i samica
     Dzisiejsza wiedza o pochodzeniu drapieżnych tygrysów opiera się jedynie na niewielkiej ilości materiałów kopalnianych. Wszystkie żyjące współcześnie duże koty zaliczane są do podrodziny Pantheriinae.

     Najważniejsza w stadzie jest samica z młodymi. Samce czasem przebywają w towarzystwie samicy i swoich młodych. Spotykane czasami dorosłe tygrysy wędrujące w małych grupach są ze sobą spokrewnione. W przypadku samic jest to zwykle matka z córką.

     Tygrysy komunikują się ze sobą za pomocą przeróżnych dźwięków.



Galeria zdjęć 

Tygrysica z małym tygrysemTygrysWalka tygrysów w wodzieMałe tygrysyTrzy tygrysyTygrys białyTygrys na drzewieTygrys w lesie podczas zimy

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
     Tygrys w dawnych czasach zamieszkiwał przeważnie tereny Azji, Turcji obszary Morza Kaspijskiego, Rosję oraz Mandżurię.

      Drapieżny tygrys obecnie występuje w Azji południowej i Azji wschodniej.

Małe tygrysy
Małe tygrysy
     Zamieszkuje różnorodne siedliska, uwielbia zielone tropikalne lasy deszczowe przez namorzyny i południowe zbocza Himalajów po zaśnieżoną tajgę syberyjską. Przebywa na terenach na których ma nieograniczony dostęp do wody.

     W szczególności tygrysy zamieszkują lasy tropikalne oraz tereny porośnięte zaroślami trawiastymi, trzcinowymi oraz bambusowymi.



WYGLĄD
     Wśród tygrysów największym podgatunkiem jest tygrys syberyjski, a najmniejszym jest tygrys sumatrzański. Istniał także tygrys balijski który był od niego mniejszy ale został wytępiony przez człowieka w wieku 1937.

     Tygrys charakteryzuje się bardzo masywnym ciałem z bardzo umięśnionymi nogami. Ciało tego drapieżnika jest zakończone ogonem, który ułatwia mu utrzymanie równowagi. Przednie łapy tygrysa są zaopatrzone w pięć palców, a tylne w cztery. Dzięki tylnym łapą drapieżnik doskonale skacze (nawet na wysokość 5m, jednym zwinnym skokiem jest w stanie pokonać odległość mierzącą od 8 do 9 m). Ze zdobyczą ważącą około 50 kg tygrys potrafi skoczyć na wysokość ponad 2 m.
Jednym uderzeniem łapy tygrys jest w stanie zabić zwierzę wielkości dużego psa, a nawet człowieka.

Trzy tygrysy
Trzy tygrysy
      Palce tygrysa jak przystało na drapieżnika są zakończone ostrymi i bardzo mocnymi pazurami o sierpowatym kształcie. Pazury tygrysa mają "funkcję" cofania tzn. może je wyciągać lub chować. Chowanie pazurów bardzo ułatwia podejście do ofiary natomiast wysuwanie pazurów pomaga w rozrywaniu i trzymaniu swojej zdobyczy. Pazury tygrysa znajdują swoje zastosowanie także podczas czyszczenia futra.

      W szczęce zębowej tygrysa znajduje się 30 zębów. Długie na 75 do 90 mm kły służą do zabijania ofiary i rozrywania mięsa.

     Najlepiej rozwiniętym zmysłem u tygrysów jest doskonały słuch.

     Węch nie jest najmocniejsza stroną tygrysów. Ich węch jest słabszy niż u psów. Do rozpoznawania zapachów wykorzystywany jest pomocniczo narząd Jacobsona. Podobnie do lwów. Tygrys potrafi głośno ryczeć. Głos ryczącego króla dżungli słyszany jest z odległości nawet 3 km.

     Budowa siatkówki oka umożliwia tygrysom widzenie w ciemnościach (widzą sześciokrotnie lepiej niż człowiek). Obecność dobrze rozwiniętych pręcików wskazuje na możliwość widzenia barw. Tygrysy posiada okrągłe źrenice i żółte tęczówki.

  • samce są większe od samic
  • długość całkowita od 172 do 330 cm
  • długość (bez ogona) od 119 do 290 cm
  • długość ogona od 53 do 116 cm
  • wysokość od 80 do 115 cm
  • masa ciała samce od 91 do 423 kg; zaś samice od 65 do 160 kg
  • liczba chromosomów - 2n=38
  • ciąża trwa od 96 do 111 dni


    Tygrys biały
    Tygrys biały
          Futro tygrysów jest uwarunkowane od pory roku i ich gatunków tzn: może ono być w barwach z przedziału od żółtego do czerwonopomaranczowego z widocznymi czarnymi pasami. Bok głowy oraz brzuch są zawsze białe. Futro tygrysa jest uzależnione od podgatunku i pory roku, od żółtawego do czerwonopomarańczowego z czarnymi, wyrazistymi pręgami. Boki głowy i strona brzuszna są białe. Podgatunki północne mają zazwyczaj jaśniejsze futro.

  • Białe tygrysy
    Posiadają bardzo charakterystyczne białe futro a dokładniej jest to barwa kremowa bądź biała. Tygrys tego gatunku posiada różowy nos, niebieskie oczy oraz co najważniejsze posiada szare lub czarne widoczne paski.

  • Czarne tygrysy
    Z początku był uważany za nowy gatunek tygrysa.


    Tygrys na drzewie
    Tygrys na drzewie
  • Niebieskie tygrysy
    Te tygrysy według źródeł należą do odmiany polimorficznej tygrysa bengalskiego.

  • Tygrysy "Golden Tabby"
    Ta odmiana występuje bardzo często. Futro tych tygrysów jest barwy rudej, posiada jasno-kakaowe lub buro-złote umaszczenie z czekoladowymi pasami. Otrzymuje je się w wyniku kojarzenia białych i zwykłych tygrysów.



    POKARM
         Tygrys należy do mięsożernych drapieżników które zajmują najwyższe miejsce na piramidzie ekologicznej. Tygrys najchętniej poluje na duże ssaki kopytne (sambary, gaury, bawoły, dzikie świnie), ale także nigdy nie gardzi młodym słoniatkiem lub nosorożcem, a nawet duże ryby, na które czatuje przy brzegu. Poluje zawsze z ukrycia. Tylko 1 na każde 10 lub 20 ataków kończy się sukcesem drapieżnika.

         Drapieżca ten poluje w dzień i w nocy, najbardziej aktywny jest przed i po zachodzie słońca.



    Tygrys w lesie podczas zimy
    Tygrys w lesie podczas zimy
    ROZMNAŻANIE
          Samice tygrysa są zdolne do rozpłodu w wieku 3 - 4 lat. W korzystnej (ciepłej) strefie klimatycznej do rozpłodu wśród tygrysów może dojść o każdej porze roku, natomiast w strefie zimnej tygrysy okres kopulacji przechodzi od końca listopada do początku kwietnia. Do kopulacji samice zwołują samców przez głośne ryczenie, trwa to od początku kopulacji do końca rui. Przy niskiej liczebności samców samica nie znajduje odpowiedniego samca. W takim wypadku ich kopulacja odbywa się za kolejne 10 - 60 dni.

         Ciąża trwa zazwyczaj od 93 do 114 dni, w miocie rodzi się zwykle od 3 do 4 młodych, ale zdarzają się mioty od 1-7 młodych. Młode tygrysy po urodzeniu są ślepe oraz całkowicie bezradne zdane tylko na swoich rodziców. Niemowlę tygrysa waży około 1 kg. Śmiertelność młodych wynosi około 1/3 w pierwszym roku ich życia. Źródła podają że niestety tylko jedno młode z całego miotu dożywa wieku dorosłego. Młode najczęściej giną w skutek powodzi, a także z powodu nasilania się upraw rolnych. Samiec który napotka samicę z młodymi zabija jej wszystkie dzieci i swojego poprzednika aby tylko przyspieszyć okres kopulacji u samicy i spłodzić własne potomstwo.

         Małe tygrysiątka bezpieczne miejsca (kryjówki) opuszczają w wieku 8 tygodni. Podążają śladami za swoją matką, która zajmuje się sama ich opieką. Rola ojca ogranicza się do obrony terytorium na którym znajduje się jego cała rodzina oraz czasami bawi się ze swoimi dziećmi. Najwięcej sytuacji gdy tygrys atakuje człowieka sprowadza się do okresu podczas którego drapieżniki te wychowują swoje potomstwo.

          Zęby mleczne przez młode tygrysiątka są gubione i wymieniane na stałe w wieku około 6 miesięcy. Młode bardzo lubią wdrapywać się na wszystkie drzewa, lecz z wiekiem ten zapał im mija. Pełną samodzielność młode uzyskują w wieku około 18 miesięcy. Pod opieką matki zostają nawet do 2 lub 2, 5 roku. Małe samice swoje terytorium znajdują zawsze w okolicach w których przebywa ich matka. Młode samce natomiast wędrują na dalekie terytoria na których często dochodzi do walk z innymi drapieżnymi. Na wolności tygrysy żyją nawet od 10 do 15 lat, w niewoli zaś nawet od 16 do 20 lat.



    Filmy 

    Białe tygrysy w zoo

    Walki tygrysów na wolności

    Tygrys w wodzie

    Odpoczywający tygrys

    Sposoby zwalczania 

    OCHRONA
         Bardzo wysoka śmiertelność młodych, wynika z walk między samicami, podczas polowań na duże ssaki kopytne, które broniąc się potrafią zabić tygrysa oraz walki z niedźwiedziami lub dużymi stadami wilków . Niestety największym wrogiem tygrysa jest człowiek oraz niejaka azjatycka medycyna ludowa obecnie uznawana za "przekleństwo tygrysów".

         Piękene futro tygrysów uważane jest za cenne trofeum myśliwskie, służące do zdobienia ich ubiorów. Bardzo młode tygrysy są najchętniej zabijane przez kłusowników, z powodu ich bardzo wysokiej ceny uzyskiwanej na czarnym rynku.

    Walka tygrysów w wodzie
    Walka tygrysów w wodzie
         Tygrys w Czerwonej Księdze IUCN został wpisany w kategorii gatunków zagrożonych wyginięciem (EN) jako Panthera tigris, dwa z dziewięciu wymienionych tam podgatunków zaliczono do kategorii krytycznie zagrożonych , cztery do kategorii zagrożonych i trzy do wymarłych .

         Specjalistyczne programy ochrony przewidują przesiedlanie szczególnie agresywnych osobników na tereny bardzo oddalone od osiedli zamieszkiwanych przez ludzi lub umieszczane w dobrych ogrodach zoologicznych. Do przesiedlania drapieżców powinno używać się dostosowanych do tego klatek dla zwierząt. Złapane oraz wypuszczane na wolność drapieżniki są wyposażane w specjalistyczne nadajniki umożliwiające ich monitorowane na bezpiecznych terytoriach.


    Komentarze (3)

    ... | xD  |  2019-04-12, 12:46:48
    napisałam zły kod i mi wyskoczyło \"Niepoprawny kod zabespieczający\" .................................... ORTOGRAFIA LVL 1000 LOGIKA LVL 0

    gramatyka | nikto  |  2018-06-09, 11:05:22
    \"wielkością ustępuje wyłącznie niedźwiedzią\" Powinno być \"niedźwiedziom\"

    No comend -,- | A@ne$  |  2017-03-15, 16:33:51
    Tylko mnie interesuje ten tygrys? -_-