Najciekawsze komentarze
Artykuł:
| 2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.
Artykuł: Łasica
andrzej | 2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.
Artykuł:
Kamil | 2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze
Artykuł:
lol | 2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu
Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil | 2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki
Artykuł:
Janek | 2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.
Napisz do nas
Niedźwiedź brunatny (Ursus arctos)
Ła. Ursus arctos
Niedźwiedź brunatny to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych. Sierść niedźwiedzia brunatnego jest, jak sama nazwa wskazuje, ciemnobrązowa, choć niektóre jego podgatunki mogą mieć futro jaśniejsze.
Niedźwiedź żyje średnio 20-25 lat. W niewoli jednak może osiągnąć wiek nawet 40 lat. Żyje w puszczach, w tajdze, w zalesionych rejonach górzystych. Niedźwiedzie najczęściej żerują późnym popołudniem. Podobnie jak ludzie, słabo widzą w ciemnościach. Mają dobry węch, zapach jedzenia może je zwabić także w nocy, dlatego przebywając na terenie, gdzie są niedźwiedzie, jedzenia nie można przechowywać w namiocie czy też pozostawiać w samochodzie. W przypadku spotkania nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, nie należy uciekać.
Na zimę przygotowuje sobie legowisko zwane gawrą i zapada w sen zimowy, z którego od czasu do czasu może się budzić. W śnie zimowym pozostaje od 90 do 120 dni.
Niedźwiedź żyje w samotności, tylko podczas okresu godowego łączy się w pary.
Niedźwiedź oswaja się łatwo, aczkolwiek nawet obłaskawiony bywa niebezpieczny nawet dla swoich opiekunów.
Obecnie w niewoli w Polsce przebywa 35 niedźwiedzi brunatnych.
Galeria zdjęć
Informacje hodowlane
WYSTĘPOWANIE
Zamieszkuje Azję, Europę Północną i Amerykę Północną. Obecnie żyje na świecie około 200 tysięcy niedźwiedzi brunatnych. Zamieszkiwał pierwotnie całą Europę, jednak w południowo-zachodniej Europie został wytępiony. Występuje w lasach górskich, w Eurazji. Podgatunek niedźwiedzia brunatnego, niedźwiedź Grizli, zamieszkuje Amerykę Północną, aż po północny Meksyk. W Polsce występuje w Tatrach i Beskidach, głównie Bieszczadach i Beskidzie Niskim.
WYGLĄD
Niedźwiedź brunatny jest drapieżnikiem o budzących respekt rozmiarach. Jego długość wynosi 150 - 250 cm, a masa ciała 120 - 400 kg. Ubarwienie jego sukni jest niezwykle różnorodne. Poza osobnikami brunatnymi istnieją niedźwiedzie szare, rudawe lub prawie czarne. Niedźwiedź jest zwierzęciem nastopnym : ślad jego stopy przypomina człowieka. Ślad jego przedniej łapy ma 28 cm długości, łapa tylna ma 30 cm.
ROZMNAŻANIE
Ruja występuje w kwietniu - maju, przedłużając się czasem do czerwca. Prawdziwa ciąża trwa 8 - 10 tygodni, ale z uwagi na przesunięcie wczepienia się zarodka samice rodzą w 7 - 9 miesięcy po zapłodnieniu.
Pod koniec lata samica wytwarza pod skórą karku warstwę tłuszczu grubości 7 - 15 cm. Zimę spędza w gawrze, po czym między grudniem a lutym rodzi 2 do 4 młodych wielkości prawie leminga. Małe nie upływają kryjówki przed upływem 3 - 4 miesięcy.
Pierwsze tygodnie po narodzinach młode spędzają wtulone w nogi matki tak, że nawet nie dotykają podłoża.
Niedźwiedzica wydaje na świat dwoje-troje niedźwiadków co dwa lata.
POKARM
Niedźwiedź jest wszystkożerny: żywi się nasionami, grzybami, dżdżownicami, ślimakami, jajami ptaków, chętnie zjada miód, poluje także na zwierzynę leśną, łowi też ryby.
Przysmakiem niedźwiedzi są łososie i inne ryby, a także słodycze, np. miód. Z braku produktów naturalnych niedźwiedź może wyrządzać znaczne szkody wśród bydła i zwierzyny leśnej. Głodny może także atakować ludzi w celu zdobycia ich pokarmu lub nawet ludzkiego mięsa.
Filmy
Niedźwiedź brunatny |
|
Spacer niedźwiedzia brunatnego |
|
Niedźwiedź brunatny w rzece |
|
Niedźwiedzie brunatne |
|
Sposoby zwalczania
OCHRONA Niedźwiedź jest gatunkiem chronionym na terenie całej Polski.