Najciekawsze komentarze
Artykuł:
| 2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.
Artykuł: Łasica
andrzej | 2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.
Artykuł:
Kamil | 2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze
Artykuł:
lol | 2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu
Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil | 2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki
Artykuł:
Janek | 2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.
Napisz do nas
Gwiazdonos
Łac. Condylura cristata
Gwiazdonos to ssak, który przypomina trochę swoją budową ciała kreta, ale z bliska wygląda jak zwierzak z innego wymiaru, w rzeczywistości zwierzę jest całkowicie nieszkodliwe dla człowieka, a wręcz jest bardzo pożyteczne dla otaczającej nas przyrody. Gwiazdonos jest kuzynem kreta europejskiego, charakteryzuje go bardzo dziwny i charakterystyczny organ zmysłowy jakim jest jego nos. Ssak z otoczeniem nawiązuje kontakt głownie za pomocą organu Eimera (nosa tego ssaka). Z jego pomocą zwierzę wyczuwa słabe sygnały elektryczne, które są emitowane przez zdobycz wodą. Wiele wskazuje na to że dziobak i gwiazdonos to jedyne ssaki posiadające tę niezwykłą umiejętność. Poprzez oczy gwiazdonos rozróżnia światło od ciemności, pod ziemią lepszy zwrok nie jest mu do niczego potrzebny. Ale ze słuchem jest inaczej, ssak ma dobrze rozwinięty słuch. Do dziś jednak nie poznano wszelkich szczegółów na temat komunikacji wewnątrzgatunkowej. Tak jak inne kretowate ssak ten tworzy podziemne sieci tuneli. Tunele te mają zazwyczaj szerokość od 3,3cm do 7,6cm, a ich całkowita długość może dochodzić nawet do 270cm. Nory są kopane głównie do żerowania, nie są tworzone większe nory do ochrony przed zimnem. Gwiazdonos tworzy bardzo płytkie korytarze, które czasami są możliwe do zauważenia na powierzchni ziemi. Ssak poza tunelami podziemnymi, robi także tunele podwodne. Podczas pływania i kopania pomagają mu bardzo silne kończyny i łapy przypominające wiosła. Gwizdonosy wydają się bardziej ruchliwe i aktywne na powierzchni ziemi niż inne kretowate. Głównie korzystają ze ścieżek wykonanych w roślinnościach przez inne małe ssaki. Gwiazdonosy charakteryzują się aktywnością przez cały rok, nawet podczas zimy ryją w śniegu, nawet można je zaobserwować pływające pod lodem. Długość życia waha się od 3 do 4 lat, zaś w niewoli ssaki mogą żyć nawet 25 lat.
Galeria zdjęć
Informacje hodowlane
WYSTĘPOWANIE
Gwiazdonos zasiedla wschodnie rejon Ameryki Północnej. Można go spotkać na terenie od wybrzeża Oceanu Atlantyckiego przez Manitobę, Północną Dakotę, Ohio oraz Wirginię. Gwiazdonosa można także spotkać w całych Appalachach. Ssak zasiedla wiele siedlisk, które maja wilgotne podłoże. Klimat ssakowi odpowiada także w lasach iglastych i liściastych, doskonale czuje się na podmokłych łąkach, torfowiskach oraz bagnach. Można go także spotkać nad brzegami strumieni, nad jeziorami i nad stawami. Przeważnie ssak zasiedla wilgotne obszary nizinne.
WYGLĄD
Gwiazdonos to bardzo charakterystyczny ssak, który swoją unikatowość zawdzięcza swojemu nosowi. Nos ssaka składa się z dwudziestu dwóch różowych, mięsistych wypustek znajdujących się wokół nozdrzy, które za sprawą swojego układu przypominają swoim kształtem gwiazdę. Wypustki nosowe są zgrupowane w dwie połówki, z czego każda z nich zawiera jedenaście tak zwanych wąsów. Ich długość mierzy od 1mm do 4mm. Charakterystyczne wypustki, które otaczają nozdrza ssaka to bardzo złożony i bardzo wrażliwy organ zmysłu, który umożliwia odnajdywanie jadalnego pożywienia, ale nie tyko. Podczas kopania nor macki zabezpieczają nozdrza przed ewentualnym zatkaniem. Wypustki znajdujące się na nosie są cały czas w ruchu, ponieważ zwierzę używa ich do identyfikowania obiektów w całej przestrzeni, dlatego sprawinie porusza się w swych siedliskach. W wypustkach nosowych nie ma kości ani mięśni. Gwiazdonos porusza nimi za pomocą ścięgien, jednak narząd ten nie służy mu do manipulowania obiektami ani do chwytania ofiar. Pełni wyłącznie funkcję organu zmysłowego. Tak zwana gwiazda jest pokryta licznymi receptorami przekazującymi informacje do mózgu, który następnie tworzy obrazy otoczenia na podstawie wyłącznie zapachu i dotyku. Organ ten działa jak sonogram. Nos (organ Eimera) pozwala gwiazdonosowi na odnajdywanie drogi w ciemnościach, ułatwia mu omijanie przeszkód, jak również namierzanie ofiar, głównie bezkręgowców. Każde tego typu zachowanie odbywa się bez użycia przez ssaka wzroku. W ciągu zaledwie 8 lub 25 milisekund zwierzę potrafi zdecydować się, czy dotykany obiekt jest jadalny. Ssak ten nie należy do zbyt dużych zwierząt, mierzy zazwyczaj od 17cm do 20cm, a jego masa ciała waha się pomiędzy 35g a 75g. Cała reszta ciała gwiazdonosa przypomina inne ssaki kretowate. Gwiazdonos ma kształt ciała cylindrowany, zaś jego przednie kończyny są bardzo silne, krótkie oraz grube. Stopy ssaka są szerokie, zaś pazury duże. Futro bardzo gęste , krótkie, ale o wiele grubsze niż u innych kretowatych. Sierść znajdująca się na grzbiecie ma barwę ciemnobrązową bądź czarną, zaś cały spód ciała jest jaśniejszy. Wspólną cechą charakterystyczną gwiazdonosa z resztą ssaków z rodziny kretowatych, jest słabo rozwinięty wzrok oraz bardzo małe, prawie niewidoczne oczy.
ROZMNAŻANIE
Podczas sezonu rozmnażania ssaki mają tylko jednego partnera. Podczas jesieni samce z samicami spotykają się i pozostają razem prze cały okres rozrodczy, który trwa do marca bądź do kwietnia. Nie zbadane jest jak samce przyciągają się do siebie oraz jak wyglądają ich zaloty. Ciąża trwa około 45 dni, młode ssaki rodzą się w okresie od końca kwietnia do połowy czerwca. W jednym miocie jest zazwyczaj od dwóch do siedmiu młodych (zazwyczaj liczba potomków nie przekracza pięciu osobników). Jeżeli samica w jakiś sposób utraci pierwszy miot, jest zdolna do urodzenia w tym samym sezonie, ale dopiero w lipcu. Ssaki rodzą się nagie, mają zawsze zamknięte oczy i uszy, zaś ramiona gwiazdy są wygięte do tyłu oraz otaczają cały pyszczek. Oczy i uszy otwierają się zazwyczaj po upływie około dwóch tygodni. Cała sprawność fizyczną i niezależność od rodziców ssaki osiągają po upływie 30 dni. Dojrzałość płciową uzyskują po upływie dziesięciu miesięcy życia.
POŻYWIENIE
Gwiazdonosy polują zazwyczaj na bezkręgowce. Podczas swojego życia pod ziemią ssaki natykają się na mnóstwo pierścienic, które są ich ulubionym przysmakiem. Gdy zwierzę ma dobry dostęp do koryt wodnych, woli zdecydowanie polować na zdobycz pływającą. Prawie 50% diety gwiazdonosa stanowią pierścienice, z czego 80% to gatunki wodne, wyłącznie 30% diety stanowią owady, głównie larwy chruścików, ochotkowatych, ważek, koziułkowatych, bąkowatych oraz widelnic. Ssak może też czasami polować na owady lądowe, skorupiaki, mięczaki wodne oraz na małe ryby.
Filmy
Gwiazdonos |
|
Komentarze (5)
gwiazdonos | gość | 2019-06-05, 18:14:23
bardzo ciekawe zwierze
Gwiazdonos | Kapusta | 2018-11-01, 16:16:43
Fajny jest. Interesuja mnie takie zwierzaki.
Żałosna strona | Nubi | 2017-12-04, 10:26:38
Wszystkie artykuły przepisane.
Gwiazdonos | Antonina | 2017-11-30, 21:58:51
Szkoda, że nie można takich ssaków hodować w warunkach domowych, jak np. chomiki :)
Gwiazdonos | Ania | 2017-11-30, 21:56:19
Jejku, ja nawet nie wiedziałam, że taki ssak istnieje na świecie... Boże jak on przypomina kreta... Przez przypadek weszłam na tą stronę ..... Ale widzę, że warto... hahah.... można dowiedzieć się o istnieniu zwierząt o których nawet nie mieliśmy pojęcia, że takie istnieją :)