Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Hiena

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Sposoby zwalczania
Komentarze

Hiena (Crocuta crocuta)

Łac: Crocuta crocuta
     Hiena cętkowana to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny hienowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Crocuta, największa ze współczesnie żyjących hien na świecie.     Hieny cętkowane żyją przeważnie w stadach (tak zwanych klanach), w których przewodniczką jest zazwyczaj najstarsza samica. Wielkość klanu oraz jego rewiru zależą od zamieszkiwanego wokół środowiska. Zazwyczaj w klanie jest od 15 do 80 hien. Terytorium zajmuje zazwyczaj około 50 kilometrów kwadratowych. Zdarzają się hieny żyjące samotnie lub w wyłącznie parach. Stado wspólnie broni swojego terytorium lub pożywienia przed wrogami.     Bardzo dużą rolę w życiu tych ssaków drapieżnych odgrywa ich wzajemny kontakt fizyczny, jak i sygnały zapachowe oraz wzrokowe. Hierarchia w klanie jest najlepiej zauważalna podczas jedzenia. Dominująca samica je jako pierwsza. Następnie inne samice i ich młode, a na końcu samce. Wszystkie hieny muszą reagować na gniew przywódczyni zgodnie z ich pozycją. Inaczej załamie się porządek społeczny klanu. Nieposłuszeństwo władczyni karze za pomocą gryzienia.Galeria zdjęć 

HienaHiena z ofiarąMłoda hienaWalka hienWalka hienHiena

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
     Hiena cętkowana występuje na sawannach oraz pustyniach Afryki na południe od Sahary. Nie występuje w ogóle w lasach deszczowych.Hiena
Hiena
WYGLĄD
     Hiena cętkowana posiada gęstą sierść, od szarej do brązowej z ciemnymi dobrze widocznymi cętkami, które bledną wraz z wiekiem ssaka. Młode hieny rodzą się całe czarne, zaś z wiekiem jaśnieją i pojawiają się u nich cętki jak u dorosłych osobników tego gatunku.

Samice są większe i agresywniejsze od samców.
 • wysokość około 75-90 cm
 • długość ciała około 110-150 cm
 • długość ogona około 25-30 cm
 • waga samca od 35 do 60 kg
 • waga samicy od 55 do 76 kg


  POKARM
       Hieny cętkowane żywią się nie tylko padliną, polują na antylopy, zebry i inne średniej wielkości zwierzęta, a czasami na młode żyrafy, słonie oraz nosorożce. Hieny potrafią wyczuć pożywienie z odległości nawet wielu kilometrów. Hiena zjada wszystko co się da strawić. Ma bardzo mocne i silne szczęki zdolne skruszyć kość słonia.

       Hieny cętkowane bardzo skutecznie odganiają od zdobyczy inne drapieżniki. Może biec za upatrzonym pożywieniem nawet 68 kilometrów na godzinę. Strategia polowania hien polega na ściganiu ofiary aż do całkowitej utraty przez nią sił. Chwytają ofiarę mocno za kark i żebra, po czym powalają na ziemię. Potrafią one całkowicie ogołocić szkielet z mięsa w ciągu godziny.  Walka hien
  Walka hien
  ROZMNAŻANIE
       Samice gotowe są do rozpoczęcia rozrodu tylko przez kilka dni, ten cykl powtarza się co pół roku. Kopulacja ssaków trwa od 4 do 12 minut. Po upływie około 100 dniach samica rodzi w norze do 3 młodych, które mają otwarte oczy. Małe hieny już po urodzeniu zaczynają walczyć ze sobą. Okres laktacji trwa około jednego roku.  Sposoby zwalczania 

  OCHRONA
       Do głównych naturalnych wrogów hieny cętkowanej w jej środowisku należą lwy. Innymi naturalnymi wrogami hieny cętkowatej są lamparty lub inne hieny.      O padlinę zazwyczaj walczą z sępami.


  Komentarze (1)

  | Krokut  |  2020-01-31, 01:53:42
  Krokuty rzadza!! :-)


  Dodaj komentarz

  Autor:
  Temat:
  Treść:
  Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
  Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 16 ->