Najciekawsze komentarze
Artykuł:
| 2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.
Artykuł: Łasica
andrzej | 2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.
Artykuł:
Kamil | 2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze
Artykuł:
lol | 2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu
Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil | 2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki
Artykuł:
Janek | 2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.
Napisz do nas
Hiena (Crocuta crocuta)
Łac: Crocuta crocuta
Hiena cętkowana to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny hienowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Crocuta, największa ze współczesnie żyjących hien na świecie.
Hieny cętkowane żyją przeważnie w stadach (tak zwanych klanach), w których przewodniczką jest zazwyczaj najstarsza samica. Wielkość klanu oraz jego rewiru zależą od zamieszkiwanego wokół środowiska. Zazwyczaj w klanie jest od 15 do 80 hien. Terytorium zajmuje zazwyczaj około 50 kilometrów kwadratowych. Zdarzają się hieny żyjące samotnie lub w wyłącznie parach. Stado wspólnie broni swojego terytorium lub pożywienia przed wrogami.
Bardzo dużą rolę w życiu tych ssaków drapieżnych odgrywa ich wzajemny kontakt fizyczny, jak i sygnały zapachowe oraz wzrokowe. Hierarchia w klanie jest najlepiej zauważalna podczas jedzenia. Dominująca samica je jako pierwsza. Następnie inne samice i ich młode, a na końcu samce. Wszystkie hieny muszą reagować na gniew przywódczyni zgodnie z ich pozycją. Inaczej załamie się porządek społeczny klanu. Nieposłuszeństwo władczyni karze za pomocą gryzienia.
Galeria zdjęć
Informacje hodowlane
WYSTĘPOWANIE
Hiena cętkowana występuje na sawannach oraz pustyniach Afryki na południe od Sahary. Nie występuje w ogóle w lasach deszczowych.
Hiena |
Hiena cętkowana posiada gęstą sierść, od szarej do brązowej z ciemnymi dobrze widocznymi cętkami, które bledną wraz z wiekiem ssaka. Młode hieny rodzą się całe czarne, zaś z wiekiem jaśnieją i pojawiają się u nich cętki jak u dorosłych osobników tego gatunku.
Samice są większe i agresywniejsze od samców.
POKARM
Hieny cętkowane żywią się nie tylko padliną, polują na antylopy, zebry i inne średniej wielkości zwierzęta, a czasami na młode żyrafy, słonie oraz nosorożce. Hieny potrafią wyczuć pożywienie z odległości nawet wielu kilometrów. Hiena zjada wszystko co się da strawić. Ma bardzo mocne i silne szczęki zdolne skruszyć kość słonia.
Hieny cętkowane bardzo skutecznie odganiają od zdobyczy inne drapieżniki. Może biec za upatrzonym pożywieniem nawet 68 kilometrów na godzinę. Strategia polowania hien polega na ściganiu ofiary aż do całkowitej utraty przez nią sił. Chwytają ofiarę mocno za kark i żebra, po czym powalają na ziemię. Potrafią one całkowicie ogołocić szkielet z mięsa w ciągu godziny.
Walka hien |
Samice gotowe są do rozpoczęcia rozrodu tylko przez kilka dni, ten cykl powtarza się co pół roku. Kopulacja ssaków trwa od 4 do 12 minut. Po upływie około 100 dniach samica rodzi w norze do 3 młodych, które mają otwarte oczy. Małe hieny już po urodzeniu zaczynają walczyć ze sobą. Okres laktacji trwa około jednego roku.
Sposoby zwalczania
OCHRONA
Do głównych naturalnych wrogów hieny cętkowanej w jej środowisku należą lwy. Innymi naturalnymi wrogami hieny cętkowatej są lamparty lub inne hieny.
O padlinę zazwyczaj walczą z sępami.
Komentarze (1)
| Krokut | 2020-01-31, 01:53:42
Krokuty rzadza!! :-)