Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Kuna domowa

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania
Komentarze

Kuna domowa (Martes foina)

Kamionka, znana również jako kuna domowa (Martes foina), to niewielki drapieżnik z rodziny łasicowatych, który zyskał popularność jako szkodnik na strychach i przegryzacz kabli samochodowych. Charakteryzująca się bystrym wzrokiem, zwinnością oraz piękną lśniącą sierścią. Kuna domowa zdobyła serca wielu właścicieli dzięki swojemu niezwykłemu charakterowi i inteligencji. Ta inteligencja to wielki problem dla osób które mają problem z kuną która niszczy ocieplenie poddasza wygłuszenia pod maskami samochodów itp. Kuny domowe które ktoś oswoił i hoduje zachwycają. Mając zdolność do nauki różnych trików oraz adaptacji do życia w domowych warunkach, stanowi doskonałego towarzysza dla osób poszukujących nietypowego, lecz fascynującego zwierzęcia. Generalnie jednak kuna domowa dla człowieka jest pasożytem - potrafi zniszczyć dorobek życia. Wielu gospodarzy walczy z nią zakładając pastuchy, pułapki i odstraszacze tak by tylko kunę zwalczyć.

Kuna domowa a leśna różnica

W Polsce mamy dwa gatunki kun: kunę domową - kamionkę i kunę leśną - tumaka. Obie są bardzo do siebie podobne i trudne do rozróżnienia. Różnią się tak naprawdę bytowanie - tumak chętniej gnieździ się w dziuplach i na otwartych przestrzeniach. Kamionka wybiera tereny zurbanizowane mieszkając na strychach, starych budynkach gospodarczych itp. Należy jednak wiedzieć, że nie jest to zasadą bo kunę domową można spotkać bez problemu w lesie, a leśną w środku miasta na strychu kamienicy. Kuna leśna, jest poszukiwana dla futra a kuna domowa dla trofeum .
Poza Wyspani Brytyjskimi i Skandynawią kuna domowa bytuje w całej Europie, jak także na wyspach Morza Śródziemnego, w Azji Mniejszej oraz Azji Środkowej.
Kamionka z wyglądu przypomina kunę leśną, ale różni się od niej szczegółami: tułów oraz łapy ma krótsze, jej ciało jest bardziej krępe i masywne. Generalnie różnice trudne do dostrzeżenia dla niewprawnego oka. Tumak ma podgardle jasne ale wpadające w kolor rudy gdy kuna domowa zazwyczaj ma szyje idealnie białą. Ponadto u kuny domowej, w odróżnieniu od kuny leśnej, poduszeczki łap nie są owłosione , ale są gładkie i elastyczne. Kunowate różnią się także długością ogona; ogon kuny domowej jest krótszy niż u kuny leśnej.

Galeria zdjęć 

Informacje hodowlane 

Jest dużo osób chętnych które zainteresowane są hodowlą kun - jak to mówią wariatów nie brakuje. Kuna jest zwierzęciem dzikim i mimo swojego osobistego uroku dobrze jakby tak pozostało. Wprawdzie utrzymywana w domu może odpłacić się uczuciem i zadziwiać inteligencja jednak hodowla kun to nie jest dobry kierunek.

Jak wygląda kuna domowa?

Kuna domowa to charakterystyczny długi drapieżnik poruszająca się charakterystycznymi susami. Jak to kiedyś powiedział pewien hodowca gołębi który walczył całe życie z kunami, kuna skacze jakby każdym skokiem przeskakiwała przez płonącą obręcz. Kamionka ma futro o barwie kasztanowej. Jak już wspomnieliśmy suknia którą posiada kuna domowa nie jest takiego samego koloru jak kuny leśnej. Plama pod szyją kuny domowej jest koloru białego, jest większa i nie kończy się ostro tak jak u kuny leśnej, ale dochodzi aż do przednich kończyn. Łapy ma masywne i nie owłosione, możemy to zauważyć dokładnie na tropach na śniegu lub na błocie. Pięciopalcowy odcisk łapy kuny leśnej jest rozmazany, a kuny domowej bardzo wyrazisty. Kuna domowa i kuna leśna nie żyją w tym samym biotopie. Kuna domowa trzyma się bardziej w pobliżu siedzib ludzkich, które być może przypominają jej skały będące jej ulubionym środowiskiem.

Co jedzą Kuny domowe?

Jak przystało na szanującego się drapieżnika kuna domowa żywi się tak samo jak kuna leśne. Kuna domowa poluje na ptaki oraz małe kręgowce uzupełniając pokarm mięsny owadami jajami oraz jagodami. Kamionka to szkodnik ptaków - nie chodzi tu nawet że zabija dorosłe osobniki, a to ze z upodobaniem niszczy gniazda lęgowe ptaków śpiewających wyjadając jaja i pisklęta. Istnieją jednak różnice w składzie pokarmu: kuna domowa zjada przede wszystkim zwierzęta, które zdobywa podczas łowów na skalistych zboczach oraz na podwórkach. Eliminuje dużo małych gryzoni (myszy polne oraz leśne). Robi jednak dużo szkody wśród drobiu oraz w hodowlach zwierzyny pierzastej. Kuna chodzi do gołębników - dusi gołębie. Jest na tyle wytrawnym drapieżnikiem, że potrafi zabić dorosła gęś lub indyka.

Rozmnazanie kun domowych

Większość problemów z ludźmi wiąże się właśnie z powiciem przez kuny domowe potomstwa. Po pierwsze dorosłe osobniki stają się bardziej aktywne, dużo polują by wyżywić rosnącą młodzież, a dorastające maluch hałasują, walczą między sobą i niszczą wszystko dookoła. Wie to każdy kto miał kiedyś kuny na strychu lub co gorsza zagnieździły się one w izolacji poddasza między poszyciem dachu, a płytą karton-gipsową. Taka sytuacja jest najgorsza i niesie za sobą olbrzymie straty. Kuna domowa rozmnaża się w taki sam sposób jak kuna leśna. Zapłodnione komórki jajowe dopiero po pewnym czasie przechodzą dalszy rozwój, tak że zarodek zaczyna się rozwijać w macicy dopiero pod koniec roku. Okres rozrodczy i miesiące kiedy rodzą się młode także są analogiczne.

Filmy 

Kuna domowa

Kuna

Sposoby zwalczania 

Kuna domowa jest pod ochroną, a z drugiej strony to drapieżnik, na którego wystawiany jest odstrzał. Osoby posiadające uprawnienia polują na te drapieżniki by kontrolować ich populacje. Kuny ujęte są w planie łowieckim, a ich liczebność jest szacowana. Myśliwi mogą jednak polować tylko poza obszarami zabudowanymi co sprawia, że zwalczanie kun żyjących przy domach jest praktycznie poza ich zasięgiem. Dla osób prywatnych które mają problem z kunami pozostają tradycyjne metody walki z nimi takie jak pułapki i odstraszacze. Niestety nikt nie chce pomaga ludziom, którym kuna zniszczyła dobytek i muszą zwalczyć kuny na własną rękę.

Pastuch elektryczny na kuny metodą zwalczania

Kuna która po elewacji wchodzi pod dach domu to koszmar posiadaczy nieruchomości. Niestety jest to częsty przypadek niosący za sobą kosztowne konsekwencje. Pastuch elektryczny rozłożony na elewacji zwalcza kuny i stanowi skuteczną metodę zapobiegania wtargnięciu tych zwierząt do przestrzeni, w których mogą wyrządzić szkody, takich jak poddasza, gospodarstwa, a nawet domostwa. Kuny, choć są piękne, mogą stać się poważnym problemem, zwłaszcza gdy zaczynają niszczyć izolację, przewody elektryczne czy nawet atakować zwierzęta domowe. Słyszano sytuacje, że kuna atakowała kota. Założenie pastucha na kuny to sposób na zapewnienie efektywnej bariery ochronnej, która jest zarówno bezpieczna dla zwierząt, jak i ludzi. Ogrodzenie elektryczne założone na murze i pod rynnami odstrasza kamionki bo opiera się na emitowaniu impulsów elektrycznych, które odstraszają kuny. Dzięki pastuchowi elektrycznemu, właściciele domów i gospodarstw mogą chronić swoją własność przed nieproszonymi gośćmi, jednocześnie dbając o dobrostan zwierząt. Pastuch elektryczny na kuny to ekologiczne rozwiązanie, które zyskuje na popularności jako skuteczna alternatywa dla tradycyjnych metod zwalczania tych zwinnym drapieżników. Wyspecjalizowani monterzy zakładają linki pod napięciem na izolatorach i kuna nie ma praw się przedostać do domu lub na poddasze.


Komentarze (12)

"zemsta" kuny | Ewa  |  2018-06-26, 18:40:47
Mam na ogródku od wielu lat kunę. Grzeczna- jajka kradnie u sąsiada, bije się z moim kotem, chlebek chowa koło lamp samochodowych i nie jada kabli. Do wczoraj. Mąż wrócił z tygodniowego wyjazdu poza miejsce zamieszkania. Następnego dnia całe wygłuszenie silnika było w wiórach. Sąsiad stwierdził, że nasza kuna wyczuła w aucie ślady innej (obcej) kuny i dlatego ze złości zniszczyła wytłumienie by zatrzeć obce zapachy. Czy to możliwe?

|  |  2018-03-07, 14:31:33
Sposoby zwalczania OCHRONA,br> W Polsce polowanie na kuny jest dozwolone wyłącznie z broni palnej. Gatunek łowny. Na kuny można stosować pułapki. Pułapka żywochwytna na kunę leśną działa na zasadzie czułej na dotyk zapadni zwalniającej, która znajduje się węwnątrz klatki. Zwabiona przynętą kuna po wejściu do klatki naciska na płytkę. Zapadka zwalnia blokadę klapek wejściowych, co powoduje natychmiastowe ich zamknięcie. Kuna, która znajduje się w środku nie ma możliwości samodzielnego wydostania się z żywołapki. Możemy ją wywieść w bezpieczne miejsce i wypuscić, ni czyniąc kunie żadnej krzywdy.

kuna domowa | Maria  |  2018-03-07, 14:30:19
Wygląd Dorosła kuna ma długość 40-53 cm. Długość jej puszystego ogona wynosi 23-28 cm, a masa ciała od 0.8 do 1.6 kg. Gęste futro kuny jest barwy brązowej, jest ono ozdobione pod brodą żółtawą, wyraźnie widoczną , plamą, która kończy się na piersi. Jest to ssak który się zręcznie wspina na drzewa dzięki ostrym pazurom oraz owłosionym podeszwą. W pogoni za zdobyczą, np. wiewiórką wykonuje skoki o długości około 3-4 m, przemieszczając się z gałęzi na gałąź. Na ścieżkach możemy napotkać jej czarne odchody, wydłużone i skręcone na kształt liny. Pod koniec lata zawierają one sporą ilość resztek leśnych owoców. ROZMNAŻANIE Okres godowy kuny przypada na lipiec i sierpień. Po odbyciu ciąży, przedłużonej z powodu późniejszego wszczepiania się zarodka (236-275 dni), samica rodzi w kwietniu lub w maju. Przeważnie ma od 1 do 6 młodych. Samice które nie są zapłodnione latem cieczka występuje w lutym lub w marcu następnego roku. Po zapłodnieniu w tym czasie ciąża jest o wiele krótsza.

kuna domowa | Maria  |  2018-03-07, 14:23:14
Głowa jest masywniejsza, uszy krótsze, bardziej zaokrąglone i szerzej rozstawione (54-56 mm) niż u kuny leśnej. Nos barwy surowego mięsa. Opuszki stóp są nagie. Barwa ogólna sierści jest szarobrązowa, sierść ostra, kłująca. Plama na gardle jest biała, podłużnie rozwidlona, sięgająca do kończyn przednich, zmiennego kształtu i wielkości. Formuła zębowa jest następująca: 3 1 4 1/3 1 4 2. Samica ma 2 pary sutek.

kuna domowa | Maria  |  2018-03-07, 14:21:15
Kuna domowa czyli kamionka,pod względem budowy ciała jest bardzo zbliżona do kuny leśnej,różni się jednak od niej następującymi cechami.

kuna domowa | Maria  |  2018-03-07, 14:10:14
Kuna domowa jest mała i jest bardzo słodka.

Kuna nie taka zła | Andrzej  |  2017-12-15, 15:38:43
Kuna domowa w pewnym stopniu może być naszym sprzymierzeńcem, gdyż doskonale oczyszcza teren ze wszystkich uciążliwych gryzoni, zagrażających naszym uprawom i zapasom. źródło: http://budujesz.info/artykul/jak-pozbyc-sie-kuny-domowej-najlepsze-sposoby-na-kuny,1395.html

| zouzeta  |  2016-11-06, 23:16:51
jestem w stanie zrozumieć że kuna na niezabezpieczonym przed nią poddaszu to szkodnik. ale szczury pod podłogą, wchodzące już do domu to po prostu masakra. nawet kot sobie z nimi nie radzi, a obecność kuny bardzo mi pomogła pozbyć się intruzów. Kuna jest najlepszym szczurołapem i odstraszaczem!

Dzięki Karol | John  |  2015-05-07, 02:27:21
Dzięki Karol za kontakt. Skorzystałem i nie ma już problemu :D

kuni i psy | Loki  |  2015-04-12, 20:13:56
Kun niepowinno się czymać w domy. Kupcie sobie Sznaucera miniaturowego albo maltańczyka

Ochrona domu przed kuną | Karol  |  2015-01-31, 12:02:32
Cześć Magdaleno, spróbuj zaobserwować którędy kuna dostaję się na dach, powinnaś zauważyć drobne ślady na ścianie. Jak znajdziesz jej drogę odnajdź dziury którymi się przedostaję pod pokrywę dachu i je zabezpiecz. W razie nieumiejętności zdiagnozowania i naprawienia szkód po kunach polecam skorzystać po prostu z usług firm które się zajmują tym. Miałem podobny problem dwa lata temu i został on właśnie rozwiązany po interwencji fachowca. Jakby Pani potrzebowała podaje kontakt do osoby która u mnie zajęła się problemem - Pan Robert Gołąb 505 098 781.

Problem z kuną | Magdalena S25  |  2015-01-28, 12:26:01
Witajcie, mam problem z kuną na poddaszu. W nocy słyszę tupot, widzę odchody w ogródki i ślady na ścianie. Jak można się jej pozbyć? Bo to się nie da wyrobić.


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 15 ->