Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Gepard

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania

Gepard

Łac.: Acinonyx jubatus
     Gepard to gatunek dużego ssaka drapieżnego z rodziny kotowatych. Gepard w języku greckim oznacza nieruchomy pazur. Geparty jako jedyne z nielicznych kotów nie potrafią chować pazurów. Łaciński wyraz "jubatus" oznacza grzywiasty, określenie to pojawiło się u gepardów ze względu na występowanie u niektórych młodych osobników tzw. reksów grzywy. Drapieżne gepardy nie należą do zwierząt stadnych, po mimo tego, że osobniki z tego samego miotu czasami tworzą małe grupki. Samice tego gatunku zazwyczaj żyją w samotności. Drapieżniki prowadzą dzienny tryb życia. Długość życia geparda dochodzi do ponad 20 lat. Gepard nie atakuje ludzi, mało jest także przypadków ataku zwierząt gospodarskich. Gepard nie jest w stanie zaatakować ani zabić żadnej żywej istoty, jeśli ta przed nim nie ucieka. Gepardy są jedynymi wielkimi kotami, które nie ryczą, lecz wydają inne dźwięki (potrafią ćwierkać, szczekać, syczeć, mruczeć, miauczeć i rechotać). Futro geparda dawniej uznawane było za symbol wysokiego statusu społecznego. Obecnie ekonomiczne znaczenie geparda wynika z turystyki, ponieważ można je spotkać w ogrodach zoologicznych.

Galeria zdjęć 

Samica gepardaGepard w bieguSamica geparda z dwoma młodymi

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
     Na wolności drapieżne gepardy można spotkać w Afryce, ale kiedyś zamieszkiwały także tereny północne Indii oraz płaskowyż irański, gdzie zostały udomowione przez arystokratów i były używane podczas polowań. Gepardy żyją zazwyczaj na terenach otwartych, sawannach i na półwyspach. Czasami można także spotkać drapieżniki na obszarach Sahary oraz Kenii, jak również w Iranie. Gepard preferuje biotopy typu otwartego, takie jak półpustynie i sawanny.

WYGLĄD
     Głowa drapieżnika jest mała, a pysk krótki. Oczy wysoko umieszczone, nozdrza duże, okrągłe i małe uszy. Ciało drapieżnego geparda jest smukłe i bardzo muskularne. Łapy długie. Gepard posiada obszerną klatkę piersiową oraz wąską talię. Drapieżny gepard jako jeden przedstawiciel z nielicznych kotów, nie potrafi chować pazurów. Futro geparda jest płowe z charakterystycznymi okrągłymi czarnymi plamkami oraz z czarnymi liniami po bokach pyska. Niektóre gepardy mają na grzbiecie zamiast plamek paski i nazywane są gepardami królewskimi. Dorosłe samce ważą zazwyczaj od 42 kg do 65 kg, zaś samice od 30kg do 45kg. Długość całego ciała waha się miedzy 112 cm, a 150cm. Wysokość w kłębie od 60 cm do 80 cm. Sam ogon może mieć nawet 90 cm długości. Drapieżne samce są przeważnie większe od samicy, posiadają także większą głowę oraz bardziej muskularne ciało.

ROZMNAŻANIE
     Drapieżne samice rodzą zazwyczaj od 3 do 5 młodych. Ciąża trwa około 90 dni (czasami 95 dni). Młode drapieżniki po urodzeniu ważą od 150g do 300g. Od matki młode odchodzą zazwyczaj w wieku 13 lub 20 miesięcy życia. W przeciwieństwie do innych kotów dorosłe samice nie mają swoich terytoriów i raczej unikają się wzajemnie. Samce gepardów mogą tworzyć małe grupy, jeśli pochodzą z tego samego miotu.

POŻYWIENIE
     Drapieżnik poluje zazwyczaj z samego rana albo późnym wieczorem, gdy nie jest za ciepło, ale wciąż jest dość światła. Gepard poluje, polegając raczej na swoim wzroku i szybkości, niż z ukrycia. Po podejściu do ofiary na dystans około 10 m rozpoczyna się pościg. Polowanie zazwyczaj kończy się w ciągu minuty. Jeśli gepardowi nie uda się szybko złapać zdobyczy, drapieżnik woli poczekać na inną okazję niż marnować energię. Jest najszybszym zwierzęciem lądowym i na krótkich dystansach może osiągnąć prędkość blisko 100 km/h (zarejestrowany rekordowy czas biegu na 100 m wynosi niecałe 6 s). Drapieżniki zjadają głównie małe ssaki np. zające. Zabicie ofiary przez geparda musi być poprzedzone szybką pogonią z jak największą prędkością, ponieważ jeśli ofiara nie ucieka, wówczas łańcuch myśliwski drapieżnika zostaje przerwany, bez względu na to jak bardzo gepard byłby głodny.

Filmy 

Gepard

Gepardy

Sposoby zwalczania 

OCHRONA
     Gepardy są zwierzętami zagrożonymi wyginięciem, znajdują się pod ścisłą ochroną międzynarodowych konwencji. Największym zagrożeniem dla gepardów są choroby genetyczne, jak również presja środowiska i inne drapieżniki np. lwy, hieny. Niestety obecnie ginie około 95% gepardów, które nie osiągały samodzielności. Dla porównania obecnie żyje na obszarze Serengeti około 300 osobników gepardów, lwów 3000 osobników, zaś hien 9000 osobników. Liczbę tego gatunku, żyjącą na swobodzie szacuje się na około 7100 osobników. Drapieżne gepardy są o wiele mniej agresywne niż inne wielkie koty drapieżne (jako jedyne spośród nich nie atakują człowieka). Młode gepardy są niekiedy sprzedawane jako zwierzęta domowe. Jest to nielegalne, ponieważ międzynarodowe konwencje zabraniają hodowli dzikich zwierząt lub gatunków zagrożonych wyginięciem.


Komentarze (0)


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 17 ->