Najciekawsze komentarze
Artykuł:
| 2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.
Artykuł: Łasica
andrzej | 2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.
Artykuł:
Kamil | 2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze
Artykuł:
lol | 2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu
Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil | 2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki
Artykuł:
Janek | 2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.
Napisz do nas
Nerpa (foka obrączkowana)
Łac: Pusa hispida / Phoca hispida
Nerpa (foka obrączkowana) jest gatunkiem dużego ssaka morskiego, z rodziny fokowatych. Nerpa obrączkowata w Polsce jest objęta ścisłą ochroną gatunkową. W XIX wieku w Bałtyku było ich ok. 200 tysięcy osobników, a obecnie tylko około 8 tys.
Nerpa może zamieszkiwać i przebywać w ekstremalnych warunkach, ponieważ masa odkładanego przez nią tłuszczu, stanowi połowę masy jej ciała. Dzięki temu warstwa izolująca jest nie tylko wyjątkowo gruba, ale stanowi duże zapasy energetyczne na okres w którym Nerpa nie ma zapewnionego pokarmu.
Niemiły okres dla Nerpy przychodzi wraz z lodem, który odcina Ssaki od najlepszych dla nich terenów łowieckich. Nerpa stara sobie radzić najlepiej jak potrafi, przez ten zły dla niej okres. Za pomocą ciągłego nurkowania utrzymuje drożne przeręble oddechowe, do wykonania których przystępują już jesienią, gdy lód jest jeszcze cienki. Oddech Nerpy powoduje ponowne roztapianie tworzącej się tafli lodowej. Jeśli lód zostanie pokryty śniegiem, jego właściwości izolujące osłabiają działanie mrozu i dzięki temu Nerpa o wiele łatwiej może przebić się przez swój przerębel. W zasiedlonym przez siebie terytorium ssak ma wiele otworów oddechowych, ale największy z nich jest stale poszerzany, do momentu, w którym to nerpa może się prze niego przecisnąć. Następnie wygrzebuje w śniegu jamę, w której może się udać na spoczynek. W tej samej jamie, która ma czasami nawet 10m, na przełomie marca lub kwietnia, na świat przychodzą młode foki.
Galeria zdjęć
Informacje hodowlane
WYSTĘPOWANIE
Nerpa wystękuje w postaci izolowanej (podgatunki nerpy) w północnej części Morza Bałtyckiego. Najczęściej na polskich brzegach można spotkać nerpy z populacji północno-bałtyckiej .
WYGLĄD
Całe ciało Nerpy jest pokryte widocznymi i bardzo charakterystycznymi żółtobiaławymi, kolistymi plamkami. Cały brzuch ma w barwie żółtobiaławej, na którym występują nieliczne ciemne plamki. Włosy zatokowe Nerpy mają brązową barwę.
Nerpa posiada długość ciała wynoszącą około 130 cm, waga jej ciała wynosi od 35 do 100 kg. Nerpa stanowi jedną, z najmniejszych żyjących na świecie fok.
POŻYWIENIE
Nerpa lubi polować na ryby, takie jak dorsze oraz na różne ślimaki. Podczas poszukiwania pokarmu, potrafi zanurkować na głębokość 300m. Podczas nurkowania, pomimo związanego z nim dużego wysiłku, tętno ssaka ulega dużemu obniżeniu tzn. ze 150 do 10 uderzeń na minutę. Zanim ssak się zanurzy robi głęboki wydech, dzięki temu unika przy szybkim wynurzaniu się mroczków płytkiej wody.
Filmy
Młoda nerpa |
|
Nerpy |
|
Sposoby zwalczania
OCHRONA
Od ponad 20 lat trwają próby odbudowania populacji ssaków, zamieszkujących Morza Bałtyku. W 2009 roku Poczta Polska przygotowała limitowaną serię znaczków pocztowych, które prezentowały ssaki zamieszkujące polskie morze min. morświn, foka szara, foka pospolita oraz foka obrączkowana (Nerpa).
Komentarze (2)
informacje o fokach | lepszy znawca | 2016-03-20, 13:57:32
Co za bzdury Nerpy mimo, że wyglądają jak gady są naziemnymi rybami, ich jad powoduje również natychmiastowe zepsucie się oddechu. Jeszcze groźniejsze są pojedyncze sztuki bo w z samotności wpadają w depresje i atakują wszystko co się rusza! Nerpy się nie podcierają!! bo wszystko co strawią zwracają mordą!!! a dupy służą im tylko do siedzenia przed telewizorem z browarami w łapie, które kradną w położonych na przedmieściach dyskontach.
Informacje o fokach obrączkowanych | Znawca | 2016-01-08, 14:29:16
Foki obrączkowane są bardzo podstępnymi gadami, ich jad może powodować silne rozwolnienie i żółknięcie paznokci. Zaleca się trzymać z dala od dziko żyjących fok, w stadach są bardzo groźne, dzięki silnym tylnim łapą potrafią się poruszać z prędkością do 40km/h na wstecznym, w razie napotkania takowej zwierzymy radzimy się przeżegnać, bo już nie ma ratunku. Zapomniałem dodać, ze foki żyją w lasach najczęściej liściastych, bo igłami słabo się podciera.
Żywią się cienko-bitymi kotletami schabowymi, lubią też placki, a szczególnie te krowie.