Najciekawsze komentarze
Artykuł:
| 2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.
Artykuł: Łasica
andrzej | 2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.
Artykuł:
Kamil | 2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze
Artykuł:
lol | 2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu
Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil | 2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki
Artykuł:
Janek | 2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.
Napisz do nas
Sum
Łac. Silurus glanis
Sum jest gatunkiem ryby z rodziny sumowatych. Największa ryba drapieżna słodkowodna w Europie. Prowadzi osiadły tryb życia i z natury jest samotnikiem. Zimą, od grudnia do lutego, nie żeruje. Zasiedla wody zlewiska Morza Bałtyckiego, Morza czarnego i Morza Kaspijskiego. Na północ sięga do zatoki Botnickiej, spotykany także we Włoszech oraz na Półwyspie Iberyjskim. Sum spotykany jest w dużych rzekach i zbiornikach zaporowych, rzadko zamieszkuje jeziora. Jest aktywny najczęściej po zachodzie słońca, w dzień przebywa na dolnych partiach, przy dnie w miejscach o spokojnym przepływie. Wędkarze łowią sumy przede wszystkim na żywca lub martwą rybkę, z gruntu lub na spławik oraz na spinning.
Galeria zdjęć
Informacje hodowlane
WYGLĄD
Sum może osiągnąć długość ciała ponad 2 m i wagę ponad 100 kg. Ciało suma jest pozbawione łusek. Głowę ma dużą , otwór gębowy jest silnie uzębiony. Nad górną szczęką znajdują się dwa długie, a pod dolną cztery krótkie wąsy. Pletwę grzbietową posiada silnie zredukowaną, ma tylko 3-5 promieni, natomiast pletwa odbytowa jest bardzo długa i sięga prawie do zaokrąglonej płetwy ogonowej. Ogon suma stanowi 3/4 długości jego ciała. Oczy ma małe, nozdrza zakończone krótszymi mięsistymi rurkami.
Ubarwienie tej ryby zależy od środowiska w jakim przebywa. Grzbiet może mieć ciemny lub prawie czarny, czasem z zielonkawym, niebieskawym lub brązowawym odcieniem. Boki ciemno-żółtawo-białe z widocznym szarobrązowym marmurkowym wzorem, brzuch szarobiały z ciemnymi nieregularnymi plamami.
POKARM
Młode osobniki zjadają z początku skorupiaki, robaki itp. Starsze są bardzo dobrymi drapieżnikami. Poluje na ryby różnych gatunków, jest kanibalem. Czasami zjada małe ssaki, ptaki wodne, żaby. Zdobycze suma wbrew pozorom są wielkości zaledwie kilkunastu centymetrów.
ROZMNAŻĄNIE
Sum dojrzałość płciową osiąga w wieku 3-6 lat. Tarło odbywa się od maja do lipca w temperaturze nie mniejszej niż 20°C, na zarośniętych płyciznach. Samica suma buduje na oczyszczonym roślin podłożu prymitywne gniazdo, w którym składa około 500 tysięcy ziaren ikty, której pilnuje samiec. Okres larwalny kończy się po około 21 dniach. Młode osobniki wyglądem przypominają zwykle kijanki. W dobrych warunkach sum osiąga długość ciała około 1 metra (np. w przeciągu 2 lat). W prywatnych hodowlach już 10 miesięczne sumy mierzą przeciętnie około 60 cm. Nie znana jest jeszcze maksymalna długość życia tej drapieżnej ryby, ale może ona żyć około 80 lat.
Filmy
Sum |
|
Sumy |
|
Sposoby zwalczania
OCHRONA
W Polsce w rzece Odrze od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi okres ochronny trwa od 1 marca do 31 maja.
W pozostałych zbiornikach wodnych od 1 listopada do 30 czerwca.
Długość ciała podlegająca ochronie to 70 cm.
Limit połowu suma to 1 sztuka na dobę.
Komentarze (1)
Polowanie | Jaś rogulski | 2022-12-17, 19:28:07
Szkoda że jest kanibalem