Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Amur biały

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania

Amur biały

Łac. Ctenopharyngodon idella
      Amur biały to gatunek ryby z rodziny karpiowatych, jest jedynym przedstawicielem swojego gatunku. Amur biały jest hodowany w akwakulturze (gospodarka ludzka zajmująca się pozyskaniem pożywienia ze środowiska wodnego), ryba ta jest także poławiana w wędkarstwie. Amur biały żyje około 15lat. Gdy ma sprzyjające warunki rośnie bardzo szybko.

Galeria zdjęć 

Amur pod wodąMłody amurDwa amury

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
      Pierwszy zasięg występowania Amura nie jest znany, ale wiadomo, że był hodowany od X wieku. W Polsce ten gatunek był sztucznie wprowadzony na obszar niebędący jego naturalnym areałem (gatunek introdukowany ) w roku 1964, a roku 1966 był wprowadzany na jeziora Konińskie oraz do jeziora Dgał Wielki mieszczącym się na Pojezierzu Mazurskim. Amur biały zamieszkuje niziny rzek oraz jezior w stadach liczących od kilku do kilkunastu osobników. Zimuje gromadnie w pobliżu dna.

WYGLĄD
      Głowa ryby jest szeroka, pysk tępy umieszczony między otworami nosowymi. Otwór gębowy w położeniu końcowym. Ryba tego gatunku posiada dwa szeregi zębów gardłowych, zęby są na brzegach skośnie ścięte, bocznie ścieśnione oraz pofałdowane. Amur biały posiada ciało wydłużone, lekko na bokach spłaszczone, kształtem walcowate. Widocznie i lekko zaokrąglony brzuch. Na pokrywach skrzelowych Amura białego można zauważyć promieniste rowki. Łuski ma dość duże, ich liczba wacha się między 40 a 42 łuskami w linii bocznej. Pod linią boczną mieści się 5 rzędów łusek. Podczas zimowania, jego ciało pokrywa się grubą warstwą śluzu, który odrywa się czasem od ciała Amura i spływa z prądem rzeki. Amur biały posiada w płetwie grzbietowej 10 promieni, zaś w płetwie odbytowej 11 promieni. Grzbiet w barwie ciemnozielonej, przechodzącej w barwę czarnozieloną, boki ryby są jaśniejsze w barwie żółtozielonej. . Łuski ciemno obramowane tworzą wzór siatki. Amur biały może urosnąć do rozmiaru 150cm długości, a jego masa ciała może wynosić 45kg.

ROZMNAŻANIE
      Amur biały dojrzewa w wieku 6-7 lat życia, tarło rozpoczyna się w kwietniu i trwa całe lato w strefie prądowej dużych rzek nad żwirowym dnem przy temperaturze 20°C lub 23°C. Ikra jest składana w otwartej toni wodnej, spływa ona z prądem rzek. Jaja Amura białego mają średnicę około 1,1mm. Jaja zaczynają pęcznieć od 2 do 3 godzin po złożeniu, powiększają wówczas swoją objętość o 50 razy. Inkubacja jaj przy temperaturze 27-29°C trwa 32-40 godzin. Narybek przebywa w spokojnej wodzie przybrzeżnej. Na terenie Polski Amur biały nie rozmnaża się w warunkach naturalnych. Sztuczne tarło przeprowadza się w czerwcu i lipcu.

POŻYWIENIE
      Amur biały żywi się zooplanktonem (pierwotniaki, wrotki, skorupiaki, osłonice i larwy owadów). Gdy Amur osiągnie długość około 8cm zaczyna odżywiać się głownie roślinnością wodną. Podczas tego jego przewód pokarmowy wydłuża się do około 2-2,5 długości ciała. Amur biały żeruje w wodzie o temperaturze od około 12°C. Upodobania pokarmowe zależą od wieku, jak również od stanu fizjologicznego ryb, zagęszczenia ich populacji czy czynników środowiskowych wody, jak jej nasycenie tlenem i temperatura.

Filmy 

Amur biały

Sposoby zwalczania 

OCHRONA
      Amur biały nie podlega ochronie gatunkowej, na wodach Polskiego Związku Wędkarskiego nie posiada wymiaru ochrony. Rekord Polski wynosi 39,20kg oraz 132cm. Dobowy limit Amura co do połowu: 3 szt.


Komentarze (0)


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 10 ->