Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Troć wędrowna

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania
Komentarze

Troć wędrowna

Łac: Salmo trutta
     Troć wędrowna to gatunek ryby wędrownej. Kiedyś ze względu na mocne podobieństwo troci do łososia, nie była ona uważana za osobny gatunek. Troć wędrowna jako odrębny gatunek była opisana w 1870 roku, a swoją obecną nazwę otrzymała w 1864 roku. Troć wędrown może żyć do 20 lat.Galeria zdjęć 

Troć wędrownaMłoda troć wędrownaTroć wędrowna w morzu

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
     Troć wędrowna zazwyczaj występuje w wodach przybrzeżnych Atlantyku, Morza Północnego oraz Bałtyku, od samego ujścia rzeki Douro w Portugalii do dalekiej północy. Troć żyje w dwóch środowiskach, z początku zasiedla rzeki górskie, rzeki wielkie nizinne, zaś docelowo zasiedla morze.

WYGLĄD
     Głowa, boki oraz grzbiet są pokryte licznymi czarnymi plamkami, które w okresie tarła mają żółtą obwódkę. W odróżnieniu od łososia szlachetnego troć wędrowna posiada bardzo kręte ciało oraz większą głowę, posiada długość ciała około 100 cm. Grzbiet w barwie szarej lub brązowej, zaś boki ciała są jaśniejsze, a brzuch srebrzysty. Płetwa tłuszczowa z czerwonym obrzeżem. Podczas okresu tarła u samców pojawiają się bardzo widoczne czerwone plamki na bokach, przybierają one bardzo charakterystyczną miedziano- brązową barwę ciała. Młode osobniki charakteryzują się ciemnymi, poprzecznie prążkowanymi i czerwonymi plamkami na ciele.

ROZMNAŻANIE
     Wędrówki tarłowe przypadają zazwyczaj na okres od lipca do jesieni. Troć wędrowna nie pokonuje tak dalekich wędrówek jak łosoś. Samo tarło odbywa się najczęściej od grudnia do kwietnia, w taki sam sposób jak u łososia. Samica przed składaniem jaj, przygotowuje w górnych partiach rzek specjalne dołki na ikrę. Wiele troci przeżywa okres tarła i składa ikrę jeszcze raz. Młode osobniki wykluwają się po upływie 2-3 miesięcy, ale przez następny miesiąc zostają zakopane w żwirze rzecznym. Następnie opuszczają swoje schronienie i zaczynają żerować. Większość ryb przenosi się do morza, aby przez co najmniej rok żerować na skorupiakach, mięczakach i im podobnych. Trocie wędrowne posiadają bardzo dobrze zakodowany zapach rzek, z których pochodzą, większość z ryb na tarło powraca więc do rzek. Smolty troci spływają do morza przy długości 10-20 cm.

POŻYWIENIE
     Z samego początku troć wędrowna pobiera okazy o mniejszych rozmiarach, aby po osiągnięciu większych rozmiarów mogła przerzucić się na większe ryby, jak również mniejsze organizmy. W wodach morskich troć wędrowna po spływaniu zjada najczęściej planktonowe skorupiaki, szproty, śledzie oraz dobijaki. Młode trocie w morzu zjadają również cierniki, jak również okazyjnie dorsze.

Filmy 

Połów troci wędrownej

Troć wędrowna

Sposoby zwalczania 

OCHRONA
     W rzece Wiśle oraz w jej dopływach zakaz połowu troci wędrownej przypada na okres od 1 października do 31 grudnia. W pozostałym okresie panuje zakaz połowu troci wędrownej w poszczególne dni tygodnia (czwartki, soboty, niedziele). Zakaz połowu obowiązuje także na odcinku rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia od 1 grudnia do końca lutego, w pozostałym okresie od 1 marca do 31 sierpnia obowiązuje zakaz połowu w poszczególne dni (piątki, soboty, niedziele) w pozostałych rzekach Polski zakaz obowiązuje od 1 października do 31 grudnia.Na obszarze Polski obowiązuje wymiar ochronny troci wędrownej, który wynosi 35cm. Limit połowu to 2 szt. (razem z łososiem).Troć rekord Polski: 14,7 kg (Wiadomości Wędkarskie), 106 cm - 2000 r. (Wędkarski Świat).


Komentarze (1)

Yyyy | Eryk.  |  2017-03-06, 11:02:17
Przepraszam,czy to jest strona tematyczna czy przepisywana encyklopedia?


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 16 ->