Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Węgorz europejski

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania

Węgorz europejski

Węgorz europejski


To ryba z rodziny węgorzowatych. Występuje w rzekach, jeziorach Europy Zachodniej i środkowej, w południowo-wschodniej i środkowej części Oceanu Atlantyckiego i we wszystkich morzach europejskich.
Najlepiej czuje się w miejscach ciepłych i obficie porośniętych, o dnie mulistym. Można go także spotkać w wartkich rzekach o dnie kamienistym, zwłaszcza jeśli znajduje tam podmyte brzegi oraz inne kryjówki. Żyje przy dnie. Zimę spędza zagrzebany w mule. Węgorze przed osiągnięciem dojrzałości płciowej żyją w wodach śródlądowych - samice w głębi lądu, samce zaś w zasięgu wód słonawych. Dorosłe osobniki wędrują z wód słodkich do morza. Węgorz aktywny jest w nocy. Żywi się bezkręgowcami oraz drobnymi rybami, potrafi połykać zdobycz nawet o całkiem sporych rozmiarach.
Zwykle żyje w wodzie ale potrafi podczas wędrówek przemieszczać się po lądzie, pełzając nawet z prędkością około 3 km//h. po wilgotnym podłożu. Duże znaczenie w oddychaniu na lądzie ma wówczas dyfuzja gazów przez skórę. Węgorz jest ryba długowieczną. Potrafi wyczuć zmianę temperatury wielkości 0,03°C.

Galeria zdjęć 

Informacje hodowlane 

WYGLĄD Samica węgorza osiąga nawet do 200 cm długości i wagę do 9 kg. Samce są mniejsze od samic, ich długość ciała to około 60 cm a waga o,35 kg. Ciało węgorza jest wydłużone, wężowate, w przekroju poprzecznym są prawie okrągłe. Skórę ma pokrytą grubą warstwą śluzu. Łuski ma drobne, elipsoidalne, głęboko osadzone w skórze. Linia boczna dobrze rozwinięta. Otwór gębowy końcowy, silnie uzębiony, sięga on tylnej krawędzi oka. Przed nasadą płetwy piersiowej, kończy się otwór skrzelowy. Z płetwą ogonową połączona jest płetwa grzbietowa i płetwa odbytowa. Węgorz nie posiada płetw brzusznych. Oczy powiększają się osobnikom wędrującym na tarło. Ubarwienie grzbietu węgorza jest koloru ciemnoszarozielonego, czasami jest całe czarne, boki ma jaśniejsze, brzuch szarawy lub żółtawobiały.
Węgorz we krwi posiada niebezpieczną truciznę dla ssaków - ichtiotoksynę. Posiada ona podobne działanie do jadu węża, powoduje u ssaków skurcz mięśni, porażenie pracy serca oraz płuc, rozpadanie się czerwonych krwinek oraz zmniejszenie krzepliwości krwi. W temperaturze powyżej 58°C trucizna traci swoje właściwości. Wędrówka rozrodcza trwa od lata do późnej jesieni (4 dni po pełni Księżyca). Tarło odbywają po około półtorarocznej wędrówce, wiosną, gdy dotrą do Morza Sargassowego. Tarło odbywa się na głębokości 400-1000 m. Osobniki dorosłe giną po tarle. Larwy węgorza są przezroczyste (zwane leptocefalami), unoszą się za pomocą Prądu Zatokowego (Golfstrom). Po upływie 2-3 lat docierają do przybrzeżnych wód europejskich. Między październikiem a kwietniem przeobrażają się w formę montee i następnie wpływają do rzek. W czasie wędrówki larwy rosną i osiągają około 7 cm długości. Łuskami pokrywa się w wieku 5 lat, ma wtedy 16-18 cm długości. W słodkich wodach zamieszkują od 6 do 10 lat, a niektóre osobniki nawet 20 lat.

Filmy 

Węgorz europejski

Węgorz w akwarium

Sposoby zwalczania 

Ochrona
Węgorz europejski jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem.
Ochrona na wodach morskich.
Długość - 40 cm.
Okres ochrony od 15 czerwca - do 15 lipca.
Limit połowu - 2 szt.
Odnotowany rekord Polski - 6.43 kg/długość 144 cm.


Komentarze (0)


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 5 ->