Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Pirania

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Komentarze

Pirania

Łac. Serrasalmidae


Piranie to złożona rodzina z kilkunastu rodzajów ryb kąsaczokształtnych, która jest klasyfikowana w randze podrodziny Serrasalminae lub rodziny Serrasalmidae.
Pirania jest gatunkiem drapieżnym słodkowodnym, zamieszkuje wody Ameryki Południowej, dorzecza największej rzeki tego kontynentu - Amazonki. Gatunek ten znany jest także z obszarów zlewiska Orinoko oraz La Plata. Zajmuje różnorodne siedliska.
Piranie wypuszczone na wolność mogą rozmnażać się także w polskich wodach. Ze względu na ostre zęby, dużą żarłoczność oraz grupowe atakowanie ofiar uznawane są za najgroźniejsze drapieżniki słodkich wód Ameryki południowej.
Piranie bardzo dobrze opiekują się swoim potomstwem.
Ich mięso jest jadalne a także dostępne w lokalnych marketach. Dwa gatunki piranii które stanowią zagrożenie dla ludzi to Pygocentrus piraya i Pygocentrus nattereri.

Galeria zdjęć 

Informacje hodowlane 

WYGLĄD PIRANI
Pirania jest wysoka, posiada silnie spłaszczone ciało które może osiągać nawet 40 cm. Ma duża głowę o tępo ściętym pysku. Zęby piranii są w kształcie trójkąta, bardzo ostre na obu częściach szczęki, osadzone są przeciwlegle (umożliwiają odcinanie kawałków ciała ofiary). Spod grubych warg można zauważyć tylko szczyt zębów.

W dalszym ciągu są odkrywane kolejne gatunki piranii.

ROZMNAŻANIE PIRANI
Piranie w naturalnym środowisku rozmnażają podczas tropikalnej pory deszczowej. Jedna samica może znieść nawet około 4.5 tysiąca jaj, które przyczepiają się do wodnych roślin (niekiedy jajami opiekuje się samica). Okres wylęgu młodych to 11 - 15 dni. Samica w tym czasie je broni, atakując każdego kto się do nich zbliży (jeżeli człowiek znajdzie się przypadkowo obok miejsca gdzie są jaja piranii, zostanie zaatakowany).

POKARM PIRANI
Piranie właściwe odżywiają się głównie chorymi rybami oraz padliną. Pożerają o wiele od siebie większe ssaki np. woły, świnie. Atakowane zwierzęta są najczęściej chore z otwartymi ranami.
Pirania przy szukaniu pożywienia kieruje się węchem. Inne zaś odżywiają się pokarmem roślinnym, w sytuacji barku pokarmu piranie mogą atakować stadami inne większe ryby lub małe oraz duże kręgowce. Często wyjadają ryby z sieci rybaków, pierwsze osobniki odgryzają pletwę ogonową co uniemożliwia to ucieczkę.

HODOWLA PIRANI
Z natury jest to gatunek który żyje w stadach, więc w akwarium należy hodować kilkanaście osobników. Wymagają one zbiorników o pojemności ponad 700 l (temperatura wody w akwarium powinna mieć 24-27°C, powinna być miękka 6-7 ph). Dobrze prezentują się w dużych basenach o objętości kilku tysięcy litrów, jakie możemy spotkać w ogrodach zoologicznych lub w prywatnych kolekcjach. Utrzymanie piranii w tak dużym akwarium w hodowli prywatnej może być kłopotliwe. Piranie akwariowe karmimy żywym pokarmem odpowiednim do ich wielkości, np.rureczniki, dżdżownice, ryby. Główny sposób karmienia piranii to podawanie im kawałków surowego mięsa (serca wołowe, drobiowe) pociętego na kawałki, szczególnie polecane są filety z ryb (które w mniejszym stopniu zanieczyszczają wodę).

Do ciekawostek należy fakt że w dużych akwariach wraz z piraniami o długości około 30 cm , mogą przebywać małe lśniące neony Innesa (Paracheirodon innesi), które nie są atakowane przez drapieżniki.
Piranie które stają się kłopotliwe w hodowli prywatnej są wypuszczane na wolność do pobliskich zbiorników wodnych - do takich sytuacji nie powinno dochodzić.

Filmy 

karmione piranie

piranie w stadzie


Komentarze (2)

Xd | Ja  |  2021-03-07, 17:43:22
Pov: Masz zrobić projekt na biole i przepisujesz z neta.

Szampan | Sasha  |  2020-03-28, 12:45:45
Pod górkę mam Ale na to się pisałam, tak czy siak Do biegu start Sama drogę tę wybrałam, chciałam tak Czy na moje łzy ja znajdę jeszcze czas? Czy na łzy ja znajdę czas? Szampan wylewa się, toast mogę wznieść A ten gość mówi coś, o co mu chodzi? Ktoś tu dissuje mnie, niech gada co chce A ten gość mówi coś, spoko, nie szkodzi Zamykam oczy, byłeś uroczy Będę udawać, że już nie boli Szampan wylewa się, toast mogę wznieść A ten gość mówi coś, o co mu chodzi? O co mu chodzi? I znów ten typ On szepcze \"Pronto, pronto musisz iść\" A brak mi sił Ten szampan coś za łatwo wchodził mi Czy na pożegnanie znajdę jeszcze czas? Spojrzę się ostatni raz Szampan wylewa się, toast mogę wznieść A ten gość mówi coś, o co mu chodzi? Ktoś tu dissuje mnie, niech gada co chce A ten gość mówi coś, spoko, nie szkodzi Zamykam oczy, byłeś uroczy Będę udawać, że już nie boli Szampan wylewa się, toast mogę wznieść A ten gość mówi coś, o co mu chodzi? O co mu chodzi? Szampan wylewa się, toast mogę wznieść A ten gość mówi coś, o co mu chodzi? Ktoś tu dissuje mnie, niech gada co chce A ten gość mówi coś, spoko, nie szkodzi Zamykam oczy, byłeś uroczy Będę udawać, że już nie boli Szampan wylewa się, toast mogę wznieść A ten gość mówi coś, o co mu chodzi? O co mu chodzi?


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 3 ->