Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Łosoś szlachetny

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania
Komentarze

Łosoś szlachetny

Łac: Salmo salar




     Łosoś szlachetny należy do rodziny ryb łososiowatych. Jest rybą drapieżną. Żyje także w Islandii i Grenlandii. Do Czech łosoś ciągnął Łabą wielkimi stadami aż do czasu, gdy wybudowano zapory i jazy, których nie mógł pokonać. Występował w Wełtawie i Otawie.

     Żyje także w Islandii i Grenlandii. Do Czech łosoś ciągnął Łabą wielkimi stadami aż do czasu, gdy wybudowano zapory i jazy, których nie mógł pokonać. Występował w Wełtawie i Otawie.

     Większość nowoczesnych przedsiębiorstw zajmuje się hodowlą łososia od ikry do uboju. Następnie ryby trafiają do zakładu przetwórczego, gdzie wprowadzane są na rynek w postaci świeżej, w porcjach, wędzone lub w plastrach. Coraz większa część produkcji jest również rozprowadzana w postaci gotowych dań, mrożonek lub konserw. Aktualnie łosoś jest składnikiem wchodzącym w skład setek produktów sprzedawanych w supermarketach.



Galeria zdjęć 

ŁosośIkra łososiaLarwy łososia szlachetnegoŁosośŁososie szlachetneŁososie w rzeceMłode łososie szlachetneŁosoś szlachetny

Informacje hodowlane 



Ikra łososia
Ikra łososia
WYSTĘPOWANIE
     Łosoś szlachetny występuje w północnej części Atlantyku, w rzekach Ameryki Północnej, w Europie od Portugalii po Morze Białe, Północne i Bałtyk. W jeziorach Ładoga i Onega tworzy formy wyłącznie słodkowodne.



WYGLĄD
     Łosoś szlachetny dorasta do 150 cm długości i 24 kg masy ciała. Według ustnych przekazów łososie z populacji drawskiej (zwane również królewskimi) osiągały 150 cm i aż 46 kg masy. Łuski posiada drobne, mocno osadzone. Linia boczna drapieżnika jest dobrze widoczna. Na linii grzbietu łososia szlachetnego występuje mała, czerwono-szara płetwa tłuszczowa (charakterystyczna dla łososiowatych). Głowa z wielką oraz silnie uzębioną paszczą. Podczas tarła samce łososia zmieniają ubarwienie na czerwonawe, a żuchwa przybiera kształt haka. Młode mają na bokach widoczne ciemne oraz czerwone plamki. Osobniki dorosłe mają nieregularne czarne plamy na górnej połowie ciała.

POŻYWIENIE
     Łosoś szlachetny jest rybą drapieżną. Początkowo żywi się skorupiakami planktonowymi i larwami owadów, później mniejszymi rybami oraz skorupiakami.



Larwy łososia szlachetnego
Larwy łososia szlachetnego
ROZMNAŻANIE
     Łosoś szlachetny jest typową rybą anadromiczna tzn. wędrującą na czas rozrodu z mórz do rzek. W czasie tej wędrówki łososie kierują się zapachem wody w miejscu, w którym przyszły na świat. W trakcie przekraczania granicy wód słodkich i słonych dokonują się w ich organizmach zmiany biochemiczne oraz fizjologiczne. W trakcie wędrówki nie pobierają żadnego pokarmu. Tarło łososi odbywa się jesienią, w zimnej, dobrze natlenionej wodzie o silnym prądzie. Ikra w liczbie do 30 000 ziaren (o średnicy 4-7 mm) jest składana do jamek wygrzebanych przez samicę w piaszczystym lub kamienistym dnie. Larwy wykluwają się na wiosnę, mają one długość około 2 cm. Okres resorpcji woreczka żółtkowego trwa około 40 dni. Osobniki młode spędzają w rzekach 2-3 lata, następnie wędrują do morza, przybierają wtedy barwę szarozieloną na grzbiecie oraz srebrzystobiałą na bokach i brzuchu. W morzu spędzają kolejne 2-3 lata, po czym wracają do tej samej rzeki na tarło.



Filmy 

Łososie szlachetne

Sposoby zwalczania 

Łosoś
Łosoś
OCHRONA
  • wymiar ochronny to długość 35 cm
  • na wodach PZW (w ujściach rzek do Morza Bałtyckiego oraz w rzekach Drwęca, Drawa i Wisła od Włocławka do ujścia) wymiar ochronny wynosi 50 cm.
  • w wodach morskich wymiar ochronny wynosi 60 cm.
  • okres ochronny: od 1.X do 31.XII
  • w wodach morskich od 1.VI do 15.IX obowiązuje okres ochronny poza 4-milowym pasem wód przybrzeżnych.
  • w wodach morskich od 15.IX do dnia 15.XI obowiązuje okres ochronny w 4-milowym pasie wód przybrzeżnych z wyłączeniem wód w granicach właściwości terytorialnej Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Gdyni.
  • dobowy limit połowu - 2 szt. (łącznie z trocią i trocią jeziorową)

         Zagrożeniami dla łososi w czasie wędrówki są zapory wodne. Niegdyś łosoś szlachetny był licznym osobnikiem w rzekach dorzecza Odry oraz Wisły. Populacja łososia w polskich rzekach całkowicie wyginęła w połowie lat 80. XX w. Było to związane z zanieczyszczeniem tarlisk spowodowanym odmulaniem zbiornika Kamienna (1981 i 1982) na rzece Drawie w dorzeczu Odry. Przegradzanie i pogarszająca się jakość wód Drawy stanowiło bardzo poważne zagrożenie dla ostatniej ostoi polskiego łososia. Ostatnie tarlaki obserwowano w Drawie w 1985, ostatnie łososie w stadium par złowiono w 1987. W 1995 rozpoczęto program restytucji łososia w polskich rzekach, materiał zarybieniowy pozyskano z łotewskiej rzeki Dźwiny. W 1997 stwierdzono w Drawie obecność gniazd tarłowych.      Obecny w polskich rzekach łosoś szlachetny nadal jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, znaczącą poprawę sytuacji może zapewnić jedynie dalsza wyraźna poprawa jakości wód, udrożnienie rzek, udostępnienie tarlisk, racjonalna polityka rybacka oraz walka z kłusownictwem.


    Komentarze (1)

    ?????? | fan łosoś szlachetnych  |  2017-04-18, 23:13:46
    bardzo kocham te rybki ?


    Dodaj komentarz

    Autor:
    Temat:
    Treść:
    Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
    Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 4 ->