Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Wzdręga

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania

Wzdręga

Łac. Scardinius erythrophthalmus




     Wzdręga bardzo często jest mylona z płocią, ale jest od niej wyraźnie jaskrawiej ubarwiona i jej ciało jest mocniej spłaszczone. Wzdręga jest gatunkiem ryby z rodziny karpiowatych. Gatunek tej ryby może dożyć nawet do 20 lat.



Galeria zdjęć 

Wzdręga na dnie rzekiStado ryb gatunku wzdręgaMała wzdręga

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
     Ryba wzdręga najczęściej występuje na wodach Europy, z wyjątkiem Półwyspu Iberyjskiego, Szkocji, północnej Skandynawii oraz Krymu. Wzdręga lubi przebywać na nizinnych, bardzo zarośniętych oraz wolno płynących rzek lub jezior o dnie mulistym. Najczęściej żyje w małych stadach, zazwyczaj skupiając się bliżej powierzchni w ciepłych i spokojnych zatoczkach. Ryba wzdręga nadaje się do prowadzenia jej hodowli w małych przydomowych stawkach.



WYGLĄD
     Otwór gębowy dość mały, w położeniu końcowym, jest skierowany wyraźnie w górę. Tęczówka oka w barwie żółtej lub pomarańczowej. Ciało ryby z boku jest wyraźnie spłaszczone. Pomiędzy płetwami piersiowymi, a płetwą odbytową występuje ostry i pokryty łuskami kil. Płetwa grzbietowa jest wyraźnie przesunięta do tyłu (jej przednia krawędź znajduj się na wysokości tylnej krawędzi płetw piersiowych). Ryba wzdręga posiada grzbiet w barwie niebieskozielonej, zaś jej boki są w barwie srebrzystobiałej z wyraźnymi złotawymi odcieniami. Płetwy grzbietowe i piersiowe są w barwie szarej z widocznym czerwonym odcieniem, zaś pozostałe płetwy są w barwie jaskrawoczerwonej. Wzdręga osiąga długość ciała od 25cm do 30cm (maksymalnie może mierzyć 40cm). Masa ciała ryby wynosi około 1 kg.



ROZMNAŻANIE
     Tarło rozpoczyna się w kwietniu, a trwa do maja (czasem do czerwca- jeśli podczas wiosny wody przybrzeżne nie osiągną odpowiedniej temperatury). Ryba wzdręga ikrę składa zazwyczaj na roślinach wodnych, a że charakteryzuje się lepką konsystencją bardzo łatwo do nich się przyczepia. Samica wzdręgi w okresie tarła przybiera szatę godową, czyli pokrywa się na głowie i grzbiecie swego rodzaju wysepką tarłową. Samica przeważnie składa do 100 000 czerwonych jaj o średnicy około 1,5mm. Dojrzałość płciową ryby tego gatunku osiągają pomiędzy 2 a 4 rokiem życia.



POŻYWNIE
     Młode osobniki tego gatunku żywią się zazwyczaj planktonem, zaś po osiągnięciu długości ciała wynoszącej około 7cm zaczynają zjadać głównie roślinność wodną. Do pokarmu wzdręgi zalicza się również małe organizmy zwierzęce, takie jak owady i ich larwy. W zbiornikach ubogich w ulubiony ryb.



Filmy 

Wzdręgi w rzece

Wzdręgi

Sposoby zwalczania 

Ochrona

  • Okres ochronny: brak
  • Wymiar ochronny: 15 cm
  • Dobowy limit połowu: brak
  • Rekord Polski: 40 cm - 2004 r. (Wędkarski Świat)


    Komentarze (0)


    Dodaj komentarz

    Autor:
    Temat:
    Treść:
    Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
    Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 11 ->