Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Pstrąg

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania

Pstrąg (Salmonidae)

Łac: Salmonidae
      Kilka istniejących gatunków ryb drapieżnych z rodziny łososiowatych nazywanych jest pstrągiem. Ryby te zamieszkują zazwyczaj słodkie wody o dobrym prądzie, zwłaszcza górne odcinki rzek. Do grupy ryb nazywanych pstrągiem zalicza się podgatunki ryb katadromicznych oraz anadromicznych. Posiadają one oliwkowobrunatny grzbiet, zaś jego boki są w barwie złotawej, na której znajdują się czarne plamki, brzuch jest o barwie srebrzystej. W naszym kraju wszystkie gatunki lub podgatunki pstrąga określane są mianem - trocie. Drapieżniki te są bardzo cenionymi rybami konsumpcyjnymi. Hodowane są zazwyczaj w gospodarstwach rybackich, które są wprowadzane do rzek oraz jezior. Wędkarze oraz miłośnicy wędkarstwa uważają pstrągi za bardzo atrakcyjne ryby sportowe.
Od nazwy tej grupy ryb drapieżnych pochodzi nazwa jednej tzw. krain rybnych rzek - kraina pstrąga.
Na terenach naszego kraju występują między innymi :
 • pstrąg potokowy (łac: Salmo trutta m.fario) - jest to ryba słodkowodna
 • pstrąg tęczowy (łac: Oncorhynchus mykiss) - jest to ryba obejmująca formę wędrowną oraz słodkowodną
 • pstrąg źródlany (łac: Salvelinus fontinalis) - jest to ryba słodkowodna


  Galeria zdjęć 

  Duży pstrągPstrąg na wędcePstrąg potokowy

  Informacje hodowlane 

  WYSTĘPOWANIE       Drapieżne pstrągi występują zazwyczaj w zimnych, przejrzystych strumieniach oraz w jeziorach. Naturalny obszar ich zamieszkiwania obejmuje półkulę północną, między innymi: Amerykę Północną, Azję Północną oraz Europę. Kilka gatunków drapieżnego pstrąga zostało sztucznie wprowadzonych do wielu krajów świata, miedzy innymi do: Australii oraz do Nowej Zelandii, w których to państwach ryby te wypierają rodzime gatunki ryb.      

  Odizolowane populacje drapieżnych pstrągów bardzo często różnią się od siebie kształtem i ubarwieniem, dlatego wstępują jako odrębne gatunki. Prowadzone badania genetyczne tych ryb wykazują, że liczba gatunków jest o wiele mniejsza niż wynikałoby to z różnic morfologicznych.

  Filmy 

  Pstrąg potokowy

  Sposoby zwalczania 

  HODOWLA       Ze wszystkich gatunków pstrągów, to drapieżny pstrąg tęczowy jest najbardziej udomowioną rybą przez człowieka oraz najczęściej, jest spotykany w hodowlach prowadzonych do celów konsumpcyjnych. W naszym kraju najwięcej hodowli pstrąga tęczowego można spotkać na Pomorzu Polski. Pstrąg potokowy jest zazwyczaj hodowany w celach zarybiania rzek o charakterze górskim.


  Komentarze (0)


  Dodaj komentarz

  Autor:
  Temat:
  Treść:
  Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
  Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 6 ->