Najciekawsze komentarze
Artykuł:
| 2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.
Artykuł: Łasica
andrzej | 2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.
Artykuł:
Kamil | 2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze
Artykuł:
lol | 2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu
Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil | 2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki
Artykuł:
Janek | 2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.
Napisz do nas
Sandacz (Stizostedion lucioperca)
Łac. Stizostedion lucioperca
Sandacz jest rybą z rodziny okoniowatych. Występuje w Europie od dorzecza Renu i Rodanu po Morze Kaspijskie oraz w południowej Anglii.
Zamieszkuje jeziora, zbiorniki zaporowe, średnie i duże niziny rzek oraz w płytkich wodach przybrzeżnych Bałtyku. Lubi przebywać w głębokich, mętnych wodach o twardym, piaszczystym, żwirowanym bądź gliniastym dnie. Jest rybą wrażliwą na niedobór tlenu. Sandacz jest aktywny wieczorem, po zachodzie słońca, w nocy oraz nad ranem. Bardzo dobrze widzi w ciemności.
Galeria zdjęć
Informacje hodowlane
WYGLĄD SANDACZA
Sandacz osiąga długość około 110 cm i masę ciała około 12 kg. Ciało ma wydłużone, lekko bocznie spłaszczone, wzdłuż linii bocznej posiada 55-77 łusek. Głowę ma małą, otwór gębowy przedni, który sięga za tylną krawędź oka. Paszczę ma silnie uzębioną, kilka zębów większych od pozostałych posiada w przedniej części szczęki. Oczy ma duże, świecące w ciemności. Płetwy grzbietowe są oddalone od siebie.
Grzbiet koloru szarozielonego lub szarobrązowego, boki ma jasne srebrzystozielone z 8-12 ciemnymi smugami, które często rozmazują się w plamy. Brzuch jest koloru białego. Ciemnymi plamkami są pokryte pletwy grzbietowe i ogonowe. Plamki te rozmieszczone są regularnie między promieniami. Płetwy piersiowe są jasnożółte, pozostałe są bladożółte.
POKARM SANDACZA
Wylęg Sandacza żywi się planktonem, przy długości około 3-4 cm, zaczyna polować na narybek innych ryb, przy długości 5-10 cm staje się już typowym drapieżnikiem.
Na ogół zjada niewielkie ryby np. stynki. Wielkość zjadanych ryb ogranicza mu gardło, które jest dość wąskie. Zjada także larwy owadów (ważki), dżdżownice, żaby itp. Potrafi długo gonić swoją upatrzoną zdobycz, charakterystycznym dla sandacza zygzakowanym torem. Atakuje ją z bliska z prędkością 30 km/h.
ROZMNAŻANIE SANDACZA
Sandacz trze się w kwietniu i maju w temperaturze około 12 °C. Tarło odbywa się w płytkiej wodzie o głębokości około 1 m, czasami ikra może być złożona na głębokości kilku metrów.
Samiec zajmuje się budową gniazda, które znajduje się wśród korzeni roślin lub zatopionych gałęzi. Samica znosi od 200 000-300 000 ikry o średnicy 0,8-1,5 mm. Ikra jest kleista o barwie jasnożółtej. Samica pilnuje gniazda, dba o to aby wylęg nie uległ zamuleniu oraz zapewnia stały dopływ czystej, natlenionej wody. Okres inkubacji w temperaturze 10 °C wynosi około 12 dni, w temperaturze 20 °C skraca się do 3 dni. Młode sandacza są wrażliwe na zbyt silne oświetlenie, może ono spowodować ich śmierć. W wieku 4 lat sandacz osiąga średnią długość ciała 50-60 cm, masa jego ciała wynosi 1 kg.
Filmy
Łowienie sandacza |
|
Wędkarstwo spinningowe sandacza |
|
Sposoby zwalczania
SPOSOBY ZWALCZANIA
Okres ochronny: od 1 stycznia do 31 maja
Wymiar ochronny: 50 cm
Dobowy limit: 2 szt.
Odnotowany rekord Polski: 15,6 kg
Hodowany jest często w stawach rybnych. Chętnie łowią go wędkarze na spinning oraz na żywą i martwą rybe.