Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Makaira błękitna

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania
Komentarze

Makaira błękitnaŁac: Makaira nigricans
      Makaira błękitna jest gatunkiem ryby okoniokształtnej z rodziny żaglicowatych. Jest jedynym żyjącym przedstawicielem rodzaju Makaira. Makairy z natury są samotnikami. Poruszają się z szybkością około 80km/h. Ryba ta co jakiś czas efektownie wyskakuje ponad powierzchnię wody.

Galeria zdjęć 

MakairaMakaira błękitna skok w wodzieMakairy błękitne

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
      Makaira błękitna zasiedla tropikalne i subtropikalne wody Atlantyku. Ryba ta żyje w morzach otwartych, bardzo rzadko zbliża się do wybrzeży. Oprócz migracji w poszukiwaniu ciepła makairy wędrują także na tarliska oraz w poszukiwaniu pożywienia.

WYGLĄD
      Makaira błękitna posiada niebieski grzbiet i srebrzysty brzuch, te dwie partie ciała ryby drapieżnej są oddzielone linią biegnącą wzdłuż ciała. Ryb może posiadać na ciele pionowe pasy. Cechą charakterystyczną ryby są dwie płetwy grzbietowe i dwie płetwy odbytowe, jak również wydłużona górna szczęka przekształcona w długi szpic. Przedni płat pierwszej płetwy grzbietowej jest bardziej wystający, zaś w części tylnej płetwa jest znacznie niższa. Makaira błękitna posiada średnią masę ciała wynoszącą około 100kg. Największe osobniki tego gatunku mogą ważyć nawet 820kg przy długości ciała około 5,5m. bardzo często Makaira błękitna staje się ofiarą większych osobników czy też wędkarzy, dlatego tak duże okazy to prawdziwa rzadkość. Samce są większe od samic.

ROZMNAŻANIE
      Samce tego gatunku osiągają dojrzałość płciową przy uzyskaniu długości ciała wynoszącej około 80cm i masy ciała około 40kg. Samice zaś przy długości około 50cm i masy ciała 55kg. Tarło odbywa się między majem a listopadem. Dorosła samica składa jaja białe lub żółte o średnicy około 0,5mm. Tempo rozwoju zarodka jest uzależnione od temperatury. Larwy wykluwają się z jaj po około 7 dniach, po czym wchodzą w skład planktonu. Duża ich ilość staje się pokarmem dla innych zwierząt o nieliczna ich ilość przekształca się w narybek. Młode ryby pozostają w grupie do 8 roku życia i wspólnie zdobywają pokarm.

POŻYWIENIE
      Makaira błękitna poluje zazwyczaj podczas dnia, jej głównym pokarmem są makrele, tuńczyki oraz kałamarnice. Zjada także głowonogi.

Filmy 

Makaira błękitna

Połów Makairy błękitnej

Sposoby zwalczania 

OCHRONA
      Makaira jest uważana za niesmaczną rybę, jest poławiana głownie dla uzyskania ładnego trofeum. Kuba jest krajem który wyławia ten gatunek w dużych ilościach. Zaczyna się powolny spadek tego gatunku.


Komentarze (1)

Marliny | Jaś rogulski  |  2022-12-02, 18:36:15
A czy to jest też marlin


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 7 ->