Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Rekiny

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania
Komentarze

Rekiny (Requin)

      Rekiny to ogólna nazwa grupy gatunków a nawet rodzin drapieżnych ryb chrzęstnoszkieletowych z podgromady spodoustych, charakteryzujących się opływowym, wrzecionowatym tułowiem, 5-7 otworami skrzelowymi umiejscowionymi tuż za głową oraz bardzo ostrymi zębami. Wiele gatunków jest poławianych dla mięsa, skór oraz tranu. Niektóre są niebezpieczne dla ludzi ze względu na możliwość pogryzienia śmiertelnego.

      Pierwsi przedstawiciele rekinów pochodzą z dewonu. Za pierwotne rodzaje rekinów uważa się opisany jedynie na podstawie zębów Leonodus oraz Cladoselache, których przedstawiciele żyli przed około 400 milionami lat temu.

      Wśród ryb spodoustych spotykane są typowe drapieżniki oraz ryby planktonożerne. Największe z nich rekin wielorybi i długoszpar (rekin olbrzymi) są niegroźne dla człowieka pomimo swych olbrzymich rozmiarów. Grupa drapieżnych rekinów obejmuje zarówno duże i bardzo niebezpieczne dla ludzi gatunki (np. żarłacz biały, żarłacz tygrysi) oraz niewielkich rozmiarów ryby żywiące się innymi wodnymi zwierzętami.

      Wbrew pozorom rekiny to gatunki wrażliwe: powoli rosną, późno dojrzewają, a na świat wydają niewielką liczbę potomstwa. Odbudowa ich stad wymaga wiele czasu.Galeria zdjęć 

Paszcza rekina
Rekin w głębinach
Skok rekina na pełnym morzuRekin

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
      Rekiny zasiedlają morza tropikalne oraz subtropikalne, nieliczne także wody arktyczne (rekin polarny), wiele wnika do wód śródlądowych.Skok rekina na pełnym morzu
Skok rekina na pełnym morzu
WYGLĄD
      Rekiny osiągają długość od 0,15 m do 20 m, a masę ciała nawet do 12 ton. Najgroźniejsze gatunki rekinów to , żarłacz biały czy tygrysi mają ostre oraz spiczaste zęby, ułożone w szeregi, stopniowo zużywane i zastępowane nowymi. Inne gatunki mogą mieć również postrzępiony brzeg zębów. Ich szkielet zbudowany jest z chrząstki. Nie posiadają pęcherza pławnego i gdyby przestały pływać, opadłyby na dno.

      Rekiny posiadają największe mózgi wśród ryb i dysponują zmysłami: wzroku, węchu, słuchu, smaku, dotyku, linii bocznej oraz elektrorecepcji (wyczuwanie zmian pola elektrycznego). Widzą w ciemnościach 10-krotnie lepiej niż człowiek (istnieją wyjątki, np. rekin polarny jest praktycznie ślepy).

      Ciało rekina pokryte jest łuskami plakoidalnymi. Każda łuska zbudowana jest z plakody i ząbka. Materiałem budującym łuskę jest twarda zębina. W środku jest kanał dobrze unerwiony i ukrwiony. Zęby to przekształcone łuski plakoidalne. W szczęce znajduje się kilkanaście generacji zębów( około 3000 zębów), które są wymieniane po zniszczeniu. Wymiana może następować nawet po pięciu dniach. Pierwsze dwa rzędy biorą udział w zdobywaniu pokarmu. Zęby są bardzo ostre. Szczęki rekina są 300 razy silniejsze od ludzkich. Nacisk na centymetr kwadratowy wynosi 3 tony

      Ostre zęby, mocna szczęka to atrybuty tych zwierząt. Pozwalają im na sprawne polowanie w wodzie. Żarłacze rozszarpują i kawałkują ofiarę. Ponieważ środowisko wodne nie jest korzystne do "bawienia się" ze zdobyczą. Rekiny muszą przypuścić jeden szybki atak, a następnie czekają, aż ofiara się wykrwawi.Rekin w głębinach
Rekin w głębinach
ROZNAŻANIE
      Rekiny w przeciwieństwie do większości ryb kostnoszkieletowych nie składają dużej ilości jajeczek- ikry. Dochodzi u nich do zapłodnienia wewnętrznego. Mogą być jajorodne, jajożyworodne lub żyworodne. Jajożyworodność polega na tym, że rozwój jaj przebiega w macicy. Po wykluciu się z jaj dochodzi do porodu. Ten rodzaj rozmnażania występuje u płaszczaka. Żarłacz biały jest żyworodny. Jajo w macicy przytwierdzone jest tzw. łożyskiem żółtkowym. Przedstawicielem rekinów jajorodnych jest malutki rekinek psi, który składa jaja już zapłodnione. Jaja są otoczone rogowymi, twardymi osłonami i przytwierdzone za pomocą różnego rodzaju haczyków do podwodnych korzeni.Filmy 

Rekin

Rekin na dnie oceanu

Sposoby zwalczania 

OCHRONA
      Rekiny postrzegamy zwykle jako krwiożercze bestie, zagrażające ludziom. I choć w ciągu roku od ich ataku ginie od pięciu do dziesięciu osób, to jednocześnie ludzie zabijają ich w tym samym czasie ponad 75 milionów sztuk. Rybacy posiadający stosowne zezwolenia mogą legalnie wyładowywać płetwy i tusze rekinów w różnych portach. Utrudnia to kontrolę i egzekwowanie prawa.

Rekin
Rekin
      113 państw podpisało umowę o ochronie zagrożonych gatunków rekinów. Na liście zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt znajduje się obecnie 17 z 1044 gatunków rekinów, jednak wiedza o tych zwierzętach jest na tyle mała, że trudno nawet powiedzieć jak wiele z nich jest tak naprawdę zagrożona wymarciem. W niektórych rejonach świata, np. Zatoce Meksykańskiej w ciągu ostatnich piętnastu lat populacja rekinów zmniejszyła się aż o 90 proc. Powodem tak wielkich ubytków jest przede wszystkim zapotrzebowanie na mięso rekina, zanieczyszczenie wód, w których żyją te Drapieżniki, a także wpływ klimatu na warunki panujące w morzu.Rekiny są zagrożone, gdyż rozmnażają się wolniej i w mniejszych ilościach niż inne zwierzęta.


Komentarze (6)

???? | Jaś rogulski  |  2022-12-02, 20:35:03
Rekiny to niezbyt fajne zwierzęta;

Ostronosy atlantyckie | Jaś rogulski  |  2022-12-02, 18:39:44
Czy ostronos atlantycki jest łowiony

Rekiny | Wiktoria  |  2016-05-15, 19:42:49
Rekiy to moja pasja i hobby wiem prawie o nich wszystko. Wasza stronka mnie zainponowała bo jest tu wszystko o rekinach!!! ???????????? pozdro?????

Zapraszam na Youtube KezioGaming | Zapraszam na Youtube KezioGaming  |  2015-06-15, 19:23:09
Zapraszam na Youtube KezioGaming

Ktoś | Venom8  |  2015-01-04, 14:17:08
Prawda

dlaczego? | wiktor1069@wp.pl  |  2014-11-06, 16:46:01
dla czego nigdzie nie pisze jak rekiny odbywają stosunek płciowy tzw. sex a nie jak wszyscy piszą o rodzeniu


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 0 ->