Najciekawsze komentarze
Artykuł:
| 2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.
Artykuł: Łasica
andrzej | 2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.
Artykuł:
Kamil | 2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze
Artykuł:
lol | 2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu
Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil | 2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki
Artykuł:
Janek | 2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.
Napisz do nas
Brzana
Łac: Barbus barbus
Brzana pospolita jest rybą słodkowodną z rodziny karpiowatych. Brzana jest bardzo wrażliwą rybą na spadek tlenu w wodzie, dlatego jest wykorzystywana jako bioindykatory przy uzdatnianiu wody (bioindykator-organizm wskaźnikowy, wykazujący zróżnicowaną wrażliwość oraz charakterystyczną reakcję na działanie czynników środowiska). Ikra składana przez brzanę jest trująca, podczas okresu tarła trujące mogą być także mięsnie jamy brzusznej. U człowieka zatrucia objawiają się biegunką oraz wymiotami. Brzana wydaje z siebie dźwięki podobne do świstu lub syku.
Galeria zdjęć
Informacje hodowlane
Występowanie
Występuje w dorzeczach Loary, Rodanu, Renu, Dunaju,Tamizy, Niemna, Dniestru i Dniepru. Brzana jest gatunkiem ryby, który występuje także w Polsce w dorzeczach Łaby, Odry oraz Wisły. Brzana jest gatunkiem rzecznym, lubi przebywać na terenach twardych, kamienistych oraz z szybkim nurtem. Młode ryby trzymają się raczej brzegów rzek, starsze przebywają na głębokiej wodzie. Młode ryby tego gatunku, są wrażliwe na spadek zawartości tlenu w wodzie.
Wygląd
Dony otwór gębowy ryby jest wysuwany, posiada dwie pary wąsików. Oczy ryby są skierowane lekko w górę. Brzana posiada długie ciało, które jest niskie i ma kształt walcowaty. Barwa grzbietu ryby jest oliwkowozielona bądź ciemnoszara, boki ryby mają barwę jaśniejszą, zaś brzuch ma barwę białą. Płetwa ogonowa Brzany jest głęboko wcięta, zaś ostatni promień płetwy grzbietowej jest bardzo twardy oraz gruby, na tylnej krawędzi wyraźnie ząbkowany. Płetwy grzbietowe oraz ogonowe mają barwę szarą z ciemniejszymi widocznymi obrzeżami, zaś pozostałe płetwy mają barwę czerwoną.
Rozmnażanie
Samce Brzany dojrzewają płciowo w wieku od 2 do 3 lat życia, zaś samice w wieku od 4 do 5 lat życia. Tarło ryb przebiega etapami od maja do sierpnia, w odpowiedniej dla nich temperaturze czyli 15-18 °C. Tarło zazwyczaj odbywa się na piaszczystym bądź kamienistym podłożu w płytkiej wodzie. Podczas tarła u samca na grzbiecie oraz na głowie występuje charakterystyczna wysypka tarłowa. Ikra jest przyklejana do kamieni lub piasku. Wylęg przypada po 6-8 dniach. Młode brzany po wykluciu mają długość ciała około 9 mm, zaś po 3 tygodniach osiągają długość około 3 cm. Po upływie roku brzana posiada długość ciała około 12 cm. W następnych latach przyrost wynosi około 5 cm. W wieku 13 lat długość wynosi około 50 cm.
Pożywienie
Głównym pożywieniem Brzany są larwy owadów wodnych, zjada także kiełże, mięczaki oraz skąposzczęty, rzadziej zjada małe ryby.
Filmy
Połów brzany w rzece |
|
Sposoby zwalczania
Ochrona
Wymiar ochrony Brzany wynosi 40cm, okres ochrony trwa od 1 Stycznia do 30 czerwca.