Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Brzana

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania

Brzana

Łac: Barbus barbus
     Brzana pospolita jest rybą słodkowodną z rodziny karpiowatych. Brzana jest bardzo wrażliwą rybą na spadek tlenu w wodzie, dlatego jest wykorzystywana jako bioindykatory przy uzdatnianiu wody (bioindykator-organizm wskaźnikowy, wykazujący zróżnicowaną wrażliwość oraz charakterystyczną reakcję na działanie czynników środowiska). Ikra składana przez brzanę jest trująca, podczas okresu tarła trujące mogą być także mięsnie jamy brzusznej. U człowieka zatrucia objawiają się biegunką oraz wymiotami. Brzana wydaje z siebie dźwięki podobne do świstu lub syku.

Galeria zdjęć 

Brzana na kamieniachBrzanyBrzany nad brzegiem

Informacje hodowlane 

Występowanie
     Występuje w dorzeczach Loary, Rodanu, Renu, Dunaju,Tamizy, Niemna, Dniestru i Dniepru. Brzana jest gatunkiem ryby, który występuje także w Polsce w dorzeczach Łaby, Odry oraz Wisły. Brzana jest gatunkiem rzecznym, lubi przebywać na terenach twardych, kamienistych oraz z szybkim nurtem. Młode ryby trzymają się raczej brzegów rzek, starsze przebywają na głębokiej wodzie. Młode ryby tego gatunku, są wrażliwe na spadek zawartości tlenu w wodzie.

Wygląd
     Dony otwór gębowy ryby jest wysuwany, posiada dwie pary wąsików. Oczy ryby są skierowane lekko w górę. Brzana posiada długie ciało, które jest niskie i ma kształt walcowaty. Barwa grzbietu ryby jest oliwkowozielona bądź ciemnoszara, boki ryby mają barwę jaśniejszą, zaś brzuch ma barwę białą. Płetwa ogonowa Brzany jest głęboko wcięta, zaś ostatni promień płetwy grzbietowej jest bardzo twardy oraz gruby, na tylnej krawędzi wyraźnie ząbkowany. Płetwy grzbietowe oraz ogonowe mają barwę szarą z ciemniejszymi widocznymi obrzeżami, zaś pozostałe płetwy mają barwę czerwoną.

 • Długość ciała dorosłego osobnika wynosi około 70cm

  Rozmnażanie
       Samce Brzany dojrzewają płciowo w wieku od 2 do 3 lat życia, zaś samice w wieku od 4 do 5 lat życia. Tarło ryb przebiega etapami od maja do sierpnia, w odpowiedniej dla nich temperaturze czyli 15-18 °C. Tarło zazwyczaj odbywa się na piaszczystym bądź kamienistym podłożu w płytkiej wodzie. Podczas tarła u samca na grzbiecie oraz na głowie występuje charakterystyczna wysypka tarłowa. Ikra jest przyklejana do kamieni lub piasku. Wylęg przypada po 6-8 dniach. Młode brzany po wykluciu mają długość ciała około 9 mm, zaś po 3 tygodniach osiągają długość około 3 cm. Po upływie roku brzana posiada długość ciała około 12 cm. W następnych latach przyrost wynosi około 5 cm. W wieku 13 lat długość wynosi około 50 cm.

  Pożywienie
       Głównym pożywieniem Brzany są larwy owadów wodnych, zjada także kiełże, mięczaki oraz skąposzczęty, rzadziej zjada małe ryby.

  Filmy 

  Połów brzany w rzece

  Sposoby zwalczania 

  Ochrona
  Wymiar ochrony Brzany wynosi 40cm, okres ochrony trwa od 1 Stycznia do 30 czerwca.


  Komentarze (0)


  Dodaj komentarz

  Autor:
  Temat:
  Treść:
  Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
  Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 6 ->