Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Sokolnictwo

Galeria zdięć

Sokolnictwo

      Sokolnictwo to polowanie wraz z ptakami drapieżnymi łownymi. Podczas tego polowania myśliwy może polować indywidualnie bądź także grupowo.

  • Myśliwy (sokolik) udaje się na polowanie wraz z ptakiem łownym, który ma obrączkę trwałą a jej numer wpisany jest do rejestru zezwolenia na łowy

  • Sokolik podczas polowania (łowów) ma obowiązek posiadać przy sobie legitymację PZŁ, czyli swoje upoważnienie do odbywania polowań zarówno indywidualnych jak i polowań z towarzystwem ptaka łownego

  • Polowanie indywidulane przeprowadzane jest : z ptakiem łownym wolnego lotu, z rękawicy, z lotu towarzyszącego, z konia, z podjazdu oraz z czatowni.

  • Polowanie zbiorowe przeprowadzane jest z linią ruchomą złożoną z sokolików. Podczas gdy jeden ptak łowny wykonuje swoje zadania, pozostałe ptaki współuczestniczą w łowach ale muszą znajdować się na rękach swojego sokolnika oraz w tym momencie nie mogą wyruszyć na własne łowy.



    Dzik
    Dzik
    ODŁOWY
          Odłowy charakteryzują się chwytaniem i przetrzymywaniem żywej zwierzyny. Ta metoda jest dozwolona wyłącznie w celach hodowlanych bądź także eksportowych oraz jeśli wcześniej zostało to zatwierdzone w planie hodowlanym jak również gdy czynności te są wykonywane według zezwoleń wydanych przez ministra Ochrony Środowiska. Osoby które dzierżawią lub są zarządcami danego terenu łowieckiego mogą wykonywać obrót zwierzyną żywą wyłącznie w celach hodowlanych (tzn. zasiedlanie).



    ODŁOWY PRZY POMOCY SIECI
          Odłowy przy pomocy siec są przeprowadzane zazwyczaj do odławiania gatunków zwierząt, które występują w dużym zagęszczeniu na danym terenie np. zające, sarny, kuropatwy oraz bażanty.



    Zając
    Zając
    ODŁOWY ZAJĘCY W SIECI
          Odłowy zajęcy, polegają na użyciu przez myśliwych siatki o wysokości około 1,5 m, długości około 100 m oraz o oczkach o średnicy około 5 m. Bardzo często podczas odłowów zajęcy stosuje się kilka siatek, które zawiesza się na kijach (kosturach) ,a następnie wbija się w nie gwoździe o gładkich łebkach. Sieć musi być ustawiona w kształcie niezamkniętego trapezu (zawsze na gwoździach). Zając podczas swojego biegu wpada w sieć, przy czym zrzuca ją z gwoździa w wyniku czego zaplątuje się w nią. Gdy zwierzę jest złapane, myśliwy wybiega ze swojej kryjówki i podbiega do siatki aby wyjąć z niej zająca i umieszcza go w skrzyni ustawionej około 25 metrów od niej.



          Skrzynki lub klatki powinny być dwu albo trójdzielne o wysokości co najmniej 70 cm. Nagonka w odłowach zająca nie powinna iść z większej odległością niż 1 km. Naganiacze podczas polowania idą w odległości około 15 - 20 m jeden przy drugim. Sieć powinna być przestawiana w drugą stronę oraz powinno się pędzić zające z drugiego końca.



    ODŁOWY SAREN W SIECI
          Sarny mogą być odławiane w sieci jeśli ich zagęszczenie wynosi powyżej 20 sztuk saren na 100 ha. Do odłowu saren myśliwy używają wyższych sieci niż te, które stosuje się w odłowie zajęcy.



    ODŁOWY PTAKÓW
          Odłowy kuropatw oraz bażantów odbywają się poprzez ustawienie sieci w kształcie długiego trójkąta który na swoim końcu posiada zasłonięty od góry rękaw, aby ptaki nie wyfrunęły z niego.



    Jeleń
    Jeleń
    KUROPATWY ŁAPANE NA KRATKĘ
          Na kuropatwy ustawia się kratę, jest ona złożona z siatki lub skrzyni podpartej kołkiem. Dwie osoby poruszają się saniami, gdy zobaczą stado kuropatw w pobliżu ptaków stawia się kratę, która jest podparta kołkiem. Jedna z dwóch osób chowa się ze sznurkiem przymocowanym do palika, zaś druga osoba nagania stado kuropatw w kierunku kraty. Kuropatwy ujrzawszy kratę przykrytą gałęziami sądzą że to schronienie i wchodzą pod nią, następnie poprzez szarpniecie wyrywa się palik i krata opada, w wyniku czego kuropatwy zostają schwytane. Poprzez tą metodę bardzo szybo można schwytać kuropatwy.



    ODŁOWIENIE
          Odłowienie stosowane jest dla zwierzyny grubej, charakteryzuje się ogrodzonym terenem leśnym w kształcie przypominającym okrąg z rękawem, bramami z zapadniami oraz z amboną na której zasiada obserwator odpowiedzialny za uruchomienie zapadni. Bardzo ważne jest skuteczne zwabienie zwierzyny do środka. Niewielka ilość wysypanego ziarna kukurydzy jest idealną przynętą dla dzików. Gdy schwytamy zwierzę, do odłowni wkracza jedna osoba aby przepłoszyć zwierzę do części w której znajduje się rękaw. W rękawie są umieszczone poziomo ustawione żerdzie, ułatwia to w przeprowadzeniu zwierząt do środka transportu przy pomocy psów parcianych.



    Sarna
    Sarna
    ZAPADNIE
          Zwierzyna łowna ma możliwość przejścia wyłącznie w jedną stronę np. poprzez obniżenie terenu. Dla zwierząt o mniejszych gabarytach można stosować pułapki nieokaleczające ich, są to wszelkiego rodzaju skrzynki posiadające drzwiczki np. zapadnie dla lisa, kuny oraz jenota (są one najbardziej popularne).



          Skrzynki w których są transportowane zwierzęta powinny być zaciemnione, ponieważ w zaciemnionej skrzyni (klatce) zwierzę czuje się bezpieczniej.
    Dla ptaków stosowane są skrzynki podobne co do większych zwierząt drapieżnych, tylko w skrzynkach dla ptaków drzwiczki są u góry.
    Aby złapać naszą zdobycz do skrzynki nalży włożyć przynętę np. w postaci gołębia, ptak drapieżny polując uderza w mechanizm zwalniający drzwiczki, które momentalnie zamykają się w wyniku czego ptak zostaje uwięziony.



    USYPIANIE ZWIERZĄT
          Do usypiania myśliwi stosują środek usypiający, który wstrzykują zwierzętom. Środek usypiający wstrzykuje się za pomocą broi palnej, broni pneumatycznej, łuków bądź także dmuchawek. Jednak najlepszą bronią jest broń pneumatyczna. Siła z jaką jest wstrzykiwany środek usypiający powinna być odpowiednia, dobrze gdy broń umożliwia myśliwemu regulację siły danego wyrzutu.

    Galeria zdjęć 

    DzikJeleńSarna
Zając


    Komentarze (0)