Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Szczekuszka urwiskowa

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania

Szczekuszka urwiskowa

Łac. Ochotona iliensis




      Szczekuszka urwiskowa jest ssakiem z rodziny szczekuszkowatych, ten gatunek jest zaliczany do stosunkowo mało poznanych. Ssaki nie komunikują się za pomocą dźwięków jak szczekuszki amerykańskie lub szczekuszki ałtajskie. Szczekuszki urwiskowe są ssakami aspołecznymi, wiodą samotniczy tryb życia, albo czasami żyją w małych populacjach. Szczekuszki są zwierzętami naziemnymi. Aktywne podczas dnia, ale także w nocy mogą wykazywać dużą aktywność.

Galeria zdjęć 

Szczekuszka urwiskowa na skaleDwie szczekuszki urwiskoweSzczekuszka urwiskowa na skalach

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
      Szczekuszki urwiskowe występują w masywie Borohoro Shan, które jest położone w chińskiej części systemu górskiego Tienszan, na wysokości od 2800 do 4100 m n.p.m. Szczekuszki urwiskowe zasiedlają lekko nachylone ściany skalne oraz urwiska z szeregiem szczelin, które służą jako ich nory.

WYGLĄD
      Szczekuszka urwiskowa jest ssakiem o średniej wielkości ciała. Sierść ssaka ma jasne wybarwienie z widocznymi dużymi rdzawo - czerwonymi plamami występującymi na czole i na boku szyi. Głowa tego małego ssaka przypomina swoim wyglądem głowę pluszowego niedźwiadka.

  • długość ciała wynosi około 20 cm
  • długość czaszki około 45mm
  • masa ciała wynosi od 216g do 250g
  • długość uszu wynosi około 36mm
  • długość kończyn tylnych wynosi około 42mm

    ROZMNAŻANIE
          Samice tego gatunku wydają na świat w ciągu roku zazwyczaj jedno lub dwoje młodych.

    POŻYWIENIE
          Szczekuszki urwiskowe są roślinożercami, trawią pokarm dwuetapowo. Żywią się trawami, ziołami oraz innymi górskimi roślinami.

    Filmy 

    Szczekuszka urwiskowa

    Sposoby zwalczania 

    OCHRONA
          Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody nadała szczekuszce urwiskowej status gatunku zagrożonego. Przyczyny zagrożenia spadku liczebności wynikają prawdopodobnie ze zwiększaniem zasięgu wypasu zwierząt hodowlanych oraz zanieczyszczenie środowiska. Ze względu na duże rozproszenie, gatunek ten ma małe szanse na odbudowę swojej liczebności. Nie są podejmowane żadne czynne działania ochronne, aby zwiększyć populację szczekuszki urwiskowej.


    Komentarze (0)