Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Szczekuszka ałtajska

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania

Szczekuszka ałtajska

Łac. Ochotona alpina
      Szczekuszka ałtajska to gatunek ssaka z rodziny szczekuszkowatych, zasiedla góry środkowej i północno wschodniej Azji. Ssak żyje około 3 lat. Ssaki żyją w koloniach komunikują się wzajemnie oraz ostrzegają przed niebezpieczeństwem za pomocą dźwięków słyszanych z dużej odległości. Szczekuszka ałtajska to gatunek charakteryzujący się dużą odpornością na niskie temperatury, ale gdy panuje bardzo silna i mroźna zima mogą zapaść w krótki sen zimowy. Ssaki te rzadko chodzą, zazwyczaj poruszają się skacząc.

Galeria zdjęć 

Duża szczekuszka ałtajskaSzczekuszka ałtajska na skaleSzczekuszka ałtajska z pożywieniem w pyszczku

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
      Ssaki zamieszkują wyższe stepy, jak również obszary skaliste w terenach o klimacie kontynentalnym. Szczekuszka ałtajska za swoje schronienie używa nory pozostawione przez inne gatunki ssaków, wyściela je sianem. Nora ssaka składa się zazwyczaj z jednej komory i z 3 lub 5 korytarzy, które prowadzą na powierzchnię.

WYGLĄD
      Szczekuszka ałtajska przypomina wyglądem i rozmiarem swojego ciała szczura, ale nie posiada ogona. Tylne kończyny ssaka są nieco dłuższe od przednich. Uszy mają kształt zaokrąglony. Ssak porusza się jak zając, poprzez skakanie.

ROZMNAŻANIE
      Szczekuszka ałtajska podczas jednego roku może wydać na świat maksymalnie 3 mioty, w których zazwyczaj jest około 13 młodych. Ciąża trwa zazwyczaj od 20 do 24 dni. Pierwszy miot zazwyczaj pojawia się w maju. Młode z pierwszego miotu, może posiadać nawet w tym samym roku swoje potomstwo. Wysoka rozrodczość szczekuszki ałtajskiej związana jest wysokim poziomem śmiertelności populacji tego gatunku.

POŻYWIENIE
      Szczekuszka ałtajska jest ssakiem roślinożerczym i żywi się najczęściej różnymi gatunkami traw i ziół, jak również liśćmi i różnymi gałązkami krzewów. Ssaki te są bardzo pracowite, przez cały okres wegetacji roślin zbierają zimowe zapasy, które mogą wszystkie ważyć nawet do 20kg.

Filmy 

Szczekuszka ałtajska

Sposoby zwalczania 

OCHRONA
      Naturalnymi wrogami małego ssaka są ptaki drapieżne, między innymi błotniaki, myszołowy, puchacze oraz orły. Człowiek także jest zagrożeniem dla szczekuszek ałtajskich, ponieważ wypuszcza na wypas zwierzęta hodowlane, które zjadają na wypasie zapasy zimowe małych ssaków (rośliny które zbierają).


Komentarze (0)


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 10 ->