Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Znalezienie martwego zwierzęcia

Galeria zdięć
Komentarze

Znalezienie martwego zwierzęcia

     Na terenie naszego kraju coraz to częściej dochodzi do sytuacji, w których są napotykane martwe drapieżne zwierzęta. Zwierzęta giną z przyczyn naturalnych, z powodu wystąpienia u nich różnych chorób oraz pasożytów, do ich śmierci przyczyniają się także kłusownicy. Niestety zwierzęta giną także w skutek kolizji drogowej, poprzez którą, także człowiek prowadzący pojazd mechaniczny, jest narażony na wielkie niebezpieczeństwo, utraty życia lub zdrowia. Ktokolwiek spotka martwe drapieżne zwierzę, powinien niezwłocznie powiadomić o tym fakcie instytucje, które zajmują się ochroną środowiska.

     Drapieżniki są objęte w naszym kraju ochroną gatunkową, a w szczególności duże drapieżniki takie jak wilk, niedźwiedź oraz ryś. Każda sytuacja, w której drapieżnik został znaleziony martwy, powinna być odpowiednio spisana i udokumentowana, aby na tej podstawie można było ocenić stopień zagrożenia danej populacji. Bardzo ważne jest poprawne opisanie przyczyny śmierci zwierzęcia oraz określenie jego gatunku, płci oraz wieku, jak również wykonanie badań genetycznych lub parazytologicznych.

     Nie powinniśmy przechodzić obojętnie obok znalezionego zwierzęcia (lub jego części), ponieważ martwe zwierzę może być oznaką choroby zakaźnej. Nie można dotykać martwego drapieżnika. Każdy powinien być w obowiązku w takiej sytuacji zawiadomić urząd gminy, leśnictwo (ubytek zwierzyny w obwodzie łowieckim należy uwzględnić w planach łowieckich, leśnicy sprawdzą również przyczynę śmierci zwierzęcia oraz w razie potrzeby zawiadomią inne służby, np. inspekcję weterynaryjną), ewentualnie policję, jeśli urząd gminy jest nie czynny. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości, usunięcie i utylizacja martwych zwierząt leży w kwestii gmin i miast.

     Gdy zauważymy martwe zwierzę, na drodze powinniśmy w miarę możliwości usunąć je z drogi, aby zminimalizować zagrożenie na drodze. W tym celu niezbędne będą rękawice ochronne, pod żadnym względem nie można dotykać drapieżnika bezpośrednio rękoma. Każdy ma obowiązek powiadomić policję o takiej zaistniałej sytuacji, w której zwierzę leży martwe na drodze lub na jej poboczu.

     Kierowca samochodu, który potrącił zwierzę domowe, powinien ustalić właściciela zwierzęcia. Jeśli zwierzę jest własnością rolnika, istnieje możliwość uzyskania odszkodowania z ubezpieczenia OC gospodarstwa rolnego. Dziko żyjące zwierzę, stanowi własność skarbu państwa, ale skarb państwa nie ponosi odpowiedzialności za takie sytuacje. Na odszkodowanie możemy liczyć tylko w przypadku gdy mamy odpowiednią polisę AC lub gdy szkoda powstała w związku z wykonywaniem polowania. Wtedy odpowiedzialność za szkodę ponosi zarządca obwodu łowieckiego, od którego możemy domagać się odszkodowania w oparciu o ustawę prawo łowieckie.

     Każdy kierowca, który potrąci zwierzę dzikie lub domowe, powinien zapewnić mu odpowiednią pomoc i zawiadomić niezwłocznie służby weterynaryjne oraz policję. Leśnictwa nie trzeba powiadamiać, ponieważ to zarząd dróg i urząd gminy mają za zadanie usunąć zwierzę z drogi.

     Widząc na poboczu drogi stado drapieżnych ptaków, można przypuszczać, że walczą między sobą o znalezioną padlinę. Należy wtedy zachować ostrożność podczas omijania ptaków, ponieważ w amoku walki o pożywienie same mogą zginąć pod kołami naszego auta.

Galeria zdjęć 

Martwy królikMartwy wilkMartwy ryś


Komentarze (1)

Martwe zwierzę na drodze | Wiesław  |  2023-05-03, 15:04:43
Autor napisał coś takiego, cyt: \"Nie powinniśmy przechodzić obojętnie obok znalezionego zwierzęcia (lub jego części), ponieważ martwe zwierzę może być oznaką choroby zakaźnej. Nie można dotykać martwego drapieżnika\". A jak najdziemy np.sarnę, łanię itp, które nie są drapieżnikami, to można ich dotykać bez rękawic, czy nie?


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 17 ->