Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Polowanie zbiorowe

Galeria zdięć

Polowanie zbiorowe

      Polowanie zbiorowe charakteryzuje się udziałem w polowaniu co najmniej dwóch myśliwych, którzy działają wspólnie. Polowanie zbiorowe jest organizowane przez dzierżawcę lub zarządcę kola łowieckiego i on wyznacza osobę prowadząca polowanie.

      Osoba prowadząca polowanie powinna zapewnić bezpieczeństwo osobą uczestniczącym w nim, musi postępować zgodnie z przepisami oraz dbać o to aby nie uszkodzić szkód w uprawach rolnych. Osoby uczestniczące w polowaniu powinny postępować według zasad które preferuje osoba prowadząca. Polowanie zbiorowe trwa od wschodu do zachodu słońca, z udziałem nagonki jak i w towarzystwie psów.



POLOWANIE NA DZIKI

  • na dziki można polować z psami, podkładacz po wytropieniu śladów dzików wypuszcza na tropy psy (tzw. dzikarze), które wyszukują drapieżników, zaś myśliwy w tym czasie obstawia mioty na przesmykach

  • Polowanie na pochód to poszukiwanie spotkania z dzikiem na żerowisku polnym lub leśnym, także pod dębami bukami lub na łąkach. Zdarza się że myśliwy bardzo często napotykają dziki w kąpielisku. Polowanie na pochód najczęściej odbywa się podczas jesieni i w zimie (na białej stopie kiedy jest puszysty śnieg).

  • Zasiadka, jak sama nazwa wskazuje polega na czatach. Myśliwy zasiada na ambonie lub na gruncie wieczorem lub o świcie, w pobliżu terenów na których dziki najczęściej spacerują i przychodzą na żery (najczęściej wieczorem).

  • Polowanie jednego lub dwóch myśliwych z udziałem jednego lub dwóch naganiaczy jest polowaniem na tzw. ciche pędzenia. Myśliwi podczas takiego polowania zajmują miejsce w pobliżu wejścia lub wyjścia dzików, a naganiacze idą z wiatrem i od czasu do czasu uderzają kijem o pnie drzew.

  • Podczas polowania z nagonką bądź z psami, myśliwi obstawiają cały miot dzików, a nagonka zachodzi od jednej strony i przechodzi przez miot, najlepiej z wiatrem. Psy które są wpuszczone w mioty przeskakują przez zarośla oraz różnorodne gęstwiny leśne i ruszają na zalegające tam dziki.



    Locha z młodymi
    Locha z młodymi
    POLOWANIE NA ZAJĄCE
          Polowania na zające odbywają się tylko zbiorowo, przy udziale co najmniej 6 myśliwych. W polowaniu na zające bierze także udział nagonka. Myśliwi zajmują swoją pozycję na linii oraz na flankach zaś nagonka zajmuje miejsca rozstawione równolegle, naprzeciwko linii utworzonej przez myśliwych.



    POLOWANIE NA LISY/strong>
          Polowanie na lisy z psami odbywa się tak, że do lisie nory wpuszczany jest pies rasy foksterier lub jamnika, przez co lis jest wypłaszany. Takie polowanie najlepiej przeprowadzać w okresie stycznia lub lutego, ponieważ w tych miesiącach lisy maja okres cieczki i przesiadują w sowich norach.

  • Jedną z pośród innych metod polowania na lisy jest wab. Poprzez udawanie kniazienia zająca lub też pisku myszy myśliwy próbuje zwabić lisa. Jeśli uda się ustrzelić lisa nie należy go podnosić od razu, ponieważ mogą nadejść następne drapieżniki -lisy .

    Zając
    Zając
  • Polowanie na lisy poprzez nagonkę odbywa się w następujący sposób: myśliwi powinni zająć się tymi miotami w których spodziewają się lisa, aby uniknąć spłoszenia zwierzyny poprzez strzały w pobliskim otoczeniu. Nagonka wraz z myśliwym powinna zbliżać się do miotu bardzo cicho, ponieważ lis jest bardzo czujnym zwierzęciem i może opuścić miot. Lis ścigany przez nagonkę oddala się w określonym kierunku, porusza się po terenach bardzo gęstych unikając wszelakich otwartych przestrzeni.

  • Polowanie na lisa poprzez zasiadkę odbywa się w taki sam sposób jak na inne drapieżniki. Myśliwy czai się na lisa gdy ten przychodzi na żerowiska, można podkładać przynęty na zwierzę np. ryby lub padlinę. Przynęta np. padlina powinna być przeciągnięta przez myśliwego po terenach leśnych w pobliżu miejsc w których lis przebywa najczęściej (ostoja lisa), później padlinę tą myśliwy zostawia w pobliżu ambony w dogodnym dla niego miejscu aby oddać strzał do lisa. Zasiadka na lisa powinna odbywać się rano bądź też wieczorem.

  • Na drapieżne lisy można polować także z fladrami. Ta metoda polega na otoczeniu terenu na którym najczęściej przebywają lisy sznurkiem, na którym są zawieszone kawałki materiału o barwie jaskrawej np. czerwonej. Sznurek z kawałkami materiału powinien być umocowany w ten sposób, aby był jak najbliżej ziemi lub śniegu. Jeżeli myśliwy odpowiednio umocuje sznur, lis pod nim nie przejdzie i nawet nie przeskoczy napotkanej przeszkody, wręcz przeciwnie będzie kilkakrotnie obchodził miot.



    POLOWANIE ZBIOROWE NA GRUBĄ ZWIERZYNĘ
          Osoba prowadząca polowanie zbiorowe, może obsadzić myśliwymi stałe miejsca, w których gruba zwierzyna przychodzi najczęściej, musi to obyć się z uwzględnieniem wszystkich warunków i przepisów bezpieczeństwa podczas polowania zbiorowego. Prowadzący może także wyznaczyć myśliwemu stanowisko ruchome z boku bądź też z tyłu pędzenia.



    Sarny na polanie
    Sarny na polanie
    POLOWANIE PĘDZENIAMI W LESIE
          Polowanie zbiorowe metodą pędzenia leśnego, powinno odbywać się w kierunku gęstwin leśnych jak również zagajników, nie może odbywać się w kierunku otwartych pół. Odpowiednie pędzenie leśne powinno mieć głębokość około 600 - 1000 m. Nagonka podczas tego polowania rozstawiona jest podobnie jak w pędzeniu polny, ale myśliwi są rozstawieni wokół miotu. Myśliwi są rozstawieni w mniejszych odległościach od siebie co najmniej około 60 - 80 m.



    POLOWANIE NA BAŻANTY
          Myśliwy na polowanie na bażanty udaje się w towarzystwie psa. Najlepsze psy na takie polowanie to legawe lub płochacze.

          W tych polowaniach bierze także udział nagonka, która kieruje bażanty na linię myśliwych. Myśliwi polując na bażanty stoją niedaleko siebie w odległości co najmniej 40-60 kroków (odległość ta jest uwarunkowana jest długością linii i liczby osób polujących w tym samym czasie). Na skrzydłach myśliwi ustawiają się w większych odległościach, zaś nagonka idzie bez krzyku i uderza kijami o pobliskie pnie drzew.



    Ambona myśliwska
    Ambona myśliwska
    POLOWANIE NA JELENIE
  • Na jelenie poluje się także metodą wabu podczas ich okresu rui. Metodę tą może stosować myśliwy z dużym doświadczeniem. W tym polowaniu myśliwy stara się aby jeleń wyszedł na spotkanie ze swoim domniemanym rywalem. Aby wybawić zwierzę trzeba bardzo umiejętnie naśladować głos byka, co nie należy do łatwych zadań.

  • Polując na jelenie myśliwy zasiada także na ambonie umiejscowionej na skraju lasu, na której czeka aż zwierzę się pojawi.

  • Na jelenie można także stosować metodę polowania na zasiadkę, która najczęściej ma miejsce w przejściu jeleni na żerowiska.

  • Myśliwi podczas polowania na jelenie korzystają z pojazdów, którymi objeżdżają ze swoim kompanem teren i w każdej dowolnej chwili i miejscu mogą może opuścić pojazd zarówno konny jak i mechaniczny, bez jego zatrzymywania.



    POLOWANIE NA SARNY
  • Na sarny można polować z podjazdu, tzn. myśliwy w pojeździe konnym lub mechanicznym wraz ze swoim kompanem, objeżdżają teren, gdy zauważą sarny myśliwy może wyskoczyć z pojazdu bez jego zatrzymywania się w dowolnym miejscu i czasie.

  • Polowanie na wab stosuje się na sarny w okresie ich rui. Myśliwy naśladuje głos kozy, którym to rujna koza wabi do siebie kozła.

  • Najczęściej w maju myśliwi polują na podchód lub zasiadkę. Myśliwy czeka na sarnę na łąkach lub polach gdzie zwierzęta przychodzą na żer, wieczorem zazwyczaj pojawiają się młode sarny, potem wyłaniają się starsze osobniki a na samym końcu stare kozły.

    Galeria zdjęć 

    DzikPolowanie zbioroweAmbona myśliwskaLocha z młodymiSarny na polanieZając


    Komentarze (0)


    Dodaj komentarz

    Autor:
    Temat:
    Treść:
    Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
    Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 12 ->