Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Błotniak zbożowy

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania

Błotniak zbożowy

Łac. Circus cyaneus




      Błotniak zbożowy jest dużym wędrownym ptakiem drapieżnym z rodziny jastrzębiowatych. Najbardziej podobnym ptakiem do błotniaka zbożowego, jest błotniak łąkowy oraz błotniak biały. Błotniak zbożowy jest większy niż wyżej wymienione dwa gatunki ptaków drapieżnych. Błotniak zbożowy różni się od błotniaka łąkowego tym, że nie posiada pasów znajdujących się na skrzydłach, zaś od błotniaka bladego, różni się rozległymi zakończeniami skrzydeł w barwie czarnej. Posiadane przez błotniaka zbożowego szersze skrzydła, nie mają trzech ale cztery wydłużone lotki, tak samo jak błotniaki stepowe i łąkowe.



Galeria zdjęć 

Błotniak zbożowy na gałęziSamica przy gnieździeBłotniak zbożowy w locieBłotniak zbożowy w gnieździeBłotniak zbożowyPiskle błotniaka zbożowego

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
      Błotniak zbożowy zamieszkuje prawie całą Europę. W naszym kraju błotniak zbożowy jest nielicznie występującym ptakiem lęgowym. Ptaki przylatują do Polski od marca do pierwszej połowy maja. Ptaki odlatują we wrześniu oraz w październiku (czasami nawet w listopadzie). Ilości ptaków tego gatunku przebywających w naszym kraju jest trudne do ustalenia, ponieważ żyją one w dużym rozproszeniu. Prawdopodobnie w Polsce jest od 30 do 40 par lęgowych. Najwięcej drapieżników żyje na Pomorzy Zachodnim oraz w Wielkopolsce.

      Błotniak zbożowy najchętniej przebywa na nizinach, na łąkach, na obszarach podmokłych, jak również nad rzekami z niską roślinnością. Drapieżnika można także spotkać na polach uprawnych, nie przepada za terenami górskimi. Najczęściej można ptaki spotkać podczas nocy w szuwarach. Podczas migracji oraz na zimowiskach błotniak zbożowy czasami tworzy zbiorowe noclegowiska.



WYGLĄD
      Błotniak zbożowy ma podobną wielkość do jastrzębia. Podczas lotu ma wydłużony tułów, a jego skrzydła są dość długie i szerokie. U błotniaków zbożowych występuje dymorfizm płciowy, tak samo, jak u innych ptaków tego gatunku.

      Samiec błotniaka zbożowego posiada jasnopopielatą barwę wierzchu swojego ciała, głowę oraz pierś, zaś spodnia część oraz ogon jest o barwie białej. Lotki są koloru czarnego. Lotki drugorzędowe pod skrzydłami maja zakończenie w barwie czarnej, wspólnie tworzą czarną krawędź skrzydeł. Dziób drapieżnika jest w barwie żółtej, z widocznym czarnym zakończeniem, nogi także posiadają barwę żółtą.

      Samica jest większa od samca. Wierz ciała ma w barwie brązowej, zaś jej spód ciała jest w barwie rdzawożółtej z widocznym podłużnym kreskowaniem. Na ogonie samicy znajdują się wyraźne czarne pasy. Bardzo trudno rozpoznać samicę błotniaka zbożowego, wśród samic innych drapieżnych błotniaków, jest to możliwe, jeśli posiadany odpowiednie doświadczenie w rozpoznawaniu ptaków.

      Zarówno samiec i samica posiadają kuper w barwie białej. Biały kuper, odznacza się bardzo dobrze u samicy podczas lotu. Młode ptaki mają bardzo podobne upierzenie do samicy, ale nie posiadają wyraźnych prążków znajdujących się na nogawicach, lotki drugorzędne młode drapieżniki mają w barwie ciemnej.
długość ciała błotniaka zbożowego wraz z dziobem i ogonem wynosi od 43 do 52 cm
rozpiętość skrzydeł ptaka wynosi od 95 do 110 cm
długość ogona wynosi od 20 do 25 cm
masa ciała samca wynosi od 350 do 480 g
masa ciała samicy wynosi od 450 do 700 gr




ROZMNAŻANIE
      W naszym kraju legowiska błotniaka zbożowego rozpoczynają się w kwietniu. Ptaki tego gatunku prowadzą samotniczy tryb życia. Podczas okresu rozrodczego drapieżniki prowadzą bliższe związki, które od razu po sezonie rozrodczym szybko się kończą. Błotniak zbożowy w znacznej liczebności jest ptakiem monogamicznym, ale jeśli występuje duża obfitość pokarmowa, ptaki mogą przejść na poligamię. Gdy samice błotniaka przybędą na obszary lęgowe, samiec zaczyna swój charakterystyczny lot tokowy. Przy wyborze samca samicy pomaga jest godowe karmienie, zazwyczaj w krótkim czasie po nim, dochodzi między ptakami do kopulacji.

      Samica błotniaka zbożowego sama buduje gniazdo, na jego miejsce zazwyczaj wybiera gęstą roślinność. Czasami w szczególnych okolicznościach, samica zakłada gniazdo w zbożu. Samica gniazdo buduje bardzo starannie, zajmuje jej to od 10 do 15 dni. Najczęściej ptaki gniazdują w pojedynkę, ale czasami mogą tworzyć większe skupiska.

      Samica podczas jednego roku wydaje na świat jeden lęg, w maju składa od 4 do 6 jaj, które wysiaduje sama przez okres około 31 dni. Rolą samca w tym okresie jest zapewnienie samicy pokarmu, ale przekazanie pokarmu samicy, jak u innych błotniaków odbywa się w locie. Młode błotniaki rodzą się asynchroniczne, co 1-3 dni, tak samo jak ma to miejsce u innych błotniaków. Pisklęta opuszczają gniazdo po upływie około 40 dni. Młode potomstwo błotniaków osiąga dojrzałość płciową w drugim lub trzecim roku życia.



POŻYWIENIE
      Błotniak zbożowy żywi się małymi gryzoniami, małymi ptakami i owadami. Podczas okresu lęgowego, głównym pożywieniem drapieżników są ptaki wróblowate (skowronki, potrzosy, szpaki). Podczas zimy błotniak zbożowy żywi się małymi ssakami (norniki zwyczajne). Norniki zwyczajne mają bardzo duży wpływ na liczebność drapieżnego błotniaka zbożowego. Ptaki najczęściej polują podczas lotu patrolowego, który odbywa się na niskiej wysokości. Drapieżnik gdy zauważy swoją zdobycz spada na nią na ziemię.



Filmy 

Polujący Błotniak zbożowy - samiec

Błotniak zbożowy

Błotniak zbożówy na łace

Sposoby zwalczania 

OCHRONA
      Błotniak zbożowy jest objęty ścisła ochroną gatunkową w naszym kraju. Drapieżniki wymagają ochrony czynnej. Największymi zagrożeniami dla błotniaków zbożowych są: nielegalne polowania na ptaki, lisy polujące na błotniaki zbożowe mają łatwość ich złapania, ponieważ ptaki zakładają gniazda na ziemi, zmiany dotyczące reżimu hydrologicznego rzek, utrata legowisk przez ptaki w wyniku powstawania nowych pól uprawnych, osuszanie znajdujących się między polami zbiorników wodnych i torfowisk.


Komentarze (0)