Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Błotniak stawowy

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania

Błotniak stawowy

Łac. Circus aeruginosus




Błotniak stawowy jest dużym ptakiem drapieżnym, należy do rodziny jastrzębiowatych. Błotniak stawowy jak wszystkie inne błotniaki zamieszkują tereny otwarte. Zazwyczaj zamieszkuje na trzcinowiskach leżących wokoło jezior oraz stawów, które są obficie zarybione. Drapieżnik zasiedla także torfowiska z zaroślami wierzbowymi, oczka wodne pól uprawnych, lubi bardzo gęsto obrośnięte przeróżnymi szuwarami tereny podmokłe, różne zbiorniki zaporowe, przeróżne starorzecza oraz wiklinowe zarośla. Ptak ten nie lubi terenów na których znajdują się lasy. Błotniak stawowy zaczyna coraz częściej zasiedlać coraz to mniej typowe dla siebie siedliska, spowodowane jest to wzrostem jego populacji. Po upływie okresu lęgowego zaczyna swoje żerowiska przeprowadzać nad ścierniskami oraz nad polami uprawnymi. Obecnie znane są dwa podgatunki błotniaka stawowego:
c. aeruginosus aeruginosus - występuje w Europie oraz na Środkowym Wschodzie aż do centralnej Azji
c. aeruginosus harterti- występuje na terenach zachodniej Afryki

Błotniak stawowy zazwyczaj prowadzi samotniczy tryb życia, ale podczas nocy może niejednokrotnie spać razem ze swoją grupą, wyłącznie podczas okresu rozrodczego żyje gromadnie. Podczas swobodnych i niskich lotów, skrzydła ptaka są ułożone na kształt litery V i są lekko uniesione do góry. Najchętniej lata nad niską roślinnością, która rośnie na łąkach, na pastwiskach oraz na polach.

Galeria zdjęć 

Błotniak stawowy na łaceBłotniak stawowy w locieBłotniak stawowy w trawieJaja błotniaka stawowegoBłotniaki stawowe w locieBłotniak stawowy nad rzeką

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
Błotniak stawowy zasiedla środkową Azję oraz Europę oprócz Półwyspa Skandynawskiego. Drapieżnik najdalej na lęgowiska zapuszcza się na tereny północnej Afryki oraz na środkowy Wschód. Błotniak stawowy jest ptakiem wędrownym, północne populacje tego gatunku, potrafią przemierzyć 5000 km. Przyloty zaczynają się już od połowy marca oraz w kwietniu, zaś odloty przypadają na lipiec oraz październik. Cała migracja nie charakteryzują się kulminacją ptaków. Osobniki żyjące na terenach europejskich zimują zazwyczaj w Afryce, zdarzają się im zimowiska na obszarach europejskich tzn. nad Morzem Śródziemnym.

W naszym kraju Błotniak stawowy jest nielicznym ptakiem lęgowym niżu, najbardziej liczne grupy drapieżnika występują zazwyczaj podczas marca aż do października. Najliczniejsze stada występują jednak na zachodzie oraz na północnym wschodzie polski. Najwięcej ptaków odnotowano na terenach Wielkopolski, na Podlasiu, nad Zalewem Szczecińskim, na terenach ziemi Lubuskiej oraz na obszarach stawu w Dolnej Baryczy. Błotniak stawowy, jest jednym z najliczniej spotykanych ptaków szponiastych na terenach naszego kraju, czasami można do spotkać nawet podczas zimy. Populacja błotniaka stawowego nadal rośnie, niestety maleje ona na terenach gdzie ulegają zniszczeniu naturalne siedliska ptaków, które wykorzystywane były na jego lęgowiska. Łacińska nazwa ptaka odnosi się do krążenia w powietrzu - Circus , lecz błotniaki stawowe nie mają z tym nic wspólnego.



WYGLĄD
Błotniak stawowy jest największym ptakiem pośród innych błotniaków. Ma bardzo długie skrzydła. Samica jest troszkę większa od samca, posiada ciemnobrązowe upierzenie o wyraźnie kremowożółtym gardle oraz wierzchu głowy, który swoim kształtem przypomina hełm. Przednie brzegi skrzydeł także są w barwie kremowożółtej. Nadgarstki samicy oraz wyraźnie widoczna plama znajdująca się na piersi ptaka, jest w barwie jasnej.

Samiec posiada brązowe upierzenie na grzbiecie, wierzch skrzydeł posiada na sobie aż trzy barwy, które występują w następujących odcieniach: popielatoszarawe z czarnymi wyraźnie odcinającymi się końcami, jak również popielatoszarawe z jasną częścią środkową. Ogon samca jest w barwie niebieskopopielatej. Głowa oraz pierś samca jest w barwie żółtobiałej, zaś spodnia część ciała jest w barwie rdzawobrązowej.

Błotniak stawowy posiada żółte nogi, wokół oczu znajdują się widoczne talerzowato ułożone pióra tzw. szlara. Młode drapieżniki swoim wyglądem bardzo przypominają samicę, posiadają ciemnobrązowe upierzenie. Różnią się jednak od samicy swoją ciemną głową i małą charakterystyczną żółtą plamką znajdującą się na potylicy.

Błotniak stawowy swoją budową ciała przypomina drapieżnego myszołowa, ale posiada od niego o wiele smuklejszą sylwetkę, węższe skrzydła oraz dłuższy ogon.
długość ciała wraz z dziobem i ogonem ptaka wynosi od 48 do 56 cm
rozpiętość skrzydeł ptaka wynosi od 100 do 130 cm
długość ogona samicy wynosi od 21 do 23 cm
długość ogona samca wynosi od 22 do 25 cm
waga ciała samicy wynosi od 500 do 700 g
waga ciała samca wynosi od 500 do 600 g




ROZMNAŻANIE
Błotniak stawowy jest gatunkiem monogamicznym, najczęściej gniazduje w rozproszeniu. Samce czasami łączą się z dwoma samicami. Jeśli na terenie na którym znajdują się gniazda, jest dużo pożywienia, ptaki gniazdują w luźnych gromadach, i bronią przy tym najbliższe sowie terytorium. Podczas odbywających się toków, samiec podaje w locie samicy pokarm, jest to swojego rodzaju prezent dla niej.

Błotniaki stawowe swoje gniazda najczęściej zakładają w pobliżu wody w gęstych trzcinach, a także na ziemi. Za pomocą patyków oraz roślinności wodnej budują mocną platformę o średnicy 100 cm i wysokości 50 cm . Gniazdo ptaków można także spotkać na łące. Błotniak jest jedynym ptakiem drapieżnym, który wybiera trzciny na miejsce budowy swojego gniazda.

Samica wyprowadza jeden lęg podczas roku, w okresie maja lub czerwca składa od 3 do 6 jaj w barwie białawej lub lekko niebieskawej. Samica przez okres od 31 do 36 dni wysiaduje jaja. Podczas gdy samica wysiaduje jaja, samiec dba aby nie zabrakło im pokarmu, to on w tym czasie wyłącznie poluje. Młode są karmione zarówno przez ojca, jak i przez matkę. Młode ptaki opuszczają gniazdo po upływie od 35 do 40 dni, w tym samym czasie stają się zdolne do samodzielnych lotów. Po upływie około 62 dni młode ptaki są całkowicie samodzielne, ale nadal korzystają z pokarmu dostarczanego przez rodziców, czasami może być to nawet pokarm w postaci martwych węży i ptaków (padlina) . Samiec podaje samicy pokarm w locie, jest to widowisko bardzo interesujące. Ptaki przy tym wykonują w locie rożne akrobacje. Po przejęciu pożywienia samica, wraca do młodych aby je nakarmić, zaś samiec wraca na dalsze polowanie



POŻYWIENIE
Błotniaki stawowe żywią się drobnymi ssakami w postaci drobnych gryzoni, ptakami, płazami, rybami oraz owadami. Drapieżniki zjadają również jaja oraz pisklęta innych ptaków.

Ptaki polują zazwyczaj nad terenami, na których znajdują się łąki oraz zbiorniki wodne, podczas polowania ofiary wyszukują za pomocą słuchu, tak samo jak robią to sowy. Drapieżnik wypatruje ofiar poprzez patrolowy lot, w którym to szybuje i krąży na dużych obszarach. Gdy wypatrzy swoją zdobycz, może na nią spadać nawet z kilku metrów, następnie chwyta ją za pomocą swoich szpon. Błotniak stawowy małe ofiary zazwyczaj chwyta na ziemi, bardzo nie często swoje ofiary łapie w powietrzu. Uwielbia polować na samice kaczek, które siedzą na swoich jajach (np. kulików i perkozów).



Filmy 

Błotniak stawowy w locie

Błotniak stawowy podczas posiłku

Sposoby zwalczania 

OCHRONA
Błotniak stawowy jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Ptaki wymagają ochrony czynnej. Najczęściej występujące przyczyny, które uniemożliwiają ptakom zajmowanie ich preferowanych miejsc na budowę gniazda oraz na wykonywanie żerowisk to :

  • likwidacja małych mokradeł
  • likwidacja małych cieków wodnych
  • likwidowanie szuwarów na stawach oraz innych zbiornikach wodnych
    Błotniakowi stawowemu zagrażają także ludzie, którzy go tępią, uważają błotniaka jako szkodnika, ponieważ mylą go z drapieżnym jastrzębiem.


    Komentarze (0)


    Dodaj komentarz

    Autor:
    Temat:
    Treść:
    Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
    Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 9 ->