Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Ryjówka malutka

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania
Komentarze

Ryjówka malutka

Łać; Sorex minutus




      Ryjówka malutka jest ssakiem z rodziny ryjówkowanych. Ryjówka lubi przebywać w wilgotnym terenie. Jej środowiskiem życia są obrzeża podmokłych lasów, wilgotne łąki, kępy krzewów na łąkach oraz bagnach, żywopłoty, ogródki działkowe.

      Ryjówka jest ssaliem aktywnym zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie potrafi kopać nor w ziemi, lecz bardzo często korzysta z nor wygrzebanych przez inne zwierzęta takie jak krety czy norniki oraz Myszy.

      Żywi się głównie owadami. Podczas zimy trudno o owady, dlatego ryjówka zywi się wtedy owocami oraz nasionami.

      Ryjówka posiada bardzo intensywną przemianę materii. W ciągu jednego dnia zjada więcej niż wynosi jej masa ciała. Jest bardzo niewytrzymałe na głód. W zimie jej śmierć może spowodować jednodniowy brak pokarmu.

Galeria zdjęć 

RyjówkaRyjówka w ludzkiej dłoniRyjówka w lesie

Informacje hodowlane 

WYSTEPOWANIE       Ryjówke mozemy spotkać w większośći krajów Europy, jak również w Azji . W Polsce występuje na całym naszym terytorium.

WYGLĄD       Ryjówka jest najmniejszym ssakiem żyjacym w Polsce. Długość jej ciała wynosi około 4 -6,5 cm, długość ogona to około 3,2-4,4 cm. Mama jej ciała wynosi od 3 do 7 g.

      Ten mały Ssak posiada charakterystyczny, wydłużony ryjek, na którym znajdują się długie włosy czuciowe.

      Ubarwieniem ciała zbliżona jest do ryjówki aksamitnej. Grzbiet ciała posiada w kolorze brunatno - szarym. Brzuch koloru zółto - szarego. Między barwami grzbietu a brzucha nie ma widocznej granicy, ponieważ ubarwienie grzbietu łagodnie przechodzi w jasniejsze ubarwienie brzucha.

Rozmnażanie       Okres godowy ryjówki przypada od kwietnia do sierpnia. Samica rodzi od 2 do 9 młodych, które do czasu osiagnięcia samodzielności przebywają w gnieździe oraz żywią się mlekiem matki. Dojrzałość płciową młode rujówki osiagają w wieku 1 roku. Ryjówki zyją bardzo krótko, zaledwie 1,5 roku jak np. chomiki. W ciagu sojego krótkiego życia samica wydaje na świat zalewdwie kilka miotów.

Filmy 

Ryjówka malutka

Mała ryjówka

Sposoby zwalczania 

Ochrona Ryjówka podlega ścisłej ochronie gatunkowej.


Komentarze (7)

dlaczemu ryjówy sa w szkodnikach? | Mich  |  2023-11-01, 06:50:24
Ja mam ryjówkę na 4 piętrze bloku. Uratowana przed kocichą żyje sobie w terrarium. Drewnojada zżera w 10 minut, lepiej jak ptasznik :) .

| Maria  |  2023-04-25, 16:52:55
To pomogło mi w lekcjach.????????

Ryjówki | Kinia  |  2022-12-28, 10:05:06
Dzień dobry U mnie w bloku mieszkają te maluchy, już 3 razy pojawiły się w moim mieszkaniu na pierwszym piętrze. Mam w domu 2 koty na te 3 spotkania niestety jedna nie przeżyła. Pierwszą wywiozłam do nadleśnictwa bo tam mnie skierowano po milionie telefonów, a ostatnią udało się uchronić przed domownikami i wypuściłam ją na pobliskiej łące ale raz dwa przytuptała do bloku i odkryłam że tam po prostu mieszkają bo jest mnóstwo małych otworów którymi wchodzą sobie do piwnicy. Co nie zmienia faktu że nawet Pan leśniczy był w szoku co to zwierzątko robiło na pierwszym piętrze.

Pierwszy filmik ryjówka | Robert  |  2022-10-30, 21:49:18
Witam. Od 10 miesięcy posiadam ryjówkę małą którą uratowałem od zamarznięcia i głodu. W ciągu doby musi być trzy razy karmiona. Wiem o jej życiu i zachowaniach więcej niż można wyczytać w niejednym opracowaniu naukowym. To zwierzę jak jest nakarmione, wyspane i ma ciepło to jest niesamowicie szybkie i zwinne. Obraz który pokazany jest na pierwszym filmiku to ryjówka u progu śmierci głodowej. Ktoś kto kręcił ten film nie miał pojęcia o tym ssaku. Jest wycieńczona z głodu i trzęsie się. Moja ryjówka podobnie wyglądała gdy opóźniłem jedno karmienie w ciągu doby. Proszę o usunięcie tego filmu bo to jak epatowanie znęcania się nad zwierzęciem. Ta ryjówka z filmu jeśli nie została nakarmiona żywym pokarmem to na pewno po godzinie od nagrania już nie żyła.

Pytanie | Kw  |  2016-07-22, 14:29:29
Znalazłam dziś (chyba) takie dwie malutkie leżące pod drzwiami mojego domu. Mam je w domu, no raczej płytki i beton nie są ich terenem a do ogrodu za domem maja bardzo daleko (nie mam dojścia z ulicy do ogrodu tylko przez dom). Za bardzo nie wiem co mam z nimi zrobić i co przede wszystkim tam robiły. Podjazd, beton, plytki zero roślin, ziemi czy wilgotnego terenu. Wypuścić je w ogrodzie, ale wydaje mi się że są bardzo młodziutkie. Może ktoś mi pomoże. Pozdrawiam :-)

bład | alek  |  2016-02-08, 17:22:32
nie ryówkowanych tylko ryjówkowatych

rujówki | agatka  |  2015-07-24, 02:06:22
a jak to się ryjówki przemieniły w rujówki? Pewnie winna ruja?;)


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 15 ->