Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Mysz domowa

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania
Komentarze

Mysz domowa

Łac: Mus musculus
Mysz domowa to gatunek gryzonia z rodziny myszowatych. Gatunkiem synantropijny, pochodzi prawdopodobnie od myszy zamieszkującej stepy oraz tereny półpustynne od północnej Afryki, poprzez południowo-wschodnią część Europy aż po Wyspy Japońskie. Można ją spotkać wszędzie tam gdzie żyje człowiek (nawet na stacjach antarktycznych). Mysz domowa odznacza się doskonałymi zdolnościami adaptacyjnymi, w domostwach ludzkich prawdopodobnie pojawiła się od początków ludzkiej gospodarki rolniczej.
Trudne warunki środowiska nie są dla myszy żadną przeszkodą. Może ona żyć w kopalniach, a także w chłodniach, gdzie temperatura nie wzrasta powyżej 0 °C.
Mysz domowa prowadzi głównie nocny tryb życia. Prowadzi życie w zhierarchizowanych koloniach. Buduje własne gniazda. W warunkach hodowlanych żyją około 1,5 roku. Najstarsze osobniki na wolności dożywają 4 lat, ale przeciętnie tylko 1-1,5 roku.
Mysz domową uważa się za szkodnika. Koty były udomowione w celu zwalcania myszy i szczurów. Mysz domowa może być nosicielem chorób, a także powodować straty w miejscach składowania żywności a przede wszystkim zbóż. Wybrane linie hodowlane myszy domowej są powszechnie wykorzystywane w doświadczeniach laboratoryjnych, jako model zwierzęcy o wysokim stopniu homologii z człowiekiem (w szczególności białe myszki).

Galeria zdjęć 

Mysz domowa w kołowrotkuMysz domowa z noworodkami

Informacje hodowlane 

WYGLĄD MYSZY DOMOWEJ
Mysz domowa ma smukłą budowę ciała, pysk zaostrzony z włosami zatokowymi ("wąsy"), uszy ma dość długie i cienkie. Długość tułowia i głowy myszy domowej wynosi około 11 cm. Masa ciała nie przekracza 25g. Ogon słabo owłosiony, pokryty pierścieniowatymi łuskami. Długość ogona to około 10 cm. Wierzch ciała barwy szaro-żółtawej, spód białawej. Samica ma pięć par sutków. Osobniki tego gatunku wydzielają charakterystyczny mysi zapach (podobny zapach wydzielają ludzie z nieleczoną fenyloketonurią).

ROZMNAŻANIE MYSZY DOMOWEJ Mysz domowa dojrzałość płciową osiąga w wieku około 2-3 miesięcy. Ciąża trwa 21 dni. W miocie jest zazwyczaj 4-9 młodych. W sprzyjających warunkach rozmnażanie trwa cały rok, średnio 5-8 miotów na jeden rok. Noworodki rodzą się ślepe oraz nagie. Zaczynają widzieć po upływie 12-15 dni, po 25 dniach życia przestają się odżywiać mlekiem matki.

POKARM MYSZY DOMOWEJ
Jest wszystkożerna, może jeść pokarm wyłącznie pochodzenia roślinnego lub również zwierzęcego. Nie gromadzi zapasów jak chomik.

Filmy 

Mysz domowa

Myszy domowe w akwarium z noworodkami

Sposoby zwalczania 

W celu zwalczenia na naszym terenie myszy możemy posłużyć się pułapkami żywochwytnymi na myszy i gryzonie. Są one całkowicie humanitarne i nie wyrządzają zwierzętom żadnej krzywdy.


Komentarze (6)

Myszki | Terrarysta  |  2020-02-21, 10:01:30
Super strona, myszki, nadają się dla mojego węża na karmówkę :>

myszy :) | :)  |  2017-11-01, 20:27:31
lubie mysz mam 1 :) :) :)

lol | marcel 555 Trollolololo  |  2017-11-01, 20:25:14
fajne też mam myszy 10 i co 2 dni daję im ziarenka i serek. Ja to piszę w dzień 1.11.2017 i tyle chyba i mieszkam na szpitalnej 50-40 pozdrawiam myszki i ciebie :)

myszy | gosia  |  2015-02-08, 14:38:43
naprawdę fajne informacje i ciekawe filmiki

myszy | gosia  |  2014-07-20, 13:48:22
świetna strona, bardzo przydatna

myszy | gosia  |  2014-07-20, 13:47:43
kocham myszy miałam już 2


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 13 ->