Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Rybołów

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania

Rybołów

Łac. Pandion haliaetus




      Wspólną cechą orłów jest ich brązowoczarne lub brązowe, mało kontrastowe upierzenie, co może wprowadzić w błąd przy identyfikowaniu gatunków.
Wyłom w jednolitości ubarwienia orłów stanowi pstra szata rybołowa. Ale nie jest to jedyna cecha wyróżniająca.
Rybołowy posiadają czwarty palec nawrotny, czyli dwa palce z tyłu. Zoolodzy utworzyli dla rybołów w ramach rzędu drapieżnych oddzielną rodzinę - rybołowów, zawierającą jeden rodzaj oraz jedyny gatunek.
Piękny czarnobiały dzienny ptak drapieżny gnieździ się zazwyczaj na północy i wschodzie Europie, rzadziej na południu Hiszpanii oraz na wyspach Morza Śródziemnego. Jest bardzo dobrym rybakiem.
Gniazdo buduje na wysokich drzewach w pobliżu wody. Średnica gniazda wynosi 1,5 m, głębokość około 2 m. Rybołów lata powoli nad powierzchnią wody zawisając nieraz, podobnie jak pustułka, co pozwala mu dostrzec ryby. Nurkuje z wysokości 50 m, ze skrzydłami złożonymi wzdłuż ciała i wystawionymi do przodu szponami. Podczas polowania rybołowów nieraz zanurza się cały w wodzie. Może łapać ryby o masie do 2 kg. Łowi tylko w wodach przejrzystych. Kiedy woda jest zmącona poluje na młode ptaki lub małe kręgowce.

Galeria zdjęć 

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
Występuje prawie w całej Europie, południowej i środkowej Azji oraz w północnej Afryce. Zimuje w Afryce i południowej Azji. Przyloty od połowy marca do połowy czerwca. Odloty od sierpnia do polowy października. W Polsce rybołów jest nielicznym ptakiem lęgowym, występuje wyłącznie na dwóch obszarach: Pojezierza Mazurskiego oraz Pomorza Zachodniego, fragment ziemi lubuskiej i częściowo Wielkopolski - całkowita liczebność: 70-75 par. W Polsce przebywa od połowy marca do połowy listopada, niektóre osobniki pozostają na zimę (przeważnie gdy ta ma łagodniejszy przebieg).

WYGLĄD
Rybołów jest bardzo silnym ptakiem o masie ciała 1,5 - 2 kg. Rozpiętość skrzydeł wynosi 150 - 170 cm. Podczas aktywnego lotu jego skrzydła są lekko zgięte, a podczas szybowania wyprostowane i szeroko rozpostarte. Rybołowa możemy poznać po głowie i nieskazitelnie białym spodzie ciała, kontraktującym z czarnym pasem wokół oczu oraz prawie czarnym płaszczem. Palce rybołowa zakończone są długimi zakrzywionymi pazurami, wnętrze jego szponów jest szorstkie, co ułatwia drapieżnikowi na lepsze chwycenie ryb.

ROZMNAŻANIE
W marcu lub w kwietniu para drapieżnych ptaków opuszcza zimowiska znajdujące się w Afryce lub na południu Europy i wraca do swojego gniazda. Po jego naprawieniu samica rybołowa znosi w maju 2-3 jaja, koloru ciemnokasztanowego w cętki. Młode rybołowy wykluwają się po upływie 38 dni, a po ośmiu tygodniach opuszczają gniazdo.

Filmy 

Rybołów na drzewie

Gniazdo rybołowa

Sposoby zwalczania 

OCHRONA
W Polsce rybołów objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Wymaga ochrony czynnej.
Wokół gniazd rybołowów obowiązuje strefa ochronna, przez cały rok w promieniu do 200 m, a okresowo (od 1.03 do 31.08) - w promieniu do 500 m od gniazda.
Nie można tam przebywać i prowadzić robót leśnych.
Od paru lat możemy zauważyć spadek liczebności, spowodowany przesiedleniami i nielegalnymi odstrzałami ptaków.
Następnym powodem jest zagospodarowanie terenów zielonym na cele turystyczne, ptakom drapieżnym brakuje starych drzew na których mogą budować gniazda.
Ptaki możemy przesiedlać za pomocą łapaczy, słapców oraz samołapów na ptaki drapieżne.
Łapiemy je wtedy w sposób humanitarny i łatwo możemy je przewieść w bezpieczne miejsce, pułapki mieszczą się w samochód bez problemu.


Komentarze (0)