Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Orlik grubodzioby

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania
Komentarze

Orlik grubodzioby

Łac. Aquila clanga


Niekiedy gatunki orłów są tak do siebie podobne, że bardzo trudno je odróżnić. Dotyczy to szczególnie orlika grubodziobego. Jest on bardzo mocno podobny do orlika krzykliwego. Wyróżnia go jedynie tonacja brązowego ubarwienia. U orlika krzykliwego ubarwienie jest jaśniejsze, szczególnie na potylicy i brzuchu.

ROZMNAŻANIE
Gody odbywają się zazwyczaj w pierwszej połowie kwietnia, to daje okazje do widowiskowych lotów parami w pobliżu gniazda, które jest ukryte w koronie drzew, nieraz na wysokości 25 m. Pary Orlików powracają do tego samego gniazda przez kolejne lata. Każdego roku odnawiają swoje stare gniazdo, co w końcu prowadzi do uzyskania wspanialej solidnej konstrukcji. Średnica gniazda wynosi 1m, głębokość takich samych wymiarów czyli 1m. Inne gatunki ptaków drapieżnych postępują w ten sam sposób. W maju, w ciągu 2 -3 dni samica znosi dwa jaja w kolorze brudno - białym, z plamkami o kolorze ochry lub brązowymi. Jajko Orlika grubodziobego ma 6.75 cm długości oraz 5.4 cm średnicy. Samica zaczyna wysiadywać już po zniesieniu pierwszego jaja, rzadko pozwala na to aby samiec jej pomagał w wysiadywaniu lub ja zastępował. Po sześciu tygodniach, w odstępach dwudniowych lub trzydniowych, zaczynają się wykluwać pisklęta. Młodsze pisklę zwykle ginie, rodzice więc poświęcają się całkowicie starszemu przez 63-65 dni. Młode zostaje w towarzystwie rodziców nawet po opuszczeniu gniazda. Dorosłym oraz zdolnym do rozrodu staje się dopiero w wieku 5 lat.

Galeria zdjęć 

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
Orlik grubodzioby jest mieszkańcem wschodnich regionów Europy, południowej Syberii oraz Dalekiego Wschodu, do których przybywa wczesną wiosną z miejsc w których zimował czyli z Egiptu, z Azji Mniejszej oraz z Azjatyckiego Południa.
WYGLĄD
Upierzenie dorosłych osobników Orlików grubodziobych jest jednolicie brązowe. Wierzch głowy, kark oraz brzuch są nieco jaśniejsze. Zasadnicze pióra ogona są białe albo białawe. Młode orliki są brązowoszare. Ich skrzydła są ozdobione czterema lub pięcioma rzędami białych plamek. Widoczne z daleka zlewają się i tworzą jasne plamki. W ciągu lat plamki te zanikają, aż całkowicie zanikają w wieku dojrzałym. Za pomocą lornetki możemy zobaczyć, że skrzydła Orlika grubodziobego, których rozpiętość wynosi od 160 do 180 cm, kończą się siedmioma lotkami, które są dobrze widoczne podczas szybowania. Inne orły latają w ten sam sposób, z wyjątkiem orła przedniego, u którego widać tylko pięć lotek. Orlik grubodzioby utrzymuje krawędź atakującą swych skrzydeł prosto, co jest możliwe do zauważenia nawet z przodu. Orlik grubodzioby jest gatunkiem chronionym.

Filmy 

Film1

Sposoby zwalczania 

Gatunek chroniony.


Komentarze (4)

ptaki | Amelia< 3  |  2018-02-26, 20:05:20
To jest bardzo interesujacy film bo wreszczie moglam zobaczyc orlika na filmie nie moglam go znalesc.

| K  |  2016-07-19, 17:09:02
Wlasnie identyfikowalismy na ten postawie zdjecia ptaka widzianego na mazurach. Polowal na rybe albo cos na wodzie.

Orlik | Mika  |  2014-01-02, 21:15:36
Niestety takich ptaków nie widuje się :( jedynie można je ogladać w tv :(... choć miło by było na żywo :)

Piękny orlik | Janek  |  2013-04-08, 09:44:18
Witam, czy ktoś kiedyś widział takiego pięknego ptaka?


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 14 ->