Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Dziki królik

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania
Komentarze

Dziki królik

Łac. Oryctolagus cuninculus
     Dziki królik jest bliskim krewnym zająca. Zamieszkuje suche i piaszczyste równiny europejskie. Nie spotkamy go powyżej 700m npm. Dziki królik nie od zawsze był pospolitym szkodnikiem w Europie. Pochodzący z terenów śródziemnomorskich królik został sprowadzony do Europy Środkowej oraz Północnej, gdzie bardzo dobrze się zaaklimatyzował. Jako gatunek społeczny żyje w grupach od kilku osobników do kolonii liczących wiele dziesiątków królików.
     W ziemi kopie długie korytarze kończące się komorami, w których chroni się przed drapieżnikami oraz w czasie niepogody. Korytarze tworzą podziemne labirynty z licznymi wejściami wzajemnymi połączeniami. Kolonia królików jest strukturalnie hierarchiczna, tzn. osobniki młode oraz słabe są podporządkowane starszym i silniejszym. Ta sama reguła dotyczy samic, tzn. stare kocice kopią nory w środku kolonii, młode są spychane na jej obrzeża.

Galeria zdjęć 

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE
W Polsce dzikie króliki występują nie licznie i żyją głownie w południowo- zachodniej oraz zachodniej i środkowej części kraju.

WYGLĄD
Dziki królik jest dwa razy mniejszy od zająca. Ma od 40 do 45 cm długości, a jego masa ciała wynosi około 1,5 kg. Szata dzikiego królika jest koloru brązowoszarego, sucha, dosyć krótka, nie posiada ciemnych końców, które są charakterystyczne dla zajęcy. Omyk jest dwukolorowy jak u zająca europejskiego. W przeciwieństwie zaś do zajęcy przednie kończyny królika, są dość długie i silne, przystosowane do kopania nory. Zające zgryzają trawę na dużych przestrzeniach, króliki żerują na terenie otaczającym bezpośrednio ich kolonie, w związku z tym ją uszkadzają. Bobki dzikich królików są brązowoczarne, o średnicy 7-8 mm. Dzikie króliki maja zwyczaj zostawiania ich ciągle w tym samym miejscu.

ROZMNAŻANIE
Do rzucania miotu dzikie króliki kopią zwykle nory w kształcie ślepo zakończonej kiszki. Jeżeli samica musi wyjść z nory i opuścić na chwile swoje potomstwo, zatyka wejście ziemią, trawą oraz suchymi liśćmi w celu zabezpieczenia nory przed zimnem i drapieżnikami, np. lisem. Przed opuszczeniem nory zaznacza wyjście moczem lub odchodami, których zapach sygnalizuje innym królikom, iż nora jest już zajęta. Okres godowy zaczyna się od lutego, a reprodukcja trwa do jesieni. Samica w ciągu roku rodzi około 5-6 razy. Każdy miot liczy od 5 do 6 mlodych, które na świat przychidzą nagie i slepe. Ciąża krolicza trwa 30 dni.

Filmy 

Dziki królik

Dziki królik na łące

Sposoby zwalczania 

OCHRONA
Na vdzikie króliki poluje się z psami, indywidualnie lub też zbiorowo.
Gatunek łowny, sezon łowiecki podobnie jak u zająca szaraka trwa od 1 listopada do 31 grudnia, a w drodze odłowu do 15 stycznia. Jeżeli na naszym prywatnym terenie zauważymy dzikie króliki, które wyrządzają nam szkody np. na polu uprawnym wyjadają nam marchewki i kapustę, możemy je złapać. W tym celu możemy zastosować pułapki żywołowne w które możemy złapać szkodnika i wywieść go w bezpieczne miejsce nie wyrządzając mu przy tym żadnej krzywdy. Wszelkie pułapki są bowiem całkowicie humanitarne.


Komentarze (4)

strona i nora królika | Kornelia  |  2023-11-14, 11:32:10
fajna strona co wy tam macie fajne ciekawostki

Króliki | Kochająca baksa  |  2014-11-20, 18:16:00
Króliki to wbrew pozorom bardzo mądre zwierzęta mam swojego w domu.ta strona jest zarąbista

ciekawe to... | patusia lalusia ;)  |  2014-04-10, 21:13:37
ciekawe yo,czy macie coś o łasicach?

fajny | piotr  |  2014-04-07, 12:30:31
fajny królik


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 12 ->