Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Zębiełek karliczek

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania

Zębiełek karliczek

Łac: Crocidura suaveolens
      Zębiełek karliczek jest ssakiem z rodziny ryjówkowatych. Gryzoń jest aktywny przez całą dobę. Największą aktywność wykazuje rano i wieczorem, z bardzo regularnymi przerwami. Zwierzęta żyją przeważnie na określonym obszarze. Zębiełek karliczek ma doskonale rozwinięty zmysł dotyku, słuchu oraz węchu, wzrok ma mniej rozwinięty. Do jego głównych wrogów zaliczane są lisy, łasice, koty oraz sowy.

Galeria zdjęć 

Mały zębiełek karliczekZębiełek karliczekDorosły zębiełek karliczek

Informacje hodowlane 

WYSTĘPOWANIE       Zębiełek karliczek występuje na terenach Europy oraz centralnej Azji, bardzo rzadko możemy go spotkać w Polsce zachodniej (Pojezierze Pomorskie, Wielkopolska, Dolny Śląsk) oraz na Podkarpaciu. Gryzoń najczęściej zasiedla różnorodne biotopy, zazwyczaj zbiorowiska krzaczaste oraz leśne ogrody.

WYGLĄD       Zwierzę jest malutkie, długość głowy oraz tułowia wynosi maksymalnie 82mm, zaś długość ogona maksymalnie wynosi 48mm. Waga ciała zębiełka karliczka wynosi maksymalnie 75g. Zwierzę posiada ubarwienie brunatno-brązowe, ale od strony brzusznej ma barwę ochrową lub szarożółtą.

ROZMNAŻANIE       Samica zębiełka karliczka może w ciągu roku wydać na świat trzy lub cztery mioty, w których zazwyczaj jest od jednego do sześciu młodych. Po okresie 10 dni młode gryzonie zaczynają otwierać oczy, zaś pełną dojrzałość płciową osiągają tego samego roku w którym przyszły na świat. Gryzonie rzadko kiedy żyją dłużej niż 2 lata.

POŻYWIENIE       Zębiełek karliczek bardzo chętnie zjada owady oraz inne drobne bezkręgowce. Ilość zjadanego w ciągu dnia pokarmu wynosi tyle samo co własna masa ciała.

Filmy 

Zębiełek karliczek w szczelinie skały

Sposoby zwalczania 

OCHRNA       Zębiełek karliczek na terenie Polski podlega wyłącznie częściowej ochronie gatunkowej.


Komentarze (0)


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 17 ->