Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Ryjówka górska

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Sposoby zwalczania

Ryjówka górska

Łac: Sorex alpinus
     Ryjówka górska należy do rodzinny ssaków ryjówkowatych. Ryjówka górska jak inne ryjówki nie zapada w sen zimowy, jest małym ssakiem ale bardzo odpornym na mroźne i srogie warunki panujące podczas zimy. Od innych ryjówek odróżnia ją umiejętność poruszana się po źdźbłach traw, przytrzymując się na nich swym długim ogonem. Ryjówki górskie żyją przeważnie do półtora roku, tak samo jak ma się to zazwyczaj w przydatku chomika.

Galeria zdjęć 

Ryjówka górska na skaleRyjówka górskaRyjówka górska na drzewie

Informacje hodowlane 

Występowanie
     Ryjówka górska najczęściej przebywa nad zbiorowiskami trawiastymi, w górach (powyżej 500 m n.p.m. )oraz na obszarach lasów. Ssak najlepiej czuje się na terenach wilgotnych, bardzo często przebywa w lasach iglastych. Ryjówka górska zamieszkuje także tereny Polskie (najczęściej w Karpatach i w Sudetach). Spotyka się ją niezwykle rzadko, najczęściej w strefie kosodrzewiny i w górnych partiach lasów iglastych, w pobliżu potoków górskich.

Wygląd
      Ryjówka górska posiada szpiczasty pyszczek. Małżowina uszna jest prawie całkowicie ukryta w futerku. Zęby, ich końce mają barwę jaskrawoczerwoną. Duże stopy tylnych nóg. Ryjówka górska posiada ubarwienie jednolite, prawie czarne, bardzo delikatnie i jaśniejsze na podbrzuszu. Młode osobniki są jaśniej ubarwione. Barwa na grzbiecie ma odcień ciemnoszary, brzuch ciemnoszarobrązowy. Na dwubarwnym ogonie znajdują się bardzo krótkie włoski. Długość samego ogona jest prawie taka sama jak cała reszta małego ssaka. Długość głowy i tułowia wynosi około od 62mm do 77 mm, zaś sam ogon od 63mm do 75 mm. Masa ciała wynosi około 7 g.

Rozmnażanie
     Ryjówka górska podczas jednego roku może wydać na świat od 2 do 4 miotów, w każdym jednym miocie może posiadać od 5 do 7 młodych. Młode ryjówki górskie rodzą się ślepe oraz nagie. Młode potomstwo żywi się mlekiem matki przez okres pierwszych trzech tygodni życia. Dojrzałość płciową młode uzyskują po upływie około 4 miesięcy życia. Gniazda buduje pod wykrotami drzew, zazwyczaj w szczelinach skalnych, ale w miejscach o dużej wilgotności podłoża.

Pokarm
     Ryjówka górska zjada przeważnie dżdżownice, chrząszcze oraz inne owady, pająki, wije, ślimaki, czasami zjada także żaby.

Sposoby zwalczania 

Ochrona
     Ryjówka górska tak samo jak inne ryjówki podlega ochronie gatunkowej. Naturalnymi wrogami małego ssaka są koty oraz drapieżne sowy.


Komentarze (0)


Dodaj komentarz

Autor:
Temat:
Treść:
Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 12 ->