Najciekawsze komentarze

Artykuł:
 |  2013-03-19
Kret to bardzo denerwujący szkodnik. Właściwie nie ma sposobów aby ochronić trawnik przed kretami. Zawsze znajdą sposób aby rozkopać ogródek.

Artykuł: Łasica
andrzej |  2013-02-26
Witam. Znacie może jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łasicy z kurnika? Od pewnego czasu widzę ślady drapieżnika w kurniku i myślę, że to może być łasica.

Artykuł:
Kamil |  2013-02-04
Ładne zwierzątko ale w jedną noc potrafi wykończyć cały kurnik - niestety wiem to na własnej skórze

Artykuł:
lol |  2013-02-04
Kuna wyjadła mi ostatnio całą izolacjena poddaszu

Artykuł: Orlik krzykliwy
Kamil |  2013-02-04
Ostatnie orliki w Polsce występują juz tylko w Bieszczadach na terenie parku narodowego, szkoda to bardzo piękne ptaki

Artykuł:
Janek |  2013-01-24
Pozornie kuna wygląda bardzo ładnie. Taka sympatyczne niewinne zwierzątko. Ale mi narobiła takich strat w elewacji budynku, że szkoda gadać.

Napisz do nas

mail

Mara patagońska

Galeria zdięć
Informacje hodowlane
Filmy
Sposoby zwalczania

Mara patagońska

Łac: Dolichotis patagonum
     Mara patagońska jest gryzoniem, który swoim wyglądem przypomina małą sarnę. Gryzonie te są aktywne w ciągu dnia, spędzają większość czasu wylegując się na słońcu. Kiedy w swoim otoczeniu poczują niebezpieczeństwo zaczynają uciekać odbijając się od ziemi wszystkimi czterema kończynami na raz. Mara patagońska podczas ucieczki może nawet osiągnąć prędkość około 45/km na godzinę. Mary patagońskie żyją 15 lat. Są monogamiczne, łączą się w pary na całe życie.

Galeria zdjęć 

Mała mara patagońskaDwie mary patagońskieTrzy mary patagońskie

Informacje hodowlane 

Występowanie
     Mara patagońska jest gryzoniem zamieszkującym tereny południowej części Ameryki Południowej. Gryzoń ten zasiedla przeważnie obszary nizinne. Wygląd
     Gryzoń jest ssakiem posiadającym długie nogi i bardzo spiczaste uszy. Mara patagońska posiada sierść w barwie szaro- brązowej. Przednie kończyny gryzonia są krótsze niż tylne. Kończyny są zakończone łapami na których znajdują się cztery pazury, które są bardzo przydatne przy kopaniu nor. Gryzoń ma bardzo charakterystyczny styl chodzenia, który jest spotykany także u innych ssaków np. u koni. Ten specyficzny chód polega na jednoczesnym poruszaniu nóg tej samej strony ciała.

 • długość ciała wynosi od 69 do 75 cm
  Rozmnażanie
       Ciąża u mar patagońskich trwa zazwyczaj około 90 dni. Samica zazwyczaj z jednego miotu ma dwóch potomków. Młode gryzonie przychodzą na świat pełnie rozwinięte i po dwóch godzinach od porodu potrafią się samodzielnie poruszać (biegać, skakać). Młode pozostają przy matce oraz w pobliżu nory przez okres czterech miesięcy od urodzenia. Samica karmi je codziennie. W norze może znajdować się potomstwo innych samic, dlatego na porę karmienia matka wyprowadza własne potomstwo aby je spokojnie nakarmić, uniknie dzięki temu podjadania własnego mleka przez inne młode. Podczas pory karmienia samiec odgania inne młode potomstwo od swojej samicy i własnego potomstwa. Po nakarmieniu zjawia się następna para, która zachowuje się w ten sam sposób. Dzięki temu nora prawie zawsze jest chroniona przez dorosłe osobniki. Pożywienie
  Gryzoń odżywia się kaktusami, zielonymi częściami roślin, nasionami akacji.

  Filmy 

  Mara patagońska

  Mara patagońska karmiąca potomstwo

  Sposoby zwalczania 

  Ochrona
       Największym zagrożeniem dla mary patagońskiej, jak dla innych ssaków jest utrata ich naturalnych siedlisk. Na terenach Buenos Aires polowania na marę patagońską dla skór doprowadzają do stopniowego wymierania tamtejszej populacji. Jeśli nie zostaną podjęte działania, które będą miały na celu zlikwidowanie zagrożeń la tego gatunku gryzonia, mary patagońskie będą narażone na status gatunku zagrożonego wyginięciem.


  Komentarze (0)


  Dodaj komentarz

  Autor:
  Temat:
  Treść:
  Zarejestruj się, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.
  Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 13 ->